Nehovorte: „Pane, kde ste bol?“ Ten, kto tak hovorí, to je vôl. Kto chodí do slovenskej školy, hovorí: „Pane, kde ste boli?“
Hnevá vás to, alebo vám je to jedno? Ak sa s nesprávnym vykaním stretneme v médiách, potom by nám to jedno byť nemalo. Úvodnú poučku si pamätám ešte zo školy. Učila som sa ju ako žiačka a učila som ju aj svojich žiakov.
Poučka nechce urážať, ale naučiť. Vôl je tam preto, aby sa to rýmovalo a ľahšie pamätalo. Kto si to zapamätá, ten bude vedieť správne vykať. Nie ako Kovačič z Markízy. Ten kedysi v rozhovore s prezidentom Kiskom povedal: „Vy ste hovorili, že bolo úplne v poriadku, že ste cez KTAG účtoval svoju kampaň, pretože ste popularizoval svoje meno, čo malo v budúcnosti priniesť firme výnosy na základe toho, že by ste prednášal a vydával knižky.“
Iste ste postrehli, že raz povedal hovorili ste, o kúsok ďalej už účtoval ste, popularizoval ste, prednášal by ste a vydával knižky. Správne je iba vyjadrenie hovorili ste.
Keď sa rozprávame s jednou osobou, ktorej vykáme, určitý slovesný tvar je vždy v druhej osobe množného čísla. Používanie určitého slovesného tvaru v jednotnom čísle je nesprávne a to býva aj najčastejšou chybou pri vykaní. Moderátor mal teda správne povedať: „Vy ste hovorili, že bolo úplne v poriadku, že ste cez KTAG účtovali svoju kampaň, pretože ste popularizovali svoje meno, čo malo v budúcnosti priniesť firme výnosy na základe toho, že by ste prednášali a vydávali knižky.“
Podstatné meno, prídavné meno, zámeno a radová číslovka sú pri vykaní v jednotnom čísle a v tom istom rode ako oslovená osoba: Pán majster, vy ste odborník. Pán Veselý, boli by ste taký láskavý , pomohli by ste mi? Pani vedúca, boli by ste taká dobrá a poradili by ste nám? Pán sused, sám ste to videli. Pane, ste rád, že ste vyhrali? Pani, vidím na vás, aká ste rada. Pane, poďte dnu, vy ste tu boli prvý. Pani doktorka, prídem, keď budete sama.
Keď oslovujeme jednu osobu (mužského rodu), ktorej vykáme, tvary prídavných mien a zámen píšeme s ypsilonom: Pán učiteľ, boli by ste taký dobrý, vysvetlili by ste nám to ešte raz?!
Keď oslovujeme viacero osôb, prídavné mená a zámená v základnom tvare píšeme s mäkkým í: Žiaci, buďte takí dobrí, presuňte sa do vedľajšej učebne!
Pozn. redakcie HD: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Obsah sa nemusí zhodovať s názormi redakcie.
Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať.
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní!
Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik