TOTO NÁS NEPOTEŠÍ! SHMÚ VARUJE!
09 | 05 | 2023 I Gabriela Fedičová

V druhej polovici roka by sa mohol vyvinúť jav El Niňo. Pravdepodobne by výrazne podporil nárast globálnej teploty. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti. Klimatológ Pavel Matejovič pre TASR doplnil, že to, či bude tohtoročné leto na Slovensku teplejšie ako vlaňajšie, sa nedá teraz predpovedať.

El Niño je prirodzene sa vyskytujúce oceánsko-atmosférické kmitanie spojené s otepľovaním povrchu vody v rovníkovej oblasti Tichého oceánu. Vyskytuje sa v priemere každé dva až sedem rokov. Jeho epizódy zvyčajne trvajú deväť až 12 mesiacov. Najvýraznejšie sa naposledy vyskytol v rokoch 2015 a 2016.

"Počas obdobia máj až júl 2023 existuje momentálne 60-percentná šanca na prechod z ENSO-neutrálneho stavu do stavu El Niño, a táto pravdepodobnosť sa zvýši na približne 70 percent v období jún až august a na 80 percent v období júl až september," priblížili meteorológovia s tým, že to vyplýva z aktualizovanej prognózy Svetovej meteorologickej organizácie.

Nad oceánmi očakávajú odborníci v najbližších mesiacoch nadnormálne vysokú teplotu povrchovej vrstvy vody. To pravdepodobne prispeje k nadnormálnym teplotám vzduchu nad rozsiahlymi časťami kontinentov. "Kladné teplotné anomálie sa očakávajú bez výnimky vo všetkých oblastiach na severnej a južnej pologuli," uviedli.

Veronika Remišová kritizuje Zuzanu Čaputovú
Slovensko je parlamentná demokracia, aj vláda by sa mala odvíjať od parlamentu. Skonštatovala to šéfka strany Za ľudí a dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová. Aktuálny postup prezidentky Zuzany Čaputovej nepovažuje za správny,... Čítať ďalej
09 | 05 | 2023 | Gabriela Fedičová/TASR

Matejovič v tejto súvislosti poukazuje, že výraznejší vplyv na podnebie má v súčasnosti klimatická zmena. Tá spôsobuje oveľa výraznejšie zvyšovanie teploty. "Aj v jej dôsledku sa u nás pravidelne vyskytujú nadnormálne teplé letá s vlnami horúčav. Tak tomu bolo aj v ostatných rokoch. Je teda predpoklad, že aj toto leto bude teplotne nadnormálne bez ohľadu na uvedený klimatický fenomén," skonštatoval.        

Vplyv na globálnu teplotu sa zvyčajne podľa SHMÚ prejaví až v roku po vrcholení javu El Niño. Preto bude pravdepodobne najzreteľnejší v roku 2024. Vedecko-technický pracovník pre numerickú meteorológiu Jozef Pecho pre TASR povedal, že potenciálny vplyv El Niňa na leto v tomto roku bude minimálny, prípadne žiadny. Zvlášť to platí o regióne strednej Európy. "Priame prejavy El Niño na charakter počasia v Európe zatiaľ nie sú dostatočne preskúmané, avšak objavili sa v súvislosti s výskytom chladnejších zím v severnej Európe a miernejších a na atmosférické zrážky málo bohatých zím v oblasti Stredomoria," poznamenal.

POTREBUJEME VAŠU POMOC

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik