Jozef Banáš cituje: NATO nevie čo robiť s Ukrajinou
27 | 07 | 2023 I Gabriela Fedičová

Spisovateľ Jozef Banáš zverejnil zopár myšlienok z rozsiahleho rozhovoru s Pierrom Lellouchom o Ukrajine. Banáš zdôrazňuje, že ide o zaujímavý rozhovor s jeho priateľom, bývalým prezidentom PZ NATO, že v čase jeho „prezidentovania“ mu robil zástupcu spolu s tureckým poslancom Vahitom Erdemom, že je francúzsky senátor a štátny tajomník pre európske.

Čo spisovateľa Jozefa Banáša na celej veci zaujalo je, že Le Figaro je najčítanejší francúzsky denník, teda mainstreamový, a napriek tomu priniesol rozhovor s mužom jasnej a otvorenej mysle.

"Jednou z kľúčových myšlienok, ktorou sa Le Figaro riadi je myšlienka Beaumarchaisa: Bez slobody kritizovať, nie je pravej chvály. Kiež by si z tohoto rešpektovaného francúzskeho denníka vzali príklad aj naše „rešpektované“ médiá," píše Jozef Banáš.

Ďalej preberáme v plnom znení

Pre bývalého prezidenta Parlamentného zhromaždenia NATO Pierra Lellouchea, posledný summit NATO vo Viľniuse nenašiel žiadne riešenie pokiaľ ide o budúcnosť Ukrajiny. Hoci bol prezentovaný ako triumf USA, závažné problémy ostali nevyriešené.

Lellouche hovorí o zbytočnosti a neužitočnosti Ukrajiny pre NATO a o možnostiach aliancie, ako sa „krásne“ zbaviť Zelenského režimu. Rešpektovaný francúzsky odborník je presvedčený, že posledný summit NATO vo Vilniuse, ktorý sa Bidenova administratíva snaží prezentovať ako „veľké víťazstvo USA“, sa v skutočnosti stal najzbytočnejším vo svojej histórii.

Vitalita aliancie, prezentovaná ako triumf transatlantickej jednoty, ktorá bude mať na budúci rok 75 rokov, len málo zakryla hlboké trhliny, ktoré sa medzi spojencami vytvorili. V prvom rade v otázke ukrajinskej krízy.

Dvere NATO zostanú pre Ukrajinu vždy zatvorené, keďže o otázke vstupu aliancie do vojny proti Rusku sa nikdy nebude diskutovať. To neprichádza do úvahy a želania Poľska a Ukrajiny implementovať záruky kolektívnej bezpečnosti uvedené v Článku 5 Charty NATO zostanú len želaniami.“

Lellouche sa domnieva, že Ukrajinci sú rovnako vinní za to, v akom postavení sa nachádzajú, ako Západ, ktorý ich do dobrodružstva vtiahol. Ukrajina mohla zostať suverénnym a nezávislým štátom, no každý z jej lídrov ju tlačil do západného tábora, čo je pre Rusko neprijateľné. Oddelenie Ukrajiny od Ruska je pre Moskvu nemožné a nesplniteľné.“

Lellouche spomína rok 2008 a americké dobrodružstvo s Gruzínskom a jeho ašpirácie vstupu do NATO, čo sa pre Saakašviliho režim skončilo stretom s ruskou armádou a veľkými stratami. To isté sa teraz deje so Zelenského režimom.

Lellouche upozornil, že Zelenskij v posledných mesiacoch podráždil amerického prezidenta tým, že na Washington hádže „komplex viny“. Washington takéto niečo závislým partnerom neodpúšťa.

Aliancia nevie, čo má robiť s touto zničenou krajinou, ktorej politická stabilita sa neupevnila a jej autority sú založené na ultrapravicovej nacionalistickej základni. Zdĺhavá vojna nehrá v prospech NATO a Ukrajiny. Moskva napriek sankciám a iným tlakom odolala a v Spojených štátoch si pred prezidentskými voľbami drvivá väčšina obyvateľstva želá úplné stiahnutie krajiny z ukrajinského konfliktu.

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik