WSJ: Prigožin chcel zajať Šojgu a Gerasimova.
Americký The Wall Street Journal uverejnil článok, v ktorom tvrdí, že Jevgenij Prigožin, ktorý sa pokúsil o vzburu s bojovníkmi Wagnerovcov, údajne plánoval zajať ruského ministra obrany Sergeja Šojgu a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova.
Predstavitelia západnej rozviedky pre noviny vyhlásili, že ruská tajná služba FSB sa dozvedela o sprisahaní, čo prinútilo Prigožina urýchliť realizáciu jeho plánov. V dôsledku toho stratil moment prekvapenia a bol tiež nútený improvizovať, napísali noviny.
Článok neposkytuje žiadne dôkazy o tejto verzii. Presné dátumy neuvádzajú. Prigožin začal svoj protest, ktorý nazval „pochod spravodlivosti“, večer 23. júna. V ten istý deň oznámil, že Šojgu a Gerasimov „utiekli“ z Rostova. Či boli naozaj v ten deň v Rostove na Done a kedy ich mal Prigožin v úmysle zajať, nie je presne známe.
Ráno nasledujúceho dňa jednotky PMC „Wagner“ prevzali kontrolu nad budovou veliteľstva Južného vojenského okruhu. Bol tam námestník ministra obrany Junus-Bek Jevkurov, ktorý podľa bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. uľahčoval rokovania medzi ním a Prigožinom. Podľa WSJ mali aj západné spravodajské agentúry vopred vedomosť o Prigožinových plánoch zo satelitných snímok a zachytených e-mailov. Verili, že povstanie má veľkú šancu na úspech, ak pôjde podľa plánu. Podľa západných spravodajských služieb, by niektorí velitelia pravidelných jednotiek mohli byť súčasťou sprisahania. Podľa novín, Prigožin mohol zdieľať svoje plány s generálom Sergejom Surovikinom. Nie je však známe, či Surovikin podporoval Prigožina, alebo naopak informácie postúpil tajnej službe FSB. Keď sa vzbura začala, generál ju verejne odsúdil. Odvtedy sa k udalostiam nevyjadruje, o jeho pobyte sa šíria rôzne fámy. Západní analytici stále skúmajú, do akej miery povstanie, aj keď neúspešné, narušilo moc prezidenta Vladimira Putina.
Prigožin v posledných mesiacoch ostro kritizoval ministra Šojgu a generála Gerasimova a obvinil ich z nekompetentného vedenia vojny proti Ukrajine. Ich odstúpenie bolo jednou z oficiálnych požiadaviek „Pochodu spravodlivosti“, pri ktorom kolóny PMC „Wagner“ obsadili Rostov na Done a takmer bez odporu prešli stovky kilometrov na ceste do Moskvy. Šojgu ani Gerasimov nekomentovali udalosti súvisiace s rebéliou. Gerasimov sa vôbec neukázal na verejnosti. Súčasní a bývalí americkí predstavitelia uviedli, že Prigožin by sa nevzbúril, keby neveril, že ostatní pri moci mu prídu na pomoc, napísali The New York Times.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme