V predvolebnom dueli relácie Analýzy Na hrane sa stretli aj Andrej Danko (SNS) s Mikulášom Dzurindom (Modrí). Danko trval na svojom postoji, prečo je nutné spájať sily a aj pri Dzurindovi, ktorý Mečiara porazil len vďaka Mečiarovým chybám upozornil Roberta Fica, aké je to spájanie veľmi dôležité.
Danko pritom tvrdí, že tak, ako vyzerá Bratislava pod progresívnym vedením, tak bude pod ním vyzerať aj celé Slovensko, pričom PS „nahráva“ aj prezidentka. Danko vysvetlil, prečo spájaním zariskoval a čo tým chcel dosiahnuť. Vládu jednej strany pritom odmieta, lebo to podľa neho nie je správna cesta. Odmieta polarizáciu spoločnosti, zvlášť cez témy, ktoré sa nás netýkajú. Riešiť by sme mali to, na čom sa vieme spojiť. Okrem ekonomického pozadia SNS hovoril aj o fakte, že Ukrajina sa nevie spájať ku svojim menšinám, ale pripomenul aj svoj dlhodobý názor, že Bratislava by mohla byť miestom vyrokovania mieru.
Andrej Danko tvrdí, že to aké je dôležité, aby sa PS nedostalo do vlády, sa ukazuje napríklad aj na Vajanského nábreží v Bratislave. To, čo PS urobilo so svojim progresívnym prístupom k cyklotrasám, totiž podľa neho urobí aj s celým Slovenskom.
„Som zhrozený z toho, ako sa správa prezidentka Čaputová, ktorá je ich politické dieťa,“dodáva Danko, ktorého filozofiou je spájanie.
„Chcel som, aby vzniklo niečo, ako v Poľsku Právo a spravodlivosť,“ hovorí Danko na margo spájania síl a toho, že ak bude Robert Fico tvrdohlavý, dopadne ako Mečiar pred 25 rokmi a nezostaví vládu s nikým. Práve v mene spájania síl SNS zariskovala a vzala na kandidátku aj strany, ktoré nemajú vždy rovnaké názory, no dostali šancu zabojovať o svoj mandát.
Andrej Danko tiež nechce, aby tu tak, ako do roku 1989 vládla jedna strana a ako vo volebnom období 2012-16 vládol Smer. Nie je to podľa neho dobré pre Slovensko, ale pre Slovensko nie je dobré ani vláda PS, pričom pripomína slová staršieho Šimečku, ktorý sa o Slovákoch vyjadril ako o „postsedliakoch“.
„Ja si to od neho vyprosím, aby tu hovoril, že postsedliaci rozhodujú o Slovensku. My musíme roztrhať PS, pretože ono rozbíja naše základné princípy a hodnoty,“ hovorí Danko s tým, že PS aj so svojimi sponzormi je pre Slovensko nebezpečné.
Danko pritom pripomína, že Slovenská národná strana nemá žiadneho sponzora a žije z príspevku za voľby.
„Tri a pol roka nám kontrolovali ešte aj čísla topánok. Keby len euro nebolo v súlade s účtovníctvom. Sme jediná politická strana, ktorá má jediný účet, je zakázaná akákoľvek hotovosť a v zákone o politických stranách sme presadili, aby Matovič a Kollár neodlievali peniaze,“ dovysvetlil Danko.
„Ja chcem z Ruska lacný plyn, z Ameriky možno I-phone, ako stále hovorím. Ja chcem dobré vzťahy na západ, aj na východ a je slebomyseľnosť myslieť si, že jeden, alebo druhý je absolútny spojenec,“ konštatuje Danko na margo moderátorkinej otázky, či nie je takáto vyváženosť oportunizmom. Danko pripomína obdobie pred rokom 1989, kedy sme sa absolútne obracali na východ a tiež to nebolo normálne. Namiesto polarizácie spoločnosti témami, ktoré sa nás netýkajú, ako je konflikt Rusko-Ukrajina, sa potrebujeme rozprávať o témach, ktoré nás spájajú a vieme ich riešiť.
„Poďme sa baviť o výstavbe diaľnic, o nemocniciach,“ radí Danko.
Danko pripomína, že v európskom priestore nie je rusko-ukrajinský konflikt jediný, pripomenul napríklad Grécko a Cyprus, pričom Grécko je dokonca členom NATO. S humanitárnou pomocou Ukrajine Danko nemá najmenší problém, ale nesmieme tam podľa neho dodávať zbrane a keďže je každému jasné, že to celé musí skončiť za rokovacím stolom, Bratislavu považuje za ideálne miesto pre vyrokovanie mieru medzi mocnosťami.
„Amerika s Rusmi, čo sa týka tohto konfliktu, sa musia dohodnúť a Zelenský to bude rešpektovať,“ myslí si predseda SNS
Predseda SNS považuje kvôli historickým súvislostiam za nereálne, že by sa Rusko dobrovoľne stiahlo z Donbasu či Luhanska.
„Aj z úst Rusínov teraz zaznelo, že Ukrajina sa nevie správať k národnostným menšinám,“ tvrdí Danko a jedným dychom dodáva, že my tu nie sme na to, aby sme sa vyjadrovali k ich vnútorným problémom, ale k problémom Slovenska, na čo sa aj spoludiskutér Dzurinda, aj moderátorka Krescanko Dibáková zhodli, že je tu „obrovské riziko, že budeme mať Rusa na svojich hraniciach“.
Krescanko Dibáková zase raz dokázala, že nestrannosť a nezaujatosť, ktorú by mal mať redaktor s jej praxou a jej formátu „v krvi“, jej je cudzia. Kým na Roberta Fica, ktorý v štúdiu nebol, sa sama pýtala, od témy Progresívneho Slovenska maximálne odkláňala Dankovu pozornosť.
Dovoľujeme si osloviť vás s prosbou o pomoc. Už niekoľko rokov prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robia tak ešte agresívnejšie aj teraz pred voľbami. Priviedli nás, ako spoločnosť, do ekonomického, aj morálneho úpadku. Naša budúcnosť a budúcnosť tých, čo pracujú a nepriživujú sa na štáte je ohrozená. Teraz stojíme pred voľbou, či dostanú možnosť pokračovať v tomto rozklade, alebo ich zastavíme.
V Hlavnom denníku budeme naďalej prinášať informácie, ktoré vám úmyselne zatajujú. Budeme zverejňovať iné názory slobodných ľudí.
Môžete nám pomôcť. Podporiť nás svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj tá najmenšia podpora veľký význam.
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme vám!