Heger priznal: MATOVIČA SO SULÍKOM SOM NEZVLÁDOL
13 | 05 | 2023 I Diana Zaťková

Celá vláda bola krehká pre hádky Sulíka a Matoviča. V sobotu (13. 5.) to uviedol dosluhujúci dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Priznal si zlyhanie v tom, že si od začiatku myslel, že ich zvládne. Konflikty prirovnal k situácii, kedy sú spolu dvaja chlapci, pričom jeden drží bandasku a druhý zapaľovač. Predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini Hegera považuje za súčasť chaosu, pretože stál na čele vlády.Heger si svoj podiel viny priznal. Dodal, že vládu držal, nechal sa „okydávať“ a hrýzol si do jazyka pre plán obnovy.

Čo čakajú od Ódora?

Heger očakáva od vlády odborníkov pod vedením Ľudovíta Ódora pokračovanie v socioekonomickej oblasti. Za dôležité označil aj plnenie úloh vyplývajúcich z plánu obnovy. Na otázku moderátorky Marty Jančkárovej, ako vnímajú predpoklady budúceho premiéra úradníckej vlády Ľudovíta Ódora viesť krajinu v pokoji a konštruktívne do volieb a čo od neho očakávajú, Heger odpovedal, že si myslí, že má veľmi dobré predpoklady.

“Je to ekonóm, veľmi dobre rozumie verejným financiám. Pri politike sa hýbe viac-menej 20 rokov, to prostredie je mu známe. Poznám ho ako pokojného človeka,“ spresnil.

Podľa Pellegriniho by prioritou jeho mandátu malo byť zachrániť a posunúť do priestoru čo najviac eurofondov zo starého programového obdobia, aby ich Slovensko nemuselo vracať naspäť a pokračovať v pláne obnovy.

“Veľmi by som si želal, keby jeho vláda bola aktívnejšia vo vzťahu k pomoci ľuďom,“ povedal. Dodal, že sa nemôže pozerať na extrémne zdražovanie potravín, kde podľa neho len Hlas-SD a ďalšie opozičné strany prinášajú návrhy, ako pomôcť znížiť ich ceny.

Poukázal aj na ďalšie kroky, ktoré pokladá za dôležité. “Mal by informovať Slovenskú republiku a jej občanov o realite, v akom stave sa táto krajina nachádza po odchode pána Hegera. Nie robiť čierne knihy, ale povedať pravdu."

Narážal napríklad na stav verejných financií, ich udržateľnosť, zadlženosti štátu, či Slovensko je alebo nie je pred problémom financovania dlhu do budúcna a iné. “Možno povedať takú tú holú, tvrdú pravdu, to by sa mi extrémne páčilo a budem ho k tomu aj vyzývať,“ ozrejmil.

Zdroj: Reprofoto FB PP | Peter Pellegrini

Počkajú si na programové vyhlásenie vlády

Heger, ktorý je aj predsedom mimoparlamentnej strany Demokrati, si myslí, že pri vláde odborníkov sú isté riziká a povedal to aj prezidentke Zuzane Čaputovej. "Počkáme si na programové vyhlásenie vlády a na kroky, ktoré chcú urobiť," priblížil. Ak to bude dobré, sú ochotní novú vládu podporiť. Podľa Pellegriniho nová vláda nedostane v parlamente takmer od nikoho dôveru. "Nemôžete podporiť vládu, na ktorú nemáte právomoc ju skladať," povedal.

Pri výbere odborníka na post ministra hospodárstva konala prezidentka podľa premiéra pod tlakom Richarda Sulíka (SaS). Myslí si, že Petra Dovhuna vybrala nakoniec Čaputová, ale Sulík do toho intenzívne zasahoval nekorektným spôsobom.

Odchádzajúci predseda vlády poznamenal, že od začiatku svojho pôsobenia na poste premiéra veril, že zvládne situáciu v súvislosti s hádkami medzi Igorom Matovičom (OĽANO) a Sulíkom. "Ukázalo sa, že to nie je možné," povedal. Pellegrini poznamenal, že za chaos v krajine môže aj Heger. Dosluhujúci premiér pripustil aj sklamanie z toho, že sa šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer rozhodol podať demisiu.

Heger, screenshot RTVS

Spolupráce do predčasných volieb

Podľa Pellegriniho Hlas-SD bude po voľbách len v takej vláde, ktorá bude na prospech Slovenska. Zatiaľ vylučujú zo spolupráce OĽANO a ĽSNS. Zároveň si nemyslí, že by znovu mali dostať šancu viesť túto krajinu ľudia, ktorí ju dotihli do tohto marazmu, chaosu a biedy. Dodal, že aj jeho odpoveď je tak veľmi jasná.

Hlas-SD o pár týždňov na svojom sneme jasne predstaví podmienky, za akých sú ochotní vstúpiť s hocikým do koalície, ak im ľudia prejavia dôveru. Ostatné politické strany tak budú musieť povedať, či sú ochotné ich splniť.

V mimoparlamentnej strane Demokrati je podľa Hegera dôležité, aby prišla vláda pokoja. Podľa neho sa potrebujú sústrediť na to, aby občanom priniesli alternatívu, či už ako Demokrati. Myslí si však, že by malo ísť o širšiu koalíciu pokoja.

„Myslím si, že strany, ktoré môžu priniesť koalíciu pokoja sú KDH aj Progresívne Slovensko. Sú to strany, ktoré konštruktívne diskutujú a prinášajú konštruktívne riešenia. A vieme, že tam nie je zárodok hádok, ako sme videli pri Sulíkovi a Matovičovi,“ vysvetlil. Z takejto spolupráce však vylučuje Hlas-SD.

Budúca ministerka kultúry rozdúchala vášne! VALÍ SA VLNA KRITIKY
Temná minulosť v SND a státisícové pochybenia?! Proti Silvii Hroncovej sa vzniesla vlna kritiky ešte pred jej nástupom do kresla ministerky kultúry v prezidentkinej vláde. Už teraz sa ozývajú nespokojní ľudia. Hroncovej minulosť sa spája s vedením... Čítať ďalej
13 | 05 | 2023 | Diana Zaťková

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik