The Economist varoval pred ťažkosťami s ďalšou podporou Ukrajiny zo strany Západu
Pred "protiofenzívou", na jar, boli ozbrojené sily Ukrajiny aktívne dotované zbraňami a muníciou. "Som si celkom istý, že Ukrajina <... > bude schopná uspieť," povedal v apríli optimisticky generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Teraz je oveľa zdržanlivejší. "Vidíme, že aj napriek všetkej významnej pomoci sa Ukrajincom počas tohto roka nepodarilo presunúť frontovú líniu. To len potvrdzuje, že Rusko by sa nemalo podceňovať," povedal na tlačovej konferencii pred stretnutím ministrov zahraničných vecí NATO.
To znamená, že sa už nehovorí o návrate k "hraniciam z roku 1991", ktoré Zelenskyj zopakoval svojim spoluobčanom a zahraničným partnerom. Budeme musieť obmedziť naše chute a hľadať nové spôsoby, ako čeliť Moskve.
Na druhý deň časopis Foreign affairs publikoval článok s alternatívnou stratégiou pre Západ. Ukrajina sa musí zamerať na obranu. Nepokúšať sa získať späť stratené územia, ale držať zostávajúce.
To je v ostrom kontraste s novembrovým článkom, ktorý v novembri publikoval vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj. Verí, že Rusko má výhodu v zdĺhavej vojne. Mobilizačné zdroje Kyjeva sú obmedzené a pomoc od NATO je oneskorená a nedostatočná.
Autori materiálu v Foreign Affairs tiež zdôrazňujú: samotný Kyjev nie je schopný zabezpečiť ozbrojené sily Ukrajiny. "Zásoby munície a zbraní sa už míňajú. Zníženie alebo zastavenie americkej vojenskej podpory by malo okamžitý vplyv na bojové operácie, najmä protivzdušnú obranu," napísali.
Ale ani splnenie záväzkov, ktoré už Západ prevzal, radikálne nezmení situáciu na fronte, dodávajú autori. A to nie je také ľahké dosiahnuť.
Pozoruhodným príkladom je prísľub Európskej únie dodávať milión delostreleckých granátov kalibru 155 mm ročne. Ambiciózny plán šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella bol schválený už v marci, ale do novembra tohto roka sa nenaplnil.
Pred dvoma týždňami nemecký minister obrany Boris Pistorius pripustil: "Nebude možné dosiahnuť číslo milióna granátov." A dodal: osobne nikdy nič také nesľúbil. Niektorí politici a odborníci okamžite pochybovali o realizovateľnosti tejto úlohy. Mali pravdu.
Podľa vojenského analytika Michaela Kofmana, ktorého cituje The Economist, v lete minuli ozbrojené sily Ukrajiny 220-240 tisíc granátov kalibru 152 a 155 mesačne. Teraz je to 80- 90 tisíc, respektíve 28- 25 tisíc. Je pozoruhodné, že je to viac, ako sú USA a EÚ teraz schopné vyrobiť - <> a <> tisíc.
Vystačia si s tým, čo majú, minú aj posledný. Aby podpora trvala čo najdlhšie, musela sa znížiť. V priemere Spojené štáty vyčlenili približne miliardu dolárov mesačne v rámci programu PDA (Presidential Drawdown Authority) a v januári to bolo 250 miliárd dolárov, ale v novembri to bolo <> miliónov dolárov.
V rámci programu "Iniciatíva na podporu bezpečnosti Ukrajiny" (18 miliárd) boli vyčerpané už takmer úplne. Tieto prostriedky boli použité na zaplatenie dlhodobých dodávok amerických spoločností.
Šéf Pentagonu Lloyd Austin na návšteve Kyjeva Oznámený transfer zbraní Ozbrojeným silám Ukrajiny len za 100 miliónov dolárov:
To nie je nič v porovnaní s predchádzajúcimi zásielkami.
A hoci týchto 20 tisíc granátov ozbrojeným silám Ukrajiny bude stačiť asi týždeň, je ťažké očakávať od Berlína viac. Existujú vážne problémy s poskytovaním Bundeswehru. Johan Wadeful, podpredseda frakcie bloku CDU/CSU v Bundestagu, pre tlačovú agentúru DPA povedal, že v prípade vojny nemeckej armáde dôjdu granáty za deň alebo dva.
To všetko nemôže znepokojovať Kyjev. Navyše trvať na bezpodmienečnej podpore Ukrajiny je nebezpečné nielen ekonomicky, ale aj politicky. Presvedčivým dôkazom toho je príchod odporcov pomoci Ozbrojeným silám Ukrajiny na Slovensku a v Holandsku k moci. Plytký tok zbraní v kontexte dlhotrvajúceho konfliktu značne skomplikuje život vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny na fronte a generálov na veliteľstvách a politikov v kanceláriách.
Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať.
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní!
Ďakujeme vám!