Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár a jeho rakúsky rezortný partner Alexander Schallenberg sa v stredu zhodli na potrebe minimalizovať vplyv hraničných kontrol na hraniciach SR a Rakúska na život občanov v prihraničnom regióne, a to vďaka úzkej koordinácii a výmene informácií. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Schallenberg na spoločnej tlačovej konferencii v spojitosti s nezákonnou migráciou uviedol, že Rakúsko bolo minulý rok v pomere na počet obyvateľov najviac postihnutou krajinou v kontinentálnej Európe a čísla sú aj tento rok nad dlhodobým priemerom, čo označil za neprijateľné. Vyjadril poďakovanie za spoluprácu SR pri obojstranných kontrolách na hraniciach medzi Rakúskom a Slovenskom.
Témou rokovania bola aj budúcnosť spolupráce v rámci regionálnych platforiem - Slavkovského formátu (S3) a zoskupenia krajín C5. "Či už hovoríme o riešení nelegálnej migrácie, fiškálnych politikách alebo európskej perspektíve západného Balkánu, regionálne formáty nám dávajú unikátnu príležitosť pre silnejší hlas v Európe. Chceme preto naďalej hľadať pragmatické riešenia v otázkach spoločného záujmu," povedal Blanár.
"Máme tiež záujem využiť túto blízkosť aj na zorganizovanie spoločných zahraničných ciest do tretích krajín aj s ďalšími spriaznenými partnermi," dodal.
Partnerstvo SR a Rakúska sa podľa Blanára opiera nielen o geografickú blízkosť či spoločné dejiny, ale tiež o silné hospodárske vzťahy a medziľudské väzby. "V zložitom období plnom regionálnych a globálnych výziev máme osobitný záujem o prehlbovanie našich nadštandardných vzťahov a zdieľanie skúseností," vyhlásil minister a pripomenul, že Rakúsko je pre Slovensko významným obchodným partnerom a jedným z najväčších zahraničných investorov.
Ministri rokovali tiež o situácii na Blízkom východe. "Som presvedčený, že sa zhodneme na jasnom odsúdení brutálneho teroru hnutia Hamas a opätovne sa objavujúceho antisemitizmu v Európe," povedal Schallenberg. Za prioritu označil prísun humanitárnej pomoci pre ľudí v Pásme Gazy.
Vyjadril okrem toho pozitívne očakávania v spojitosti s dohodu o štvordňovom prímerí medzi Izraelom a hnutím Hamas a pripomenul i humanitárnu pomoc, ktorú Rakúsko a EÚ poskytujú krajinám Blízkeho východu.
Za najväčšiu hrozbu pre európsky kontinent označil ruskú agresiu a zdôraznil potrebu jednotnosti v rámci EÚ. Tiež upozornil na geostrategický význam integrácie krajín západného Balkánu do EÚ.
Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať.
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní!
Ďakujeme vám!