Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštók (Hlas-SD) rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nich patrí aj vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla. Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Čo si o tom myslí bývalá zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková?
Okrem advokáta obvinených policajtov a redaktorov tzv. červených denníčkov ( (Denník N, Aktuality.sk a denník SME) rozhodnutie nového ministra nenechalo chladným ani predstaviteľov bývalej vládnej koalície. Tí tvrdia, že obvinení policajti mali poskytnutú ochranu v zmysle zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a preto vraj mohol minister vnútra takto postupovať voči nim len v prípade, ak by mal na tento svoj postup súhlas úradu na ochranu oznamovateľov v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov. Advokát obvinených Peter Kubina označil rozkaz ministra za neplatný.
Predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová s Kubinom súhlasí. Podľa názoru mnohých iných právnikov bol však postup ministra vnútra plne v súlade so zákonom a na obvinených policajtov dopadajú úplne iné ustanovenia zákona o ochrane oznamovateľov než na ktoré poukazoval advokát obvinených policajtov .
Čurillovci žiadajú od ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka , aby sa mohli vrátiť do práce, aby zrušil personálne rozkazy, ktorými ich postavil mimo služby, pretože súd právoplatne rozhodol, že ich trestné stíhanie je nedôvodné. Takisto sa im nepáči, že sa podobným spôsobom nepostupuje voči všetkým obvineným policajtom, ale niektorí v štátnej službe pokračujú. Ministrovi sa v prípade, že ich odvolania zamietne, vyhrážajú súdom.
Minister vnútra konal zákonne. Naopak, nezákonný bol stav, ktorý tu trval viac ako dva roky s požehnaním prezidentky, bývalej vlády, exšéfa PZ SR Hamrana a špeciálneho prokurátora Lipšica. K tomuto názoru sa prikláňa aj JUDr. Marica Pirošíková v rozhovore pre eReport.
Pirošíková vysvetľuje, že ak niektorá osoba obhájiteľným spôsobom tvrdí, že bola zo strany polície alebo iných porovnateľných štátnych orgánov vystavená neľudskému zaobchádzaniu, musí sa začať v tejto veci vyšetrovanie, ktoré musí viesť k identifikácii a potrestaniu zodpovedných osôb. Vyšetrovanie musí byť dôkladné, čo znamená, že orgány sa musia vždy skutočne pokúsiť zistiť, čo sa stalo. A nemôžu sa s cieľom ukončiť vyšetrovanie, spoľahnúť na unáhlené alebo nepodložené závery.
Pirošíková zastáva názor, že prístup predsedníčky Úradu na ochranu oznamovateľov pani Dlugošovej je absurdný. Ona totiž osobám podozrivým zo šikanovania členov Policajného zboru priznala ochranu podľa zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Pirošíková chce veriť, že tento postoj nie je ovplyvnený jej dlhoročným blízkym priateľským vzťahom k bývalej ministerke spravodlivosti Kolíkovej, ktorú veľmi vyrušilo vzatie „čurilovcov do väzby.
Pirošíková uvádza, že inštitúcie a osoby zodpovedné za vyšetrovania zlého zaobchádzania musia byť nezávislé od tých, ktoré sú vyšetrované. Absurdný bol stav, keď bol bez výberového konania obvinený vyšetrovateľ Ďurka poverený a ustanovený do dočasne neobsadenej riadiacej funkcie riaditeľa odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii Úradu inšpekčnej služby. Nový minister vnútra teda konal zákonne. Postupoval v súlade s článkom 154c Ústavy SR. Vysvetľuje: „Keďže boli „čurillovci“ sami vyšetrovaní Úradom inšpekčnej služby, jediným možným výkladom zákona, ktorý je v súlade s požiadavkami vyplývajúcimi z judikatúry ESĽP, je postaviť ich v súlade so zákonom mimo službu. K čomu malo dôjsť už po ich obvinení.“
Pirošíková bola šokovaná z vyjadrení bývalého vedúceho operatívneho oddelenia NAKA Jána Kaľavského, ktorý v rozhovore zverejnenom 6.9.2022 pre týždenník Plus7dní uviedol, že bol súčasťou toho, ako ľudí psychicky týrali, mučili, vydierali a vymýšľali si dôkazy. Vo výpovedi napríklad hovorí: „Volal som Čurillovi v súvislosti s neskôr obvineným kolegom Kučerkom. A Čurilla mi povedal – neboj sa, čoskoro budeš mať možnosť ísť k nim domov a môžeš mu zastreliť deti. To bol prvý zlom. O strieľaní detí sa ani nežartuje. Druhý zlom prišiel, keď zomrel generál Lučanský a kolegovia sa tešili. To som si povedal, že sú zvieratá. My sme mali takú skupinu na WhatsAppe, Apači sa nazývala. Tam sme si posielali správy, že Mikulec zomrel – super, Balvan zomrel – palec hore, Lučanský zomrel – ďalší zárez na pažbe! Tí ľudia nemôžu prejsť cez psychotesty. Nemôžu robiť v polícií.“
Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať.
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní!
Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik