Právnik v oblasti pracovného práva Richard Glück (Smer-SSD) hovorí, že na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR zarábali „brigádnici“ z OĽaNO viac, ako kmeňoví zamestnanci. Nie je to po prvýkrát, čo má OĽaNO podobný problém.
Strana SaS iniciovala vyšetrovanie Najvyššieho kontrolného úradu a Národného inšpektorátu práce, ktoré majú preveriť dohody o vykonaní práce na MZ SR. Glück pripomína nedávne podobné zistenia z Slovenského pozemkového fondu, dokonca konkretizuje aj hodinové odmeny a počty dohodárov, ktorí niekoľkonásobne presahujú počet kmeňových zamestnancov. Poukazuje pritom na fakt, že na podobné situácie poukazuje aj Zákonník práce. O čo šlo v SPF?
SaS upozornila, že ministerstvo zdravotníctva zamestnáva na dohodu enormný počet ľudí. Poukazuje pritom na údaje zo správy Rady pre štátnu službu. Rada podľa nich odporúča, aby to prešetril Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR i Národný inšpektorát práce.
"Novovymenovaný generálny tajomník služobného úradu MZ SR vydal pokyn na preverenie dohôd o vykonaní práce a dohôd o pracovnej činnosti, ktoré má ministerstvo uzatvorené," informoval rezort. Podotkol, že dohody uzatvára v prvom rade pre potreby napĺňania svojich kompetencií, pričom náklady na odmeňovanie sú financované buď zo štátneho rozpočtu, alebo z externých zdrojov.
Zdravotníctvu, ktoré je už aj tak „na kolenách“ podľa Glücka „chlapci a dievčatá z OĽaNO ešte aj skáču po hlave“.
„Na povrch sa dostávajú informácie, že praktiky z pozemkového fondu, kde ľudia blízki OĽaNO dostali dohody vykonané mimo pracovného pomeru za násobne vyššiu hodinovú mzdu, ako majú zamestnanci, ktorí tam pracujú vyše 20 rokov,“ konštatuje Glück.
Na MZ pracuje podľa neho zhruba 350 zamestnancov a OĽaNO si tu na dohodu zamestnali zhruba 900 svojich ľudí.
„V prvej kategórii je hodinová mzda 30 eur a v druhej kategórii je to 50 eur. Tak vagabundsky zlé nakladanie s verejnými financiami sme tu ešte nemali,“ hodnotí Glück, podľa ktorého je to o to primitívnejšie, že sa to týka zdravotníctva, zdravia našich občanov.
„Je to aj významné porušenie Zákonníka práce v zmysle ktorého zamestnávateľ môže využívať prácu dohodárov iba výnimočne. Zákonník práce túto výnimočnosť ustanovuje v dvoch paragrafoch,“ objasňuje expert na pracovné právo, podľa ktorého sme si už zrejme zvykli na to, že niektorým politickým špičkám je to však jedno.
„Súčasné vedenie fondu tiež čelí obvineniam z korupcie, amaterizmu, šikanovania a ohovárania radových zamestnancov,“ priblížili odborári ešte v marci. Pod vedením exposlanca Národnej rady (NR) SR) Jána Marosza to v SPF ide dole vodou. O problémoch mal prehovoriť bývalý blízky spolupracovník súčasného šéfa SPF Ľubomír Haviernik. Taktiež v septembri portál upozorňoval na tunelovanie rozpočtu fondu, či šafárenie s financiami. Kameňom úrazu mali byť vymyslené pracovné pozície, nezákonné platy a neadekvátne benefity. Dnes to však vyzerá, že podozrenia odborárov sa po pol roku potvrdzujú.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydenni