PRIESKUM: Katastrofálna nedôvera Slovákov v štát! Toto si Čaputová nepredstavovala
01 | 06 | 2023 I Diana Zaťková

Dôveryhodnosť hlavy štátu naďalej klesá, Národná rada a Vláda SR sú najmenej dôveryhodnými inštitúciami. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry MEDIAN SK, uverejneného 31.5. Prieskum zisťoval, kto je u nás najdôveryhodnejším politikom a inštitúciou, ale aj či považujú Slováci veľmoci za hrozby.

S prezidentkou to ide dolu vodou

Prieskum vykonaný prostredníctvom osobného a online opytovania na vzorke 1 002 ľudí ukazuje, že dôveryhodnosť prezidentky Zuzany Čaputovej v apríli 2023 v porovnaní s predchádzajúcim obdobím výrazne poklesla. Celkovo jej úplne alebo čiastočne dôveruje 34 % opýtaných. 

Čaputovej najviac dôvery vyslovujú ľudia vo veku medzi 30 a 49 rokov. Dôvera voči prezidentke sa zvyšuje s nárastom úrovne dosiahnutého vzdelania. Častejšie jej dôveru prejavujú obyvatelia Bratislavského a Trnavského kraja, ako aj obyvatelia Košického kraja. Dôveru jej výrazne častejšie deklarujú voliči strán PS, Demokrati, SAS alebo OĽANO.

ONA sa stáva šampiónkou v arogancii - my sme pre ňu "oni"
Málokedy sa človek cíti tak naštvaný, ako pri čítaní agentúrnych správ v poslednom období. Nie, agentúra za to nemôže, ide o ich obsah. Najnovšie som sa dozvedel, že pre tú "jemnú, milú, citlivú a vnímavú" dušu pani prezidentky sme my, čo zmýšľame... Čítať ďalej
31 | 05 | 2023 | Ivan Brožík

Pellegrini a Fico sú stabilní

Nasledujú predsedovia strán Hlas-SD a Smer-SD Peter Pellegrini a Robert Fico. V danom poradí získali dôveru 29 % a 27 %. Ficovi najviac dôvery prejavujú ľudia vo veku 50 a viac rokov, a najmä obyvatelia Žilinského a Trenčianskeho kraja. Naopak, Pellegrinimu dôveru vyjadrujú najmä ľudia vo veku od 30 do 69 rokov a obyvatelia Bratislavského, Žilinského a Prešovského kraja. Dôveryhodnosť dvojice ostáva, narozdiel od prezidentky, stabilná.

Dôverou vyššou ako 20 % disponujú ešte Boris Kollár - 22 % a Eduard Heger - 21%. Predsedovi NR SR Kollárovi deklarujú dôveru najmä voliči strany SME RODINA, ale čiastočne aj voliči strán SAS, OĽANO a Demokrati. Bývalému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru najčastejšie voliči strán OĽANO, Demokrati a PS, ale čiastočne aj voliči strán SME RODINA, KDH a SAS.

Pod 20 percent

Tesne pod hranicu 20 % sa dostal Milan Uhrík nasledovaný Richardom Sulíkom, Milanom Majerským a Andejom Dankom. 

Graf dôveryhodnosti politikov, zdroj: median.sk

Najnedôveryhodnejší - parlament a vláda

Slováci sú skôr nedôverčiví aj voči národným inštitúciám. Najdôveryhodnejšou národnou inštitúciou medzi obyvateľmi je Hasičský a záchranný zbor SR. Dôveru mu deklaruje 79 % obyvateľov. Nasledujú armáda, samosprávy a polícia. Armáde deklarujú dôveru najmä ľudia vo veku 40 – 59 rokov. Armáde dôverujú najčastejšie obyvatelia Trnavského, Košického, Prešovského a Bratislavského kraja.

Najmenej dôveryhodnými inštitúciami sú naopak Národná rada a Vláda SR.

Graf dôveryhodnosti, zdroj: median.sk

Medzinárodné inštitúcie - vedie V4

Najdôveryhodnejšou medzinárodnou inštitúciou ostáva aj naďalej Vyšehradská štvorka nasledovaná OSN, EÚ a NATO. Dôveru V4 deklaruje 56 % obyvateľov. Tejto inštitúcii dôverujú najmä voliči strán PS, SASKA, Demokrati, SME RODINA a HLAS-SD.

Dôvera ostatným inštitúciám OSN, EÚ a NATO je mierne pod úrovňou 50 %. Európskej únii deklarujú dôveru najmä voliči strán PS, SAS, Demokrati, OĽANO, SME RODINA a KDH. Naopak nedôverujú jej najmä voliči strán SNS, SMER-SSD a Republika.

NATO dôverujú najmä voliči strán PS, SAS, Demokrati, OĽANO a SME RODINA. Naopak nedôveru deklarujú tejto inštitúcii voliči strán Kotlebovci – ĽSNS, Republika, SMER-SSD a SNS.  

Voliči strany HLAS-SD v nadpolovičnej väčšine deklarujú dôveru len V4 a OSN a v prípade EÚ a NATO sú rozdelení na dva časti. Z tohto uhla pohľadu sú im najviac podobní voliči KDH. V ich prípade však prevažuje deklarovaná dôvera medzinárodným inštitúciám vo všetkých skúmaných prípadoch.

Hovorca veľa hovoril! Sťažnosť na Hamrana mu zlomila krk
Neprešiel ani mesiac a už sa zametá. Ak ste však očakávali, že padali hlavy ľudí, ktorí sa za predchádzajúcej vlády podieľali na prešľapoch, tie ružové okuliare si rýchlo zložte. Zo svojho postu musel z vôle policajného prezidenta Štefana Hamrana... Čítať ďalej
31 | 05 | 2023 | Eka Balašková

Vnímanie Ruska aj USA

Ďalším bodom prieskumu je vnímanie USA a Ruska Slovákmi. Podľa prieskumu považuje 43 % dospelých obyvateľov Slovenskej republiky Rusko za hrozbu, pričom takmer rovnaký podiel, 44 %, považuje za hrozbu aj Spojené štáty.

Rusko je vnímané ako hrozba najmä medzi respondentmi vo veku 30 – 39 rokov. S narastajúcou úrovňou dosiahnutého vzdelania rastie aj vnímanie Ruska ako hrozby. Východnú veľmoc považujú za hrozbu častejšie obyvatelia veľkých miest.

Graf vnímania veľmocí, zdroj: median.sk

USA sú najviac vnímané ako hrozba respondentmi z Trenčianskeho kraja a obyvateľmi menších obcí s počtom obyvateľov medzi 1 000 a 5 000.

Polícii a vláde pretiekol pohár trpezlivosti! Kopú a kopú do Smeru
Nebývalé konšpirácie a umelo vytvorené podozrenia. Presne takto vyzerajú dnešné reakcie na tlačovú konferenciu opozičného Smeru-SSD, ktorý mimovládne organizácie a štátnych úradníkov ministerstiev podozrieva z diskreditácie opozície v zahraničí.... Čítať ďalej
31 | 05 | 2023 | Ivan Mihale

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik