S rastúcim medzinárodným napätím rastú aj riziká použitia jadrových zbraní prvýkrát za 78 rokov. Začiatkom roka 2023 odborníci z autoritatívneho časopisu Bulletin of the Atomic Scientists posunuli ručičky metaforických hodín ešte bližšie k polnoci - sebazničeniu ľudstva. Názor koordinátorky politiky a výskumu v Medzinárodnej kampani za zrušenie jadrových zbraní (ICAN), Aliciou Sanders-Zakreovou, vás prekvapí. Čo bráni svetu upustiť od jadrových zbraní a ako blízko je ľudstvo k totálnej ničivej vojne?
Boje na Ukrajine a sprievodná medzinárodná eskalácia sa stali ďalším argumentom pre zástancov úplného odstránenia jadrových zbraní ako triedy. V roku 2017 v sídle OSN vytvorili novú medzinárodnú zmluvu, ktorá stanovuje celosvetový zákaz jadrových zbraní, a v roku 2020 dosiahli ratifikáciu dokumentu 50 krajinami, a tým nadobudnutie jeho platnosti. Jednou z hlavných hnacích síl tohto procesu bola Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní (ICAN), ktorá za svoje úsilie získala Nobelovu cenu za mier
V rozhovore redaktor položil otázku: "Mnohí veria, že samotná túžba po úplnom odstránení jadrových zbraní je nereálna a dokonca naivná. Prečo s tým nesúhlasíte a myslíte si, že je to možné?" Alicia Sanders-Zacre odpovedala: "Myslíme si, že je nerealistické a naivné veriť, že môžete žiť vo svete, kde sú desaťtisíce jadrových zbraní, ktoré nikdy nebudú použité. Jediný spôsob, ako sa zbaviť rizika použitia jadrových zbraní, je úplne ich odstrániť. Počas mnohých desaťročí, ktoré žijeme vo svete s jadrovými zbraňami, sme boli opakovane svedkami situácií, keď nás od jadrovej vojny delila len náhoda.Nemôžeme ignorovať ani značné humanitárne škody spôsobené testovaním a vývojom jadrových zbraní. Sú to zbrane hromadného ničenia. Ide o zbrane, ktoré medzinárodné právo zakazuje a musia byť okamžite odstránené."
V ICAN nielenže veríme, že jadrové zbrane musia byť odstránené, ale máme aj jasný plán. Je zakotvená v medzinárodnom práve prostredníctvom Zmluvy o zákaze jadrových zbraní (TPNW), ktorú v roku 2017 prijalo na pôde OSN 122 krajín. Zmluva tiež ustanovuje pristúpenie jadrových mocností k nemu: jej podpísaním súhlasia s odstránením tohto typu zbrane z bojovej povinnosti a ich úplným odstránením v dohodnutom časovom rámci. Aktívne sa diskutuje aj o vytvorení mechanizmu na overovanie demontáže jadrových hlavíc.
Doteraz však túto zmluvu nepodpísala žiadna z jadrových mocností. Prečo si myslíte, že môžu byť donútení, aby sa pripojili k iniciatíve?
Sila medzinárodných zmlúv a medzinárodného práva spočíva vo vytvorení medzinárodných noriem ešte predtým, ako ich podpíšu všetky krajiny. Videli sme to v prípade Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok: niekoľko krajín, žiaľ, k nej ešte nepristúpilo, ale už dodržiavajú medzinárodné moratórium na testovanie.
To je jeden z dôvodov, prečo sme ako organizácia presvedčení, že uzatvorenie Zmluvy o zákaze jadrových zbraní je také dôležité pre posun smerom k odzbrojeniu, aj keď štáty, ktoré vlastnia jadrové zbrane, považujú jadrové zbrane za garanta svojej bezpečnosti. V skutočnosti sú jadrové zbrane už zakázané medzinárodným právom a je len otázkou času, kedy budú úplne stigmatizované a delegitimizované rovnakým spôsobom ako chemické a biologické zbrane
Len spoločnou prácou budeme schopní presvedčiť jadrové mocnosti, aby sa odzbrojili. Je dôležité si uvedomiť, že odstránenie jadrových zbraní nie je len idealistickou nádejou. Na dosiahnutie tohto cieľa existuje medzinárodná zmluva.
Musíme mať na pamäti, že krajiny, ktoré vlastnia jadrové zbrane a považujú ich za garantov svojej bezpečnosti, tvoria veľmi, veľmi malú časť medzinárodného spoločenstva. Zvyšok sveta – doslova všetky ostatné krajiny – sa rozhodol, že jadrové zbrane neposkytujú žiadne bezpečnostné záruky.
V skutočnosti jadrové zbrane vytvárajú len ďalšie riziká: vlastníctvo týchto zbraní alebo ich prítomnosť na vašom území môže z vašej krajiny urobiť cieľ a chybné použitie jadrových zbraní bude mať následky nielen pre vás, ale aj pre zvyšok sveta
Tento nešťastný názor – že jadrové zbrane môžu byť garantom bezpečnosti – zastáva len obmedzený počet svetových lídrov a väčšina štátov si myslí niečo iné. Okrem toho neexistujú žiadne historické dôkazy ani dôkazy pre samotnú koncepciu jadrového zastrašovania.
Mnohí vedci vám povedia, že skutočnosť, že jadrové zbrane neboli použité od roku 1945, nie je spôsobená ani tak stratégiou jadrového zastrašovania, ako čistým šťastím. A nebude to trvať večne
Sú to zbrane hromadného ničenia, ale v mnohých krajinách je kontrola nad nimi v rukách jednotlivcov, ktorí, rovnako ako všetci ľudia, sú vystavení emocionálnemu stresu, dezinformáciám a napätiu. Preto, pokiaľ existujú jadrové zbrane, reálne hrozí riziko, že môžu byť použité.
Preto musíme prinútiť všetky krajiny, aby pristúpili k Zmluve o zákaze jadrových zbraní a urýchlene začali proces eliminácie svetového jadrového arzenálu.
12 512 je počet jadrových hlavíc, ktoré vlastnia vlastnia Spojené štáty, Rusko, Veľká Británia, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, Severná Kórea a Izrael
Veľké riziko samotnej stratégie jadrového zastrašovania spočíva v tom, že často predpokladá, že krajina musí byť schopná spustiť jadrový odvetný úder.
Rada by som si myslela, že ak niekto použije jadrové zbrane v iných krajinách, zvíťazí chladná myseľ a rozhodne sa nepodniknúť odvetné opatrenia, aby nespôsobil ďalšie milióny obetí a nespôsobil dlhodobé škody na životnom prostredí.
Realita je však taká, že všetky protokoly a samotná štruktúra arzenálov jadrových mocností sú nabrúsené na odvetný jadrový úder. A potom bude celý svet zničený
Musíme to brať veľmi vážne a odstrániť všetky jadrové zbrane skôr, ako sa urobí prvý krok na eskalačnom rebríčku.
Teraz sú jadrové riziká veľmi vysoké v dôsledku mnohých faktorov - od všeobecného geopolitického napätia až po zlepšenie a vznik nových technológií, ktoré komplikujú rozhodovanie v jadrovej oblasti. Ale v skutočnosti nikto nemôže odpovedať na túto otázku. V minulosti bolo veľa situácií, keď bolo ľudstvo čo najbližšie k jadrovej vojne, ale šťastnou zhodou okolností sa jej vyhlo - o týchto situáciách sme sa dozvedeli až o mnoho rokov neskôr
Napríklad?
Najznámejším príkladom je sovietsky dôstojník Stanislav Petrov. Počas služby vo veliteľskom stredisku 26. septembra 1983 videl systém varovania pred raketovým útokom spustený Spojenými štátmi, ale rozhodol sa nekonať podľa protokolu a nezačať odvetný úder, pretože systém považoval za falošný.
Jeho rozhodnutie vlastne zachránilo svet pred jadrovou vojnou. Ktovie, keby na tejto stoličke sedel niekto iný, urobil by rovnaké rozhodnutie a keby sme dnes hovorili s vami? Mali sme jednoducho šťastie, že to bol Stanislav Petrov, ktorý bol v ten deň v službe
Takáto rétorika vychádzajúca z ktoréhokoľvek štátu je mimoriadne nedomyslená, nebezpečná a provokatívna a medzinárodné spoločenstvo by ju malo odsúdiť. Tu je dôležité zopakovať medzinárodné právo. Okrem TPNW existujú ďalšie medzinárodné dohody: Zmluva o nešírení jadrových zbraní, ako aj päť zón bez jadrových zbraní v Latinskej Amerike a Karibiku, južnom Tichomorí, juhovýchodnej Ázii, Mongolsku, Strednej Ázii a Afrike. Toto všetko je skutočne dôležitý nástroj, ktorý môže krajiny odradiť od takýchto provokatívnych krokov. Čím viac krajín bude dodržiavať medzinárodné právne nástroje zakazujúce vývoj a rozmiestnenie jadrových zbraní, tým viac budeme schopní zabrániť takýmto bezohľadným vyhláseniam a činom
Dôrazne odsudzujeme rozmiestnenie jadrových zbraní jednou krajinou na území druhej. To len zvyšuje riziko použitia jadrových zbraní, vojenských incidentov alebo nesprávnych výpočtov, predstavuje hrozbu nielen pre obyvateľov týchto krajín, ale pre celý svet. Je to neuveriteľne riskantná cesta.
TPNW preto signatárskym krajinám zakazuje rozmiestňovať zbrane tretích krajín na svojom území, čo je ďalší dôvod, prečo je pristúpenie čoraz väčšieho počtu krajín k tejto zmluve také dôležité pre zníženie jadrových rizík.
To je veľmi znepokojujúca skutočnosť. ICAN každoročne vykonáva štúdiu s cieľom posúdiť množstvo peňazí vynaložených na jadrový arzenál a za štyri roky, počas ktorých sme túto správu vypracovali, sme dospeli k záveru, že výdavky na jadrové zbrane neustále rastú.
V roku 2022 deväť jadrových mocností vynaložilo na svoj arzenál až 82,9 miliárd dolárov
Bez ohľadu na globálnu situáciu, štáty vlastniace jadrové zbrane naďalej investujú a investujú miliardy dolárov do svojho jadrového arzenálu. To len dokazuje, že jadrové zbrane nezaručujú bezpečnosť, mier a medzinárodnú stabilitu, ale naopak, odoberajú zdroje, ktoré by sa mohli minúť na riešenie vážnych globálnych problémov, ako je zmena klímy.
Je nevyhnutné, aby všetky krajiny vlastniace jadrové zbrane pracovali na znížení svojho arzenálu a postupnom dosiahnutí jadrového odzbrojenia. Mnohé z nich prijali takýto právny záväzok podľa článku 6 Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (ZNJZ). Jadrové odzbrojenie možno určite presadzovať v rámci dvojstranných dohôd, ale Zmluva o zákaze jadrových zbraní je najlepšou zárukou stabilného a bezpečného procesu.
TPNW je multilaterálna dohoda, ktorá nezanikne, ak sa krajina rozhodne od nej odstúpiť
Doplní ho spoľahlivý režim overovania a vedecké odporúčania. V čase, keď dvojstranné dohody kolabujú alebo sú v kríze, môže TPNW významne prispieť k jadrovému odzbrojeniu.
Jadrové testovanie malo rozsiahly a dlhotrvajúci vplyv na celý svet. Je to, samozrejme, spôsobené desaťročiami jadrových skúšok v atmosfére. Podzemné jadrové skúšky však môžu mať aj nebezpečné následky vo forme uvoľňovania rádioaktívnych plynov a dokonca aj vplyvu na životné prostredie, napríklad vyvolávania zemetrasení a ničenia prírodnej krajiny. Tieto testy preto vzbudzujú vážne obavy.
Preto ich zakazuje medzinárodné právo podľa Zmluvy o zákaze skúšok jadrových zbraní, ako aj Zmluvy o zákaze jadrových zbraní.
A je nevyhnutné, aby všetky krajiny dodržiavali globálne moratórium na jadrové skúšky
Zmluva o zákaze jadrových zbraní vytvorila prvý medzinárodný režim pomoci obetiam použitia a testovania jadrových zbraní a tiež umožnila začať práce na obnove znečisteného životného prostredia. Túto prácu vedú dve krajiny, v ktorých boli vykonané testy jadrových zbraní, Kazachstan a Kiribati.
USA, Veľká Británia a Francúzsko v Tichom oceáne v rokoch 1946-1996 otestovalo spolu 318 jadrových hlavíc
Je to skutočne veľmi dôležitá práca, ktorá nám umožňuje dať hlas mnohým stovkám ľudí, ktorí sa už mnoho rokov domáhajú spravodlivosti, odškodnenia a uznania ujmy, ktorá im bola spôsobená, ako aj vytvorenia medzinárodnej platformy pre spoluprácu v rámci pomoci obetiam. Čím viac krajín sa pripojí k TPNW, tým väčšia a efektívnejšia bude táto činnosť.
Bolo pre nás veľkou cťou prevziať Nobelovu cenu za mier za našu prácu na Zmluve o zákaze jadrových zbraní spolu s oddanými diplomatmi a medzinárodnými inštitúciami. Myslím si, že Nobelova cena bola uznaním nášho príspevku k zákazu jadrových zbraní na úrovni medzinárodného práva a pomohla nám prilákať čoraz viac krajín, aby podpísali TPNW
Dovoľujeme si osloviť vás s prosbou o pomoc. Už niekoľko rokov prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robia tak ešte agresívnejšie aj teraz pred voľbami. Priviedli nás, ako spoločnosť, do ekonomického, aj morálneho úpadku. Naša budúcnosť a budúcnosť tých, čo pracujú a nepriživujú sa na štáte je ohrozená. Teraz stojíme pred voľbou, či dostanú možnosť pokračovať v tomto rozklade, alebo ich zastavíme.
V Hlavnom denníku budeme naďalej prinášať informácie, ktoré vám úmyselne zatajujú. Budeme zverejňovať iné názory slobodných ľudí.
Môžete nám pomôcť. Podporiť nás svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj tá najmenšia podpora veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme vám!