Zdá sa, že Zuzana Čaputová sa vyhýba konfrontáciám s novinármi. Samozrejme, iba s tými, ktorí jej dokážu položiť aj otázky na telo a reagovať kriticky. Nielen pochlebovať. Ide tak v stopách svojho predchodcu, daňového podvodníka Andreja Kisku. Aj ten to robil podobne, upozorňuje portál tvnoviny.sk. Odborník sa pýta: Na Žilinkovi to médiám vadí a na prezidentke nie?
To, že prezident má svoje kompetencie a nemusí byť pasívny, dokázala Zuzana Čaputová, keď mala vymenovať v poradí už štvrtú vládu počas svojho päťročného mandátu. Odmietla totiž vymenovať vládu, kým namiesto Huliaka nebude na poste šéfa envirorezortu iné meno.
Okrem nespokojných občanov prezidentku za „naťahovanie času“ kritizoval premiér Fico, SNS, ale aj takzvané "demokratické" spektrum, ktorému zase prekážalo, že Čaputová súhlasila s nomináciou Róberta Kaliňáka.
Zuzana Čaputová sa občanom naposledy prihovorila 2. októbra po parlamentných voľbách. Uviedla, že poverí Roberta Fica zložiť vládu a stretne sa so všetkými predsedami parlamentných strán. Novinárom priestor na otázky nedala. Kancelária prezidenta neodpovedala ani na písomné otázky.
Neskôr prezidentka reagovala v relácii Na telo 8. októbra, vravela, že premýšľa nad nomináciami na ministrov. Ako príklad uviedla Roberta Kaliňáka, ktorého by mala problém vymenovať za ministra vnútra. Nevyjadrila sa však k dôvodom.
Pri Huliakovi už dôvody uviedla, vraj by išiel proti oficiálnej politike štátu v oblasti klimatickej krízy. Po doručení nominácie Tomáša Tarabu ale svoje rozhodnutie nekomentovala. Politológ Lenč si myslí, že tento spôsob prevzala Čaputová od bývalého prezidenta Kisku, ktorý takisto poskytoval vyhlásenia bez možnosti novinárov pýtať sa.
Výnimku tvoria zahraničné návštevy, po ktorých sa novinári mohli pýtať Čaputovej aj jej zahraničných kolegov. Išlo napríklad o návštevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského alebo českého prezidenta Petra Pavla. Pri zásadných domácich udalostiach prezidentka väčšinou dáva len vyjadrenie.
Politológ Lenč si myslí, že takýto uzavretý prístup nie je dobrý. Veď ak novinárom prekáža, že otázky nemôžu klásť generálnemu prokurátorovi, malo by im to prekážať aj pri prezidentke.
„Ak majú pocit, že im jednostranné prezentovanie situácie prekáža, mali by sa dožadovať otázok. Ak chceme mať na všetkých ústavných činiteľov rovnaké nároky, tak aj od kancelárie prezidenta by sme mali vyžadovať väčšiu transparentnosť,“ vyjadril sa.
„Myslím si, že keď pani prezidentka menovala vládu odborníkov, tak mala za ambíciu zlepšiť dôveryhodnosť inštitúcií. Jedným z nástrojom je aj transparentné prezentovanie a mala by ísť príkladom,“ uzavrel Lenč.
Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať.
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní!
Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik