Občianske hraničné hliadky (OHH) na hraniciach s Maďarskom zvlášť okolo Veľkého Krtíša sú už nejaký čas súčasťou zelenej hranice. Tam svoju úlohu vidia v monitorovaní zelenej hranice, čím chcú docieliť psychologický efekt voči ilegálnym migrantom, ktorých by mal dojem stráženej hranice odradiť od jej prechodu. Sociálnymi sieťami sa šíria rôzne fámy o ich aktivitách, Hlavný denník preto oslovil Beátu z OHH, ako vlastne fungujú, ktorej skutočnú identitu má redakcia k dispozícii.
Kým sa Beáta s OHH skontaktovala cez ich Telegram, prešiel nejaký čas, v rámci ktorého viac-menej so znepokojením sledovala informácie najskôr z mostov v Komárne, neskôr o pripravovanom tábore v Malackách.
„Zaujala ma hlavne odvala a nasadenie ľudí z hliadok kontrolovať a strážiť zelené prechody na južnom Slovensku. Medzi týmito ľuďmi panuje veľká spolupatričnosť, vlastrnectvo a súhra,“ hovorí Beáta, ktorá z vlastnej skúsenosti vie, že bez tej súhry a spolupatričnosti to v teréne nefunguje. A z vlastnej skúsenosti tiež vie, že prílev migrantov, ktorých na jar v Komárne ironicky nazvali neviditeľnými, sa stupňuje.
Beáta upozorňuje, že OHH nemôžu a ani nechcú suplovať úlohu štátu v ostrahe hraníc. Štát to nerobí a hraničných hliadok je stále málo. Verí preto, že v blízkej budúcnosti aj s touto situáciou nová vláda niečo urobí, keďže ide o ľudí na Slovensku. Preto aj miestni vo Veľkej Čalomiji OHH vítajú – ide práve o ich ochranu.
Beáta vysvetľuje, že po tom, ako sa migranti dostanú na Slovensko a zachytia ich OHH, tie s nimi v pokoji vyčkajú na políciu, ktorej ich odovzdajú. Bez použitia nátlaku, či násilia.
„Tá ich odvedie a zaeviduje. Myslím si, že aj to je dôležité v rámci bezpečnosti občanov, aby sa hneď po prejdení hranice nepotulovali po obciach,“ vysvetľuje Beáta, ktorá od obyvateľov Kolár či okolitých obcí počula množstvo príbehov o tom, ako sa migranti „obslúžili“ v ich záhradách, robili si osobnú hygienu pri zavlažovacích zariadeniach, alebo vykonávali osobné potreby na zastávkach hromadnej dopravy.
Ak sa migranti nedostanú na slovenskú stranu hranice, slušnou komunikáciou najmä v Anglickom jazyku sa snažia dohovoriť im, aby hranicu neprekračovali. Ak tú hranicu prekročia, nesnažia sa ich ohrozovať.
„Vizuálne skontrolujeme či nemajú u seba nejaké zbrane, ktorými by mohli ohroziť nás v OHH, alebo následne obyvateľov obcí. Potom si ich privolaná policajná hliadka odvedie. Pracujeme s bežným komunikačným vybavením, máme vysielačky a dron, s ktorým cez deň mapujeme terén. Bežné sú aj baterky či čelovky, keďže pracujeme častejšie v noci,“ objasňuje Beáta.
Pri poznámke, že veď škodu neurobia, sa Beáta len zasmeje – jedno jablko či paradajka určite nikomu chýbať nebude. „Ale keď vám do záhrady „vbehne“ skupinka hladných mladých mužov, tak si buďte istí, že to pri tej jednej paradajke nezostane.“
O Beátinom tvrdení, že svojim spôsobom suplujú štát, svedčí aj bezpečnostná situácia na viacerých miestach v SR. V rámci celého územiapreto vznikajú rôzne svojpomocné skupinky, ktoré popri polícii dohliadajú na bezpečnosť občanov. Hoci nie sú súčasťou OHH, spomenúť treba aj SOD – občiansku domobranu, prípadne Občiansku patrolu Hlohovec. Skupinky pod hlavičkou OHH pôsobia aj na sebere, či juhovýchode Slovenska.
MV SR prosí obyvateľov o empatiu. "Tranzitujúce osoby, ktoré prechádzajú našou krajinou, majú za sebou často ťažké skúsenosti. Buďte empatickí voči ich situácii, môžu sa cítiť zraniteľne a vystrašene. Pokiaľ nie ste svedkom protiprávneho konania, zachovajte rešpekt a ľudskosť," vyzýva ministerstvo vnútra.
Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať.
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní!
Ďakujeme vám!