Práve prezidentka Zuzana Čaputová ešte v januári napadla paragraf Trestného zákona. Podala návrh na posúdenie súladu paragrafov 363 a 367 Trestného poriadku s ústavou. Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave má však pre prezidentku jasný odkaz. V piatok vydala k tomu stanovisko - Ústavný súd SR by nemal vyhovieť tomuto podaniu. Ide o stanovisko nezávislé a odborné a určite nepoteší všetkých. Vrátane Čaputovej.
Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave tak reaguje na podania zaslané na Ústavný súd SR vo veci preskúmania súladu paragrafov s Ústavou SR a príslušnými článkami Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
"Právnická fakulta sa pre tento krok rozhodla s úmyslom prispieť k odbornej diskusii, k eliminácii politizácie výsostne odbornej problematiky a zároveň v záujme budovania právneho štátu," uvádza fakulta vo svojom tlačovom vyhlásení.
"Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave sa zároveň dištancuje od akéhokoľvek politického zneužívania jej odborného stanoviska," zdôrazňujú akademici z UK v Bratislave. Podľa ich názoru je uvedené ustanovenie "plne v súlade s menovanými článkami Ústavy Slovenskej republiky a príslušnými článkami Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd". Právny poriadok vnímajú právnici ako ucelený, racionálny systém právnych noriem, ktoré je potrebné vykladať vo vzájomnej súvislosti.
Ďalej uviedla, že § 363 až § 367 Trestného poriadku je celkom zjavne možné vykladať i aplikovať ústavne konformným spôsobom. Paragrafy 363 až 367 Trestného poriadku sledujú legitímny cieľ, ktorým je požiadavka zákonnosti rozhodnutí prokurátorov a policajtov a na ňu nadväzujúca požiadavka ústavnej konformity zásahov vytváraných týmito rozhodnutiami (t. j. odstránenie nezákonnosti a najmä odstránenie z nezákonnosti vyplývajúcich zásahov do základných práv a slobôd).
Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave v stanovisku zdôrazňuje, že Slovenská republika má dostatočný systém garancií vytvárajúcich predpoklad, že nemôže dochádzať k systémovému zlyhávaniu pri aplikácii § 363 až § 367 Trestného poriadku, pričom ide o tieto záruky:
- záruky vyplývajúce zo spôsobu obsadenia funkcie/kreácie generálneho prokurátora SR,
- záruky vyplývajúce z politickej kontroly činnosti generálneho prokurátora SR,
- záruky vyplývajúce zo súdnej kontroly činnosti generálneho prokurátora SR,
- záruky vyplývajúce z práva odvolať generálneho prokurátora SR,
- záruky vyplývajúce z možnosti vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť generálneho prokurátora SR.
Na stanovisku Právnickej fakulty UK v Bratislave, pracovali odborníci, ktorí sa vo svojej vedecko-pedagogickej praxi venujú oblasti trestného práva a oblasti ústavného práva, na čele s jej dekanom doc. JUDr. Eduardom Burdom, PhD. Menovite Dr. h. c. prof. JUDr. Lucia Kurilovská, PhD., prof. JUDr. Tomáš Strémy, PhD., doc. JUDr. Milan Hodás, PhD., JUDr. Lukáš Turay, PhD. a JUDr. Stanislav Mihálik, PhD. Odborníci fakulty sa vzhľadom na uvedenú argumentáciu domnievajú, že Ústavný súd SR by mal o návrhoch v konaní o súlade ustanovení § 363 až § 367 Trestného poriadku s Ústavou Slovenskej republiky a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd rozhodnúť tak, "že im nevyhovuje".
Dňa 26. januára Čaputová podala na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade paragrafu 363 Trestného poriadku s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi. HLava štátu sa nechala v tejto súvislosti počuť, že je presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci.
„Nezávislosť súdnej moci je potrebné strážiť. O to viac v mladej demokracii, akou je Slovensko. Zákonné dôvody relativizácie rozhodovacej činnosti súdov preto musia byť reštriktívne, jasné a vyvážené. V prípade terajšieho znenia paragrafu 363 takáto proporcionalita chýba,“ vysvetlila svoj krok hlava štátu na webovej stránke prezidentského úradu.
Strana Smer-SSD na čele s Robetom Ficom hneď v januári po podaní prezidentky vyhlásila na jej adresu, že Čaputová sa otvorene pridala k „odhodlaniu odvolanej vlády nezákonne pozatvárať opozičných predstaviteľov, aby nezavadzali pri najbližších parlamentných a prezidentských voľbách.“
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik