Deti do 14 rokov tvoria necelých 16 percent obyvateľov Slovenska
01 | 06 | 2023 I Diana Zaťková/TASR

Deti v predproduktívnom veku (do 14 rokov) tvoria necelých 16 percent všetkých obyvateľov Slovenska. V čase sčítania obyvateľov ich bolo viac ako 867.000. Vyše 51 percent z nich boli chlapci. Vyplýva to zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021. TASR o tom informovala hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder pri príležitosti Medzinárodného dňa detí.

Najviac detí do 14 rokov malo trvalý pobyt na území Prešovského kraja, kde ich bolo takmer 148.000. "Tieto deti tvorili viac ako 18 percent zo všetkých obyvateľov kraja, čo je najvyšší podiel spomedzi všetkých krajov SR. Naopak, najnižší počet detí v predproduktívnom veku, 81.497, býva v Trenčianskom kraji," priblížila hovorkyňa.

Spomedzi okresov tvorili deti v predproduktívnom veku najvyšší podiel v okresoch Kežmarok (23,8 percenta), Sabinov (22,6 percenta) a Námestovo (21,6 percenta). Ako upozornila Stauder, až šesť okresov malo podiel detskej predproduktívnej zložky vyšší ako 20 percent. Jedna pätina populácie týchto okresov teda bola mladšia ako 15 rokov. Najnižší podiel detí dosiahol okres Myjava (12,6 percenta).

V deviatich obciach predstavoval v čase sčítania podiel detskej zložky v predproduktívnom veku viac ako 40 percent obyvateľov. Najvyššie relatívne zastúpenie detí do 14 rokov bolo v obciach Chminianske Jakubovany (45,8 percenta), Lomnička (44,8 percenta) a Podhorany (44,4 percenta). "Pre porovnanie, v čase sčítania v šiestich obciach nemalo trvalý pobyt žiadne dieťa vo veku nula až 14 rokov," poznamenala Stauder.

S Matovičom dochádza trpezlivosť už aj Ivete Radičovej (VIDEO)
Nedávno o zlomyseľnosti Igora Matoviča (OĽaNO) a Milana Krajniaka (Sme rodina) hovoril exminister financií Ivan Mikloš. Pridáva sa k nemu Iveta Radičová, ktorá navyše poukázala na ich spoluzodpovednosť za stav, ktorý tu za sebou... Čítať ďalej
01 | 06 | 2023 | Eka Balašková

Takmer 60,5 percenta domácností so závislými deťmi v SR tvoria tradičné rodiny založené manželstvom. Závislé dieťa je ekonomicky neaktívna osoba mladšia ako 25 rokov vo vzťahu syn alebo dcéra k inému členovi rodinnej domácnosti. Kohabitujúce páry predstavujú takmer 11,4 percenta z rodín so závislými deťmi. Zvyšných takmer 28,2 percenta sú domácnosti osamelých rodičov.

Viac ako polovicu (50,4 percenta) rodinných domácností so závislými deťmi tvoria také, v ktorých je členom okrem rodiča či rodičov iba jedno závislé dieťa. Spolu je ich 323.000. Tento model rodinného správania je najpočetnejší v každom kraji. V absolútnom počte rodín s jedným závislým dieťaťom sa ich najviac nachádza v Bratislavskom kraji (47.841).

Dve deti v rodine sú druhým najrozšírenejším modelom rodiny v Slovenskej republike. Štyridsať percent rodín s dvomi závislými deťmi žije v Trenčianskom kraji. Rodinné domácnosti s tromi alebo viac deťmi tvoria približne 12 percent zo všetkých domácností so závislými deťmi na Slovensku. "Zatiaľ čo v Prešovskom kraji je takmer každá piata (19,4 percenta) rodinná domácnosť tvorená okrem rodiča alebo rodičov tromi závislými deťmi, v Bratislavskom kraji je takýchto rodín menej ako osem percent," doplnila hovorkyňa.

PRIESKUM: Katastrofálna nedôvera Slovákov v štát! Toto si Čaputová nepredstavovala
Dôveryhodnosť hlavy štátu naďalej klesá, Národná rada a Vláda SR sú najmenej dôveryhodnými inštitúciami. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry MEDIAN SK, uverejneného 31.5. Prieskum zisťoval, kto je u nás najdôveryhodnejším politikom a... Čítať ďalej
01 | 06 | 2023 | Diana Zaťková

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik