Rodina prehovorila, čo sa dialo za zatvorenými dverami! Jedna rodina, dve tragické úmrtia v nemocnici. Čitateľ opísal portálu Zoznam.sk šokujúce detaily prístupu zdravotníkov, ktorý zažili jeho otec a babka. Jeden prípad sa odohral ešte vlani vo februári a marci. Druhý pred pár týždňami. Pán Ondrej Forgáč už nechce mlčať. Otvorene pre zregiónu.sk porozprával, čo sa stalo. Chce upozorniť na veci, ktoré by sa podľa neho v nemocničných zariadeniach nemali diať.
Nepríjemnú skúsenosť zažili v rodine pred pár týždňami. Babka (98 rokov) kvôli zlému zdravotnému stavu skončila v nemocnici, kde bola neustále so svojou dcérou. Takto prešli nemocnice vo Vranove nad Topľou, Michalovciach a Snine. Nikde s tým nemali problém.
V inkriminovanej nemocnici na východe Slovenska, kde babka zomrela, však miesto nebolo. Rodina aj vzhľadom na vek starej mamy nechcela, aby bola sama, nakoľko podľa slov pána Ondreja “veľa času jej už neostávalo.” Ich presvedčenie, že by tam nemala ostať sama sa zosilnilo, keď im personál opakoval, že ich je málo.
Pána Forgáča zarazil aj prístup lekárky. Keď sa jej opýtal či CRP starej mamy stúpa alebo klesá, nevedela mu odpovedať, pretože nemala službu. “Ja dobre viem, že výsledky sú taká tabuľka v počítači, kde sú hodnoty na dennej báze a dajú sa porovnávať. Čo nám povie výsledok, ak ho nevieme porovnať? Ako vieme, či je liečba správna? Niekto má 98 tak je na odpis?” nahnevane dodáva vnuk.
Hnevá ho prístup k starej osobe. Jeho babka bola veľmi aktívna žena. Nakoniec smutne skonštatoval, že babka v nemocnici umrela. Na izbe nemali pacienti dokonca ani zvonček. “Neviem si ani predstaviť, ako prebiehali posledné minúty jej života a ako si mala zavolať pomoc, keď sa jej priťažilo,” dodáva. Rodina doteraz nemá ani prepúšťaciu správu.
V prípade úmrtia babky sa nemocnica vyjadrila nasledovne: “Je nám ľúto, že v prípade 98-ročnej pacientky sa nepodarilo jej život zdravotníkom zachrániť. Pacientka bola do nemocnice privezená už v akútnom stave, ktorý sa počas najbližších hodín nepodarilo, žiaľ, zvrátiť. Prítomnosť dcéry pri hospitalizovanej pacientke nebola v tom momente možná z dôvodu plnej obsadenosti lôžkovej kapacity oddelenia,” poslala svoje stanovisko pre Zregionu.sk hovorkyňa spoločnosti Penta Hospitals SK, a. s., Bianka Krejčíová.
No toto nie je jediná nepríjemná skúsenosť, ktorú v rodine mali. Z toho, čo prežil jeho otec v nemocnici, behá mráz po chrbte.
Otec pána Forgáča prišiel do nemocnice s diagnózou – vredy predkolenia. Ambulantne navštevoval pravidelne chirurga. Veľmi ho to vyčerpávalo, preto začala jeho rodina uvažovať o krátkodobom pobyte v ošetrovateľskom centre. Otec s tým súhlasil.
Nasledujúcu prípad, o ktorom nám porozprával pán Ondrej, sa odohral ešte v čase povinnej karantény. “Do zariadenia ho prijali do karanténnej miestnosti, vraj tam musí byť 10 dní, hoci štátom bolo vtedy nariadených iba 5 dní,” upresňuje. Bola to malá izbička, údajne bývalá prezliekareň sestier, kde sa nedalo ani pohnúť. Preto personálu slušne vyjadril svoju nespokojnosť, no oni to podľa slov pána Forgáča zobrali ako “buzeráciu.”
Zavolali psychiatričke, ktorá bola v tom čase v karanténe. Otca ani len nevidela. Na diaľku mu naordinovala psychiatrické lieky, ktoré mu okamžite podali. Hneď na to bol jeho otec pozitívne testovaný cez PCR, vraj bol bezpríznakový. Prešlo 5 dní karantény a rodina videla, že starostlivosť nie je najlepšia. Zobrali ho teda domov.
Nemocnica ho avšak nechcela pustiť. Podľa synových slov musela pri tom asistovať polícia. Keď otec prišiel domov, ďakoval im a vyspal sa. Na druhý deň sa však cítil zle, preto mu zavolali záchranku. Sanitka ho odviezla na urgent. Antigénovy test mal mať negatívny, no pred piatimi dňami bol PCR test pozitívny. Na urgente mu urobili vyšetrenia a chceli ho poslať domov. Otec pána Forgáča však naliehal, nech ho nechajú v nemocnici aspoň na pozorovanie. Vtedy už začal vracať. Rodinu k nemu nechceli kvôli prísnym COVID opatreniam pustiť.
Nakoniec sa dozvedeli, že ho s Covidom prevážajú na psychiatriu do Trebišova, hoci nesúhlasil s hospitalizáciou. Podľa slov syna ho tam mali dať súdnou cestou. Tam mu opäť urobili PCR test s výsledkom pozitívny. Na psychiatrii mu naordinovali psychiatrické lieky. Celý tento nepríjemný incident mal pre pána Forgáča neblahý koniec. “Otec následkom tohto všetkého upadol do bezvedomia, na čo personál prišiel až pri rannom podávaní liekov. Keď už videli, že je zle, dali ho na ARO, kde 03. 03. 2022 zomrel,” uzavrel nahnevaný syn.
Svoje stanovisko portálu k tomuto prípadu poskytla hovorkyňa spoločnosti Penta Hospitals SK, a. s., Bianka Krejčíová: “Pacienta, prijatého minulý rok v humenskej nemocnici, bolo nutné previesť na špecializované vyšetrenie do trebišovskej nemocnice, kde vzhľadom na výsledky vyšetrení a po udelení súhlasu zo strany súdu zostal aj hospitalizovaný. Pri príjme vyšiel pacientovi pozitívny test na COVID-19 a z tohto dôvodu bol zároveň liečený na toto ochorenie. Zdravotný stav pacienta sa v rámci liečby zlepšoval, následne však došlo k jeho náhlemu zhoršeniu. Napriek maximálnej snahe zdravotníkov sa nepodarilo tento stav zvrátiť a pacient nakoniec, žiaľ, exitoval. Ako však už uvádzame vyššie, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prípad pacienta uzavrel už pred viac ako rokom s výsledkom, že ani v jednej z nemocníc neboli zistené nedostatky v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti či iné nedostatky.” Penta Hospitals SK, a.s. zastrešuje obe nemocnice, v ktorých bol pán Forgáč liečený.
K obom prípadom spoločnosť ešte dodala: “V oboch pacientskych prípadoch sme presvedčení, že zdravotná starostlivosť bola poskytnutá správne, čo potvrdzuje aj rozhodnutie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý v rámci všetkých postupov nezistil žiadne nedostatky. Strata človeka, obzvlášť blízkeho, je ťažká pre všetkých ľudí. Je potrebné si však uvedomiť, že niekedy ani najnovšie medicínske poznatky, vyspelé technológie, inovatívne lieky a v neposlednom rade enormné úsilie ošetrujúcich zdravotníkov nemusia viesť k záchrane daného pacienta. Konečný stav ovplyvňuje veľa dôležitých faktorov ako je vek, životospráva, genetika alebo iné sprievodné diagnózy, na ktoré nemajú lekári ani sestry v kritických okamihoch žiadny dosah.”
Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať.
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní!
Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik