Hrozí Európe ďalší rok 2015? Uniknutý dokument izraelského ministerstva spravodajských služieb opisuje plán na vyhnanie 2,3 milióna Palestínčanov z Pásma Gazy na Sinajský polostrov a následné presídlenie časti z nich do Európy. Palestínski utečenci majú podľa izraelského plánu zamieriť okrem iného do Španielska a Grécka, informujú české Parlamentní Listy odvolávajúc sa na denník The Jerusalem Post.
Bývalý námestník riaditeľa Mosadu zase navrhol vysídlené palestínske obyvateľstvo rozptýliť do 100 krajín sveta, z ktorých každá by prijala 25 tisíc utečencov. Analytici sa obávajú opakovania migračnej vlny z roku 2015.
Izraelská nezisková organizácia IsraAID vtedy pomáhala migrantom utekajúcim z Blízkeho východu do Európy, zatiaľ čo samotný štát Izrael utečencov prijímať odmietal. V tom istom čase Izrael podľa denníka The Jerusalem Post poskytoval lekársku pomoc zraneným teroristom z al-Kájdy bojujúcim v sýrskej občianskej vojne proti prezidentovi Asadovi.
Koncom októbra do médií unikla tajná správa izraelského ministerstva spravodajských služieb detailne popisujúca plán na povojnové vysídlenie 2,3 milióna obyvateľov Gazy do zahraničia. Palestínčania majú byť podľa tohto návrhu najprv vytlačení na Sinajský polostrov, kde budú dočasne prebývať v stanových táboroch, na výstavbe ktorých sa majú podieľať západné vlády na čele so Spojenými štátmi.
Plán izraelského ministerstva spravodajských služieb však tiež výslovne počíta s následným presídlením časti palestínskej populácie do Európy. Dokument opisuje vykonanie celej tejto operácie v niekoľkých fázach počnúc izraelskými leteckými údermi v severných oblastiach Pásma Gazy, ktorých cieľom má byť vyhnanie Palestínčanov z ich domovov.
Dokument navrhuje, aby počas tejto fázy izraelská vláda vydávala opakované výzvy na „evakuáciu“ civilistov smerom na juh, čím má byť proces vysídlenia urýchlený. Táto prvá fáza už zrejme prebieha. Po nej má prísť kompletná vojenská okupácia Gazy sprevádzaná vyhnaním palestínskych utečencov do Egypta a ich následným prerozdelením do rôznych krajín sveta, vrátane Španielska, Grécka a Kanady.
Pravosť uniknutého dokumentu bola oficiálne potvrdená izraelskou vládou, ktorá ho však označila za obyčajný „hypotetický“ koncept.
Návrhy riešenia „palestínskeho problému“ spočívajúce v nútenej migrácii Palestínčanov do iných krajín každopádne naberajú v Izraeli na popularite. „Poďme ich prerozdeliť po celom svete. V Gaze žije 2,5 milióna ľudí... Každá krajina si ich vezme 25 tisíc... 100 krajín,“ navrhol bývalý námestník riaditeľa izraelskej zahraničnej rozviedky Mosad v nedávnom rozhovore pre izraelský Kanál 12.
V súvislosti s konfliktom na Blízkom východe a problematikou migrácie sa do verejného priestoru opäť dostáva téma antisemitizmu, ktorý podľa mnohých komentátorov v Európe narastá. Americká filozofka Barbara Lerner Spectre, zakladajúca riaditeľka Európskeho inštitútu židovských štúdií vo Švédsku – Paideia, pred rokmi uviedla:
„Myslím, že antisemitizmus sa znovu objavuje, pretože Európa sa v tejto dobe ešte nenaučila byť multikultúrna. A myslím si, že budeme súčasťou tejto transformácie, ktorá musí prebehnúť. Európa už nebude monolitickou spoločnosťou, akou bola v minulom storočí. Židia budú v jej strede. Pre Európu je to obrovská transformácia. Teraz prechádza do multikultúrneho módu a Židia budú kvôli našej vedúcej úlohe pociťovať nevôľu. Ale bez tejto vedúcej úlohy a bez tejto transformácie Európa neprežije."
O narastajúcom antisemitizme sa píše aj v USA, kde sa touto problematikou zaoberá napríklad nezisková organizácia Anti-Defamation League (Liga proti ohováraniam), ktorá podáva pravidelné správy o nenávistných prejavoch vo verejnom priestore. Jeden takýto prejav organizácia zaznamenala tento rok v októbri krátko po vypuknutí súčasného konfliktu, keď sa po sociálnych sieťach začala šíriť fotografie zachytávajúce transparent s nápisom v angličtine „No more wars for Israel“ („Už žiadne ďalšie vojny pre Izrael“). Heslo naznačuje, že Židia/Izrael fakticky ovládajú zahraničnú politiku USA a že vojenská angažovanosť USA v Iraku, Afganistane a inde bola výhradne alebo predovšetkým v prospech Izraela, vysvetľuje nezisková organizácia Anti-Defamation League v jednom zo svojich reportov z polovice tohto októbra.
ADL sa okrem iného podieľa na politickom školení príslušníkov americkej federálnej polície FBI v boji proti nenávisti a extrémizmu.
Kritici však namietajú, že organizácie, ako je ADL, účelovo zneužívajú neoprávnené obvinenia z antisemitizmu na umlčovanie legitímnych názorových oponentov politiky štátu Izrael. O zneužívaní antisemitizmu izraelskými tajnými službami a vplyvovými organizáciami hovorí napríklad niekdajší dôstojník Mosadu Victor Ostrovsky, autor knihy Lsťou a klamom: znepokojujúci pohľad do vnútra Mosadu.
„Viem, čo robia, pretože som im to v minulosti zadával. Keď som bol v Mosade a mali sme človeka, ktorý nám v USA robil problémy a hovoril nahlas, ako kedysi Pete (niekdajší americký kongresman Pete McCloskey – pozn. redakcie), a hovoril: ,Izrael bombarduje Libanon kazetovými bombami', povedali sme: , hej, kto je ten chlap?' ,Šváb Pete' sme mu hovorili, pretože robí veľa hluku a nemôžete sa ho zbaviť. Takže to urobíte tak, že sa spojíte s človekom na stanici v New Yorku alebo na stanici vo Washingtone a poviete: ,povedzte chalanom, nech ho označia.' A samozrejme sa rozbehne kampaň a než sa nazdáte, je ten človek označený. A je antisemita, pretože sme ho tak my označili. A to je škvrna, ktorú nezmyjete. Ako Žid sa hanbím za to, že vám to hovorím, ale je to tak a je to zle,“ zveril sa bývalý dôstojník Mosadu v jednej zo svojich prednášok.
Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať.
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní!
Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik