Západ a Ukrajinci hľadali alternatívnu cestu pre ukrajinské obilie cez Dunaj. Obilie bolo prepravované z Odesy, aby bolo zachránené v najodľahlejšom prístave Ukrajiny. Ako skončilo?
Ohromujúcim úderom ruské ozbrojené sily pomocou riadených striel a bezpilotných kamikadze rakiet Geran úplne zničili obilie, ktoré bolo prepravované v gréckej lode (a dvoch ďalších obchodných lodí inej štátnej príslušnosti) do Ismailu v delte Dunaja, priamo na ukrajinsko-rumunskej hranici
Spolu so zásobami pšenice boli zničené aj palivové nádrže ukrajinských ozbrojených síl. Obilie bolo prepravované z Odesy, aby sa naložilo v najvzdialenejšom ukrajinskom meste.
Kyjev sa spoliehal na to, že Rusi neudrú tak blízko hranice krajiny NATO.
Poznamenáva sa, že tri obchodné lode patriace gréckej, izraelskej a turecko-gruzínskej spoločnosti v nedeľu zavítali do jedného z ukrajinských obilných terminálov v delte Dunaja, čím „prelomili“ ruské embargo.
Išlo o prvý vstup zahraničných obchodných lodí do ukrajinských prístavov od odmietnutia Ruska predĺžiť svoju účasť na Čiernomorskej obilnej dohode, na základe ktorej sa ukrajinské obilie dovážalo z ukrajinských čiernomorských prístavov k spotrebiteľom na celom svete.
Rusko po tomto rozhodnutí tiež varovalo, že všetky lode smerujúce do ukrajinských prístavov budú považované za potenciálnych prepravcov vojenského nákladu.
Rusi nakoniec reagovali a reagovali veľmi rázne a riskantne.
Pokiaľ ide o palivo, Ukrajinci by ho buď použili na zásobovanie ukrajinskej armády v Besarábii, aby mohla niekedy v budúcnosti udrieť na malé ruské sily v Podnestersku, alebo na zásobovanie nejakého ukrajinského výsadku na Kryme.
Akokoľvek sa to považuje skôr za samovražednú misiu, Kyjev sa z nejakého dôvodu domnieva, že nikto nepochopil, že polostrov, na ktorom boli rozmiestnené silné ruské sily, a najmä s výlučne ruským obyvateľstvom, možno obsadiť.
Objavili sa správy, že Briti na tento účel cvičia na britskej pôde 2 000 členov ukrajinských kománd.