O tom, že predvolebný vývoj na Slovensku starostlivo sledujú aj v susednej Českej republike svedčí aj unikátny volebný model. Ten pripravil server Seznam Zprávy a čitatelia sa z neho pravidelne dozvedajú, kto má najbližšie k víťazstvu v budúcich parlamentných voľbách na Slovensku.
V dlhodobom porovnaní volebných modelov je možné sledovať, ako sa vyvíjajú šance politických strán. Seznam Zprávy údaje pravidelne aktualizuje po každom prieskume verejnej mienky. Zachytávajú nálady verejnosti v čase zberu údajov, nie v čase zverejnenia prieskumu. Tento model (známy ako „prieskum prieskumov“) nenahrádza prieskumy jednotlivých agentúr, ale opiera sa o ne pri podrobných výpočtoch celkového váženého priemeru pre každú stranu.
S každým novým prieskumom sa prepočítava vážený priemer podľa metodiky Mandáty.sk. Ten je potom zohľadnený k dobe, kedy sa uskutočnil samotný prieskum, nie kedy ho agentúra zverejnila – zachytené nálady voličov totiž zodpovedajú času, kedy sa prieskum uskutočnil, čo môže byť aj niekoľko týždňov spätne.
Prieskum zverejnený v marci má aktuálne podstatne menšiu váhu ako posledný prieskum zverejnený v máji. Preto je výsledný priemer v grafe vážený v čase.
Volebný model je najbližší odhad toho, ako by voľby v danom čase dopadli. Zahŕňa odpovede respondentov, ktorí sa chystajú voliť. Tí sa buď rozhodujú pre určitú stranu či zoskupenie, alebo váhajú medzi niekoľkými možnosťami. Agentúry sa líšia formou a spôsobom dopytovania, niektoré oslovujú voličov osobne, iné telefonicky alebo on-line.
Voliči, ktorí v danom okamihu váhajú medzi niekoľkými stranami a/alebo ktorí nie sú vôbec rozhodnutí, či voliť, majú veľkú váhu v konečnom výsledku volieb. Napríklad iba mesiac pred poslednými parlamentnými voľbami ich bola viac ako polovica. Ich (ne)aktivita potom ovplyvňuje, ako veľmi sa prieskumy líšia od skutočných výsledkov – často výrazne. Strany, ktorým sa podarí zmobilizovať nerozhodnuté voliče a najmä nevoliče, potom vo voľbách dosahujú lepšie výsledky, vysvetľuje portál Seznam Zprávy.
Volebné preferencie využívajú iba respondentov, ktorí sa pravdepodobne zúčastnia volieb av čase prieskumu vedeli, koho budú voliť. Volebné preferencie zverejňujú agentúry AKO a FOCUS.
Volebný model je najlepší odhad toho, ako by voľby dopadli v čase prieskumu. Agentúra tu uplatňuje svoje know-how as menšou váhou používa napríklad odpovede tých respondentov, ktorí si nie sú istí, či by šli voliť a koho by volili. Volebné modely zverejňujú agentúry IPSOS, Median a NMS Market Research.
„Na zabezpečenie prípravy a vykonania volieb do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2023 je potrebné uvoľniť finančné prostriedky pre kapitolu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky vo výške 13.686.875 eur a kapitolu Štatistického úradu Slovenskej republiky vo výške 3.148.630 eur," píše sa v harmonograme organizačno-technického zabezpečenia volieb Ministerstva vnútra SR.
Z tejto sumy sa budú hradiť mzdy členom volebných komisií, tlač hlasovacích lístkov a iných tlačív, ako aj zabezpečenie hlasovania poštou, vybavenie volebných miestností, ale aj ochrana verejného poriadku v deň konania volieb. Nezabúda sa ani na výdavky spojené s prevádzkou a nevyhnutnou úpravou volebných miestností a na elektronické komunikačné spojenie volebných komisií. Peniaze pre ŠÚ SR zahŕňajú výdavky na spracovanie výsledkov volieb.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik