"Veľké odhalenie o Sorošovej nadácii! Pomôžte vyvracať hoaxy a bludy Roberta Fica a zdieľajte," vyzýva na sociálnej sieti exministerka MIRRI a predsedníčka strany Za ľudí, Veronika Remišová. Tá Remišová, ktorú už opustili takmer všetci jej vlastní a aktuálne sú už v iných stranách.
Remišová tvrdí, že pozná fakty a pravdu o tom, či dáva ministerka práce Soňa Gaborčáková peniaze Sorošovej nadácii.
Príspevok Veroniky Remišovej preberáme v plnom znení.
Ešte minulý rok počas francúzskeho predsedníctva na samite všetkých členských štátov EÚ som žiadala komisárku E. Ferreiru, aby sme mohli z eurofondov preplatiť náklady spojené so zvládnutím migračnej krízy, ktoré mali obce, mestá, mimovládne organizácie, charity či štát. Tento problém bol úzko lokalizovaný na krajiny, ktoré sú v nárazníkovej zóne a v prvej línii pomoci ako my alebo Poľsko, keďže sme museli organizovať centrá prvého kontaktu, krízové centrá, registráciu a celú administratívu pri najväčšej utečeneckej kríze, akú Slovensko zažilo za celej svojej existencie. Problém sa netýkal väčšiny ostatných členských krajín, no napriek tomu sa mi podarilo presadiť zmenu európskej legislatívy, čo vôbec nie je banálna vec a bola som veľmi vďačná za veľmi rýchlu reakciu Európskej komisie a za podporu všetkých členských krajín EÚ. Aj toto je mimochodom príklad, kedy aj malý štát môže efektívne presadiť svoje záujmy vo veľkom spoločenstve krajín. Všetky tie reči o diktáte Bruselu a našom otroctve sú len prázdne kecy neschopných a lenivých politikov, ktorí nevedia nič presadiť pre Slovensko, lebo sa im nechce, alebo to nevedia, alebo oboje.
V praxi zmena európskej legislatívy pre nás znamená, že napríklad mestá a obce z regionálneho programu IROP, ktorý som riadila, dostanú 127 miliónov eur ako veľmi jednoduchú a paušálnu platbu na preplatenie nákladov, ktoré mali s migračnou krízou (ubytovanie, preprava, administratíva, atď.). Tento jednoduchý mechanizmus bolo treba vymyslieť, vyrokovať, presadiť a schváliť Európskou komisiou. Ešte pred mojím odchodom bolo všetko hotové a dokončené, vrátane revízie celého operačného programu. Peniaze môžu použiť mestá a obce na svoj rozvoj alebo na svoje potreby, v tomto momente už podpisujú zmluvy.
Takisto mimovládne organizácie, ktoré stovky hodín obetovali pomoci iným bez nároku na odplatu – charity, skauti, organizácie, ktoré sa venujú psychologickému poradenstvu a ďalšie, môžu požiadať vďaka tejto zmene legislatívy tiež o paušálnu platbu z operačného programu Ľudské zdroje, ktorý zas patril pod ministra Krajniaka. Tieto peniaze na zjednodušenie administratívneho procesu pôjdu cez viaceré nadácie, ktoré s takýmto procesom majú skúsenosti.
Prezradím vám, že NIČ.
Sedel by na doma na zadku a nadával by na Brusel. Tak, ako nerobil nič počas finančnej krízy, kedy jeho vláda vyrobila 150 000 nových nezamestnaných a hospodárila s trojnásobným deficitom ako sme mali my v roku 2022.
Ja som namiesto vyplakávania a nadávania na Soroša vyrokovala s Bruselom počas migračnej krízy zmenu legislatívy a preplatenie nákladov pre všetkých, ktorí pomáhali. A počas pandémie sme zas s Bruselom vyrokovali podporu z eurofondov na udržanie pracovných miest (iniciatíva REACT-EU). Vďaka tomu máme rovnakú nezamestnanosť ako pred pandémiou, pretože sme bojovali o každé jedno pracovné miesto. To je láska k vlasti a presadzovanie našich národných záujmov v Bruseli, nie šírenie strachu, bludov a dezinformácií.
Slovensko je hrdá krajina, kde žijú ľudia, ktorí sa neboja pomáhať. Nedajme si ju ukradnúť klamármi a neschopnými politickými hochštaplermi ako je Robert Fico, ktorí Slovensko len devastujú a nechávajú za sebou spálenú zem.
Do vedúceho kresla na Ministerstva informatizácie, regionálneho rozvoja a investícií (MIRRI) „zasadol“ Čaputovej minister Peter Balík a ten jednoznačne priznal to, čo bolo okrem iného jasné aj Lucii Ďuriš Nicholsonovej – eurofondy majú veľký problém.
To, čomu sa bránila Veronika Remišová (Za ľudí), prezidentkin minister Balík priznal naplno – ak vláda a jednotlivé ministerstvá nič neurobia, Slovensko zrejme príde o eurofondy. Nejaké projekty a teda aj rezerva existujú, no nemôžeme sa spoliehať na predĺženie termínu na čerpanie. V náš prospech hralo niekoľko kríz, no na dočerpanie eurofondov máme už len necelých sedem mesiacov. Pred týmto stavom varovala aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá pripomína, že v tom čase jej mnohí z koalície neverili. Vox populi hovorí jasne – veľmi jej neveria ani potenciálni voliči.
„Všetky eurofondy zachrániť nestihneme,“oznámil aj predseda prezidentkinej vlády Ľudovít Ódor po preskúmaní porgramov eurofondov. Potvrdil tak slová ministra investícií a regionálneho rozvoja Petra Balíka. Ten už pár dní netají fakt, že financie vyčlenené na obdobie 2014-2020, ktoré treba dočerpať do konca tohto roka, sú v zlom stave. Na základe toho, čo Balík predložil na rokovanie vlády, nám podľa Ódora môže prepadnúť 800 miliónov eur.
„Nie je to prognóza, ale konštatovanie toho, ako to dopadne, keby sme nerobili nič,“ povedal premiér.
Ak by prezidentkina vláda nič neurobila, nečinnosťou tej predchádzajúcej bude postihnuté takmer každé ministerstvo. Výrazne nám pritom pomohli paradoxne nakopené krízy. Počas koronavírusovej pandémie Európska komisia (EK) významne uvoľnila pravidlá čerpania. Chcela tým umožniť štátom rýchlo využiť eurofondy na zmiernenie jej dopadov na ekonomiku. Podobný režim sa zopakoval na začiatku konfliktu na Ukrajine a pri energetickej kríze.
Viac:
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik