Do ťažkostí sa dostalo viacero obchodných domov na Slovensku. Známemu nákupnému centru s nábytkom LightPark v Bratislave dokonca hrozí definitívny koniec. Stoja za ním poprední finančníci, aktuálne však čelí konkurzu. Pozornosť budí aj biznis dcérskej firmy veľkej siete supermarketov. Má stámiliónové tržby, ale nulové zisky a ani jedného zamestnanca. Portál zregionu.sk sa pýta: Čo je za tým?
Vyše 20 štýlových obchodov, 100 značiek nábytku a talianska reštaurácia. Takto sa prezentuje dom nábytku LightPark v bratislavskej Rači. Miestni sa však už čoskoro zrejme budú musieť vydať za nákupmi nábytku inam.
Firma, ktorá obchodný dom LightPark vlastní, dnes totiž čelí vážnym problémom. Tie ju najnovšie dostali do konkurzu. O čo ide? V rámci konkurzu by súd mal rozpredať majetok firmy, a tak aspoň čiastočne vyplatiť peniaze veriteľom, ktorým ich firma dlhodobo nie je schopná vrátiť.
Firma, ktorá vlastní obchodný dom, sa priam topí v strate. Hoci vlani, podľa Finstat, dosiahla najvyššie tržby za posledných päť rokov, a to vyše 640-tisíc eur, aj tak skončila v hlbokom mínuse. A to takmer pol milióna eur.
Hospodárenie spoločnosti LIGHTPARK, s.r.o. Zdroj: Finstat.sk
Vlastnícka štruktúra obchodného domu siaha, ako uvádzajú Hospodárske noviny, k známej finančnej skupine Arca Capital Slovakia. Firmy patriace týmto finančníkom už roky sužujú dlhy, padajú postupne ako domino, a teraz sa na tento zoznam dostáva aj LightPark. Do konkurzu ich totiž navrhla iná spoločnosť RYG Investments. Štatutárom firmy, ktorá LightPark posiela do konkurzu, je zakladateľ Arcy Pavol Krúpa.
Aká je budúcnosť domu s nábytkom je nateraz nejasné. Môže získať nového vlastníka alebo definitívne zavrie. Obchody a reštaurácia by si tak museli hľadať nové priestory.
Stámiliónové obraty, takmer nulové zisky, žiadni zamestnanci a obrovská zadlženosť. Takto v stručnosti vyzerá hospodárenie dcérskej firmy na Slovensku, na ktoré poukázali Aktuality.
Britský obchodný reťazec Tesco má na Slovensku okrem svojej hlavnej firmy, ktorá prevádzkuje predajne, aj o trochu menšiu dcérsku firmu – International Clothing Brand. Jej tržby pravidelne prekračujú hranicu 500 miliónov eur, ale zisky vykazuje iba symbolické, prípadne končí aj v červených číslach.
Ako vidieť na grafe FinStat, za vlaňajšok firma utŕžila takmer 567 miliónov eur, ale skončila v strate 12-tisíc eur. Zaujímavosťou je tiež to, že spoločnosť nemá vlastných zamestnancov.
Hospodárenie firmy. Zdroj: esco International Clothing Brand Finstat
Podľa výročnej správy firma slúži na predaj a distribúciu textilného a priemyselného tovaru. Dodáva ho najmä ostatným firmám v rámci skupiny Tesco v strednej Európe – na Slovensku, v Maďarsku a Česku. Vlaňajšiu stratu spoločnosť vo výročnej správe zdôvodnila zlou ekonomickou náladou. Avšak pozitívnejšie výsledky nedosahovala ani v lepších ekonomických časoch.
Aktuality tiež poukazujú na ďalšie zvláštne čísla. Spoločnosť je výrazne zadlžená – jej celková zadlženosť presiahla sto percent. Odborníčka na účtovníctvo Jaroslava Lukačovičová pre Aktuality pripustila, že hospodárenie firmy je podozrivé, ale „na prípadné vyvádzanie ziskov zo Slovenska máme málo informácií”.
Na pochybnosti zareagovalo Tesco, ktoré vysvetľuje hospodárenie jej dcérskej spoločnosti. “Z dôvodu efektívneho nakupovania existuje aj spoločnosť Tesco International Clothing Brand (TICB), ktorá je súčasťou skupiny Tesco PLC. Jej hlavným cieľom je zabezpečovať nákup, distribúciu a predaj textilného a priemyselného tovaru primárne pre ďalšie dcérske spoločnosti v rámci skupiny Tesco PLC, primárne pre slovenský, maďarský a český trh,” píše sa v stanovisku.
Pokračuje, že TICB teda zabezpečuje efektívny nákup a predaj tak, aby Tesco v jednotlivých krajinách mohlo poskytnúť čo najlepšiu ponuku oblečenia či iného spotrebného tovaru za najlepšie ceny v obchodoch Tesco. “Predaj oblečenia koncovým zákazníkom zabezpečuje teda už Tesco Stores,” uzatvára Tesco.
Zmráka sa aj nad obchodným domom Kruhy Mall v Senici. Spája sa s ním situácia, aká nemá v histórii Slovenska obdobu. Fungujúce obchodné centrum na Záhorí totiž neznáma britská spoločnosť posiela do dražby.
Takýmto spôsobom chce problémy vyriešiť londýnska spoločnosť, ktorá si začala uplatňovať záložné právo. Vyvolávacia cena? Znalec ohodnotil objekt na 4,01 milióna eur, čím sa s touto sumou dražba zaradí medzi najväčšie v regióne. Dražba je naplánovaná na 20. novembra.
Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať.
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní!
Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik