Jedna pandémia nám z myslí ešte nevymizla a už Svetové ekonomické fórum (WEF) uvádza krízu vodných zdrojov, ako jedno z piatich najväčších rizík pre svetovú ekonomiku. Varovali pritom už vo výročnej správe spred jedenástich rokov a problém nedostatku sladkej vody stále narastá.
Hoci sa nám to nezdá, súčasťou kolobehu vodu je aj človek. Rovnako, ako rieky, ktoré mnohé vysychajú už na horných tokoch. Lepšie na tom nie sú ani jazerá. Je dôležité dávať väčší pozor aj na hygienu existujúcich vodných zdrojov, pretože aj to minimum sladkej vody by mohol byť zdrojom epidémií. Hoci to tak nevyzerá, s problémom sucha má skúsenosti aj Veľká Británia. Ak by sme chceli tému nadľahčiť, splnila sa ďalšia predpoveď Baby Vangy.
Podľa analytika Tima Smedleya je súčasťou recyklácie vody aj človek. Pre The Guardian napísal, že „až 60 percent tela dospelého človeka tvorí voda. Keď zomriete a budete spopolnení alebo pochovaní, táto voda sa opäť uvoľní do atmosféry alebo do zeme.“ Podľa neho sme s kolobehom vody spojení rovnako úzko ako rieky a jazerá. Napriek tomu mnoho veľtokov po celom svete vysychá. Domácnosti, farmy, ale aj továrne ich využívajú stále viac a tak pomaličky vysychajú, konštatuje český web seznam.zpravy.cz.
Veľké jazerá, ako je Aralské jazero v Strednej Ázii alebo Urmijské jazero v Iráne, takmer zmizli. Zostávajúca sladká voda je čoraz viac znečisťovaná odpadovými vodami a hnojivami, čo spôsobuje rozkvet rias, ktoré dusia ekosystémy.
„Ak budú tieto trendy pokračovať, budeme v roku 2050 potrebovať o 50 percent viac vody ako pred 20 rokmi. A to je samozrejme nemožné, pretože voda je obmedzený zdroj… To bude mať vplyv na nás všetkých,“myslí si Torgny Holmgren, výkonný riaditeľ Štokholmského medzinárodného inštitútu pre vodu.
Tim Smedley tvrdí, že hygiena vodných zdrojov je tiež veľmi dôležitá, na čo sme prišli počas pandémie covidu.
„Predtým sme ale nevnímali nedostatočný prístup k vode a hygienickým zariadeniam ako globálnu krízu. Keď sa neschopnosť človeka umyť si ruky v jednej krajine stane rozhodujúcim článkom šírenia chorôb do sveta, potom sa zrazu voda a hygiena stanú globálnym problémom,“ doplnil Gary White, generálny riaditeľ Water.org, globálnej neziskovej organizácie, ktorá sa usiluje o zaistenie vody a zlepšenie hygienických návykov po celom svete.
Voda pokrýva 70 percent našej planéty a je naivné si myslieť, že jej bude vždy dostatok. Sladká voda – tá, ktorú pijeme, v ktorej sa kúpeme a ktorú zavlažujeme polia je nesmierne vzácna. Tvorí iba tri percentá vody na svete a dve tretiny z nej sú ukryté v zamrznutých ľadovcoch, alebo sú pre ľudstvo z iných dôvodov nedostupné.
Obmedzený prístup k vode
Svetový fond na ochranu prírody uvádza, že prístup k vode nemá zhruba 1,1 miliardy ľudí a jeden mesiac v roku pod vplyvom sucha nemá prístup k vode 2,7 miliardy ľudí. UNICEF však hovorí, že tento problém sa týka až dvoch tretín ľudstva. Sucho a teda nedostatočné hygienické podmienky však môže byť príčinou mnohých chorôb, ako cholera, či brušný týfus. Len na hnačkové ochorenia podľa WWF umierajú každoročne dva milióny ľudí, väčšinou detí.
Krajiny, ako Sýria, Libanon či Afganistan, africká Burkina Faso sú známe práve akútnym nedostatkom vodných zdrojov. Mnohým z vyššie spomínaných problémov, čo sa týka vody, pomerne prekvapivo trpí Anglicko - v niektorých častiach krajiny panuje jej nedostatok. Priemerný ročný úhrn zrážok v Spojenom kráľovstve je približne 1100 milimetrov. To je pomerne vysoké číslo, v Česku je ročný priemer za posledných 30 rokov 684 mm, napríklad v Sýrii je to menej ako 300 mm.
Priemerný britský obyvateľ spotrebuje denne 153 litrov vody, najviac prostredníctvom spŕch, toaliet, umývačiek, práčok a záhradných hadíc. Viac ako polovica sladkej vody odoberanej v Spojenom kráľovstve je určená pre domácnosti. Podľa The Guardianu sa suchá v Anglicku v najbližších rokoch zhoršia až o 50 percent a množstvo dostupnej vody sa zníži najmenej o 10-15 percent.
"Sucho je na pokraji toho, aby sa stalo ďalšou pandémiou, a neexistuje žiadna vakcína, ktorá by ho vyliečila," vyhlásila Mami Mizutoriová, zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pre znižovanie rizika katastrof.
„Všetky vodárenské spoločnosti vo Veľkej Británii sa spoliehajú na zimné zrážky, ktoré tieto systémy dopĺňajú... Pokiaľ toto zimné doplňovanie nedostaneme, budú zásoby vody klesať a klesať, naše zásoby vody v nádržiach sú v skutočnosti pomerne malé,“povedal pre The Guardian Andrew Tucker, manažér efektívneho využívania vody v spoločnosti Thames Water.
Ak by sme chceli tému nadľahčiť, môžeme pripomenúť predpoveď Baby Vangy.
Nedostatok vody zaznamená Spojené kráľovstvo. Krajiny ako Portugalsko a Taliansko hovoria občanom, aby sa pokúsili obmedziť používanie vody. Toto proroctvo je celkom reálne – už niekoľko rokov aj v našich zemepisných šírkach zažívame aj niekoľko mesiacov trvajúce suchá, kedy v niektorých oblastiach Slovenska prší len minimálne.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik