Politológ a historik Eduard Chmelár o zadržaní kandidáta do predčasných volieb za stranu Smer a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara tvrdí, že to, čo sa udialo dnes je taká kriminalizácia politickej opozície, aká tu nebola od Nežnej revolúcie.
Chmelár poukazuje na to, že takouto kriminalizáciou opozície sa moc snaží zakryť konflikt záujmov v kauze Tódová-Záleská. A celé to stojí na výpovedi jedného udavača. Podľa Chmelára v krátkom čase už po niekoľký krát môžeme hovoriť o ohrození demokracie, zvlášť pred voľbami, keďže bol zadržaný jeden z predstaviteľov najsilnejšej opozičnej strany. Preto by dianie na Slovensku nemalo prehliadať ani zahraničie. On sám veril, že po posledných voľbách sa udeje zmena k lepšiemu, no aktuálne varuje pred tým, že ide čisto o zúrivý politický revanš. A toho sa zrejme aktuálna moc bojí. Preto tie tlaky pred voľbami.
Chmelára dnešné zadržanie Tibora Gašpara prekvapilo natoľko, že spravil výnimku a vyjadril sa k prebiehajúcim vyšetrovaniam, čo bežne robiť nezvykne.
„To, ako dnes organizovaná zločinecká skupina zložená z niektorých príslušníkov NAKA, sudcov, novinárov a politikov na hulváta prekryla bezprecedentnú kauzu konfliktu záujmov Pamely Záleskej a Moniky Tódovej, nemá v našich moderných dejinách obdobu. Na zadržanie vysokopostaveného kandidáta najsilnejšej opozičnej strany mesiac pred voľbami by mal byť presvedčivejší dôvod ako neviemkoľká zmena výpovede univerzálneho udavača (nazývajme ho pravým menom, a nie eufemistickým pojmom „kajúcnik“) Bernarda Slobodníka, ktorý si zrazu spomenul na ďalšiu trestnú činnosť Tibora Gašpara, nuž ale zdá sa, že týmto darebákom dochádza fantázia,“ píše na sociálnej sieti politológ.
Chmelár pripomína slová dekana Právnickej fakulty UK Burdu, ktorý odvolanie ministra vnútra s Hamranovou políciou označil za vážne ohrozenie demokracie. Rovnaký výrok si dovolil použiť pri tomto zásahu do volieb, ktoré budú o zhruba šesť týždňov.
„Všetci sme to tak trochu čakali, lebo oni sa ani netajili tým, že celé toto absurdné naťahovanie termínu volieb nemá iný dôvod ako stihnúť pozatvárať aspoň niektorých predstaviteľov opozície. Ale spôsob, akým to urobili, naznačuje, že sa už ani neusilujú predstierať, že im nejde o likvidáciu politických konkurentov,“píše Chmelár, ktorý pripomína Tódovej slová, že Šimko sa nikdy nemal stať ministrom vnútra. Bol podľa politológa hlavnou prekážkou aktuálneho diania.
Tá kauzu Tódová-Záleská zrejme ani len nezaregistrovala, no tentokrát namiesto dodržiavania zákonov či Ústavy, dnešný zásah bleskovo odsúhlasila.
„Najbizarnejšie vyhlásenie v tomto smere mal predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý so zväzáckym nadšením vyjadril potešenie nad tým, že polícia sa nedá zastrašiť opozíciou... Lebo ak hovoríme o možnostiach zastrašovania, asi zabudol, kto má moc v tomto štáte,“ podotýka Chmelár.
Chmelár si myslí, že aj zahraničie by malo zaostriť na dianie na Slovensku.
„To, že porušenia práv obvinených toľkokrát končia na ústavnom súde a že generálny prokurátor musí toľkokrát používať ako opravný prostriedok legendárny paragraf 363, nie je znakom toho, že by ústavný súd a generálna prokuratúra zabraňovali spravodlivosti, ale toho, že súčasná garnitúra nie je ani schopná, ani ochotná postupovať zákonným spôsobom a od právneho štátu nás skôr vzďaľuje,“ upozorňuje publicista.
Ten priznáva, že spočiatku veril v to, že nová garnitúra sa snaží o očistu spoločnosti a o nápravu krívd z minulosti.
„Dnes musí byť každému príčetnému a charakternému človeku jasné, že tu nevypukla žiadna spravodlivosť, ale zúrivý politický revanš, že tu nie sme svedkami boja dobra proti zlu, ale zápasu dvoch mocenských klanov, že polícia má možno rozviazané ruky, ale politicky má zviazané nohy,“trpko konštatuje politológ.
„Ich neonormalizačná moc sa chýli ku koncu, preto spotení od strachu z dôsledkov svojej nezákonnej činnosti kopú ako zdochýnajúci kôň. Keďže však zločinci, ktorým ide o všetko, strácajú zábrany, obávam sa, čoho ešte budú do volieb schopní... Zostaňte v strehu, ide do tuhého,“uzatvára Chmelár a jeho slová všeličo nevídané-neslýchané predznačujú.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik