Ani tieto voľby nie sú výnimkou. Na tohoročných kandidátkach nájdete mená, ktoré už vystriedali niekoľko strán. Hoci v minulosti sedeli v parlamente za jednu stranu, 30. septembra sa doň pokúšajú prekrúžkovať na celkom inej kandidátke. A mnohokrát sú to teda riadne názorové „kotrmelce“.
Niektoré mená, ako Ľubomír Galko, nie sú až takým prekvapením. Zaujímavé sú však mená a ľudia, ktorí sa do parlamentu pod inou, ako pôvodnou politickou značkou snažia dostať po dlhšom čase. Mnohí si možno pamätajú Helenu Mezenskú. No a potom sú tu prekvapenia, ako Martin Klus, či Alojz Hlina, či Patrick Linhart. Politologička si však myslí, že mnoho voličov môže odradiť sklamanie z vývoja spoločnosti po ostatných voľbách, ktoré boli v roku 2020
Ľubomír Galko sa do povedomia širšej verejnosti dostal cez stranu Sloboda a solidarita, kde nejaký čas pôsobil aj ako ich nominant na poste ministra obrany. Zo strany odišiel pri jednom z jej štiepení v roku 2019, kedy odišlo niekoľko známejších mien.
Dnes kandiduje za hnutie OĽaNO a priatelia, čo vzhľadom na jeho súhlasné vyjadrenia na margo protipandemických opatrení vlád tohto hnutia nie je až takým veľkým prekvapením.
Poslankyňou bola popradčanka Helena Mezenská vo volebnom období 2012-2016 a v parlamente „bavila plénum“ vo farbách OĽaNO. Mnohí si ešte pamätajú jej výroky o teleportáciách, ktoré v tých časoch bavili celé Slovensko. V roku 2014 sa dokonca pustila do boja o prezidentské kreslo.
V súčasnosti sa o návrat do parlamentu pokúša na kandidátke Slovenskej národnej strany, ktorá ju na kandidátku prijala ako „súčasť“ strany Slovenský patriot Miroslava Radačovského.
Patrick Linhart sa do NR SR prekrúžkoval v roku 2020 cez hnutie Sme rodina Borisa Kollára. V tomto hnutí, ale ani v koalícii sa jeho ambície s Potravinovým semaforom, zdravými potravinami do škôl, či nemocníc nenaplnili, už dlhší čas preto pôsobil, ako nezaradený poslanec.
V súčasných voľbách kandiduje v rámci strany Petra Pellegriniho, Hlas-SD a jeho „stovka“ na kandidátke má aj zaujímavý motív kampane – internetom koluje jeho tvár na „socialistickej“ stokorunáčke.
Doslova prekvapením bol Martin Klus. Ten sa na vysokú štátnu funkciu dostal ako nominant Slobody a solidarity. Po odchode SaS z vládnej koalície v septembri pred rokom a so stranou sa úplne rozkmitril, hoci bol straníckou dvojkou. S predsedom Sulíkom sa nerozpráva, pretože ho vraj podrazil v jeho európskych ambíciách.
O ich naplnenie sa tentokrát pokúša v rámci hnutia Borisa Kollára.
Pred časom, keď sa o kandidátkach jednotlivých strán ešte len špekulovalo, zo SaSky prišla doslova bombastická správa – na ich kandidátke sa o návrat do parlamentu pokúsi dostať Alojz Hlina. SaS sa prezentuje, ako liberálna strana, Hlina bol svojho času predsedom (vtedy ešte zrejme) konzervatívneho Kresťansko-demokratického hnutia. Ťažko povedať, či osoba Hlinu, ktorý vie, ako zaujať, k SaSke priláka kresťanského voliča, alebo od nej odoženie toho liberálneho.
Gyorgy Gyimesi sa do parlamentu „prekrúžkoval“ ako náhradník v rámci hnutia OĽaNO, ako zástupca akéhosi „národnostného krídla“, keďže toto hnutie si v roku 2020 „pod krídla“ vzalo aj niekoľko kandidátov zastupujúcich maďarskú menšinu. Jeho poslanecký mandát v parlamente sa skončil v momente, kedy sa doň vrátili nominanti hnutia na ministerských postoch a Gyimesi vtedy odišiel do Aliancie, kde aktuálne kandiduje pod číslom 149.
Politologička Darina Malová pripomína, že v roku 2020 boli parlamentné voľby veľkou nádejou a ľudia očakávali zásadné zmeny, ktoré prinesú viac spravodlivosti. A to nielen v témach korupcie a organizovaného zločinu, ale aj sociálnej spravodlivosti. "Vládne strany a poslanci však nedokázali presadiť systémové zmeny, skôr sa stratili v jednorazových opatreniach, ktoré boli orientované na skupiny voličov," myslí si Malová.
Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom. Vo voľbách kandiduje 24 politických strán alebo hnutí a jedna koalícia. Volebná účasť vo voľbách do Národnej rady SR v roku 2020 dosiahla 65,8 percenta oprávnených voličov.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik