Do nového kola sankcií, ktoré pripravuje Európska únia voči Rusku, majú byť zahrnuté aj firmy z Číny, ktoré sú obvinené z toho, že Rusku pomáhajú v jeho konflikte s Ukrajinou, informuje portál Breitbart.
Sankcie by mali byť uvalené na niekoľko spoločností nie len v rámci pevninskej Číny. O konkrétnych firmách informovalo niekoľko portálov. Sankcie však majú zasiahnuť aj tie firmy v EÚ, ktoré Rusku dodávajú technológie cez tretie krajiny. Hoci Čína konkrétne sa nikde nespomína, ak by to tak bolo, naruší to obchodné vzťahy EÚ a Čínskej ľudovej republiky. V rámci EÚ tiež nie sú zhodné názory.
Európska únia navrhla sankcie voči spoločnostiam mimo Ruska, ktoré boli obvinené z predaja materiálov alebo zariadení, ktoré sa podieľajú na vojnovom úsilí Moskvy. Sankcie, o ktorých sa údajne bude tento týždeň diskutovať medzi členskými štátmi EÚ, by sa výrazne zamerali na firmy z komunistickej Číny, ktorá je jedným z hlavných spojencov Vladimira Putina na svetovej scéne, a to aj napriek deklarovanej neutralite Pekingu vo vojne na Ukrajine, uvádza portál Breitbart.
Zoznam spoločností, ktoré majú byť sankcionované Bruselom, zverejnil Financial Times. Figurujú v ňom najmenej dve spoločnosti z pevninskej Číny, 3HC Semiconductors a King-Pai Technology, ako aj päť spoločností so sídlom v Hong Kongu: Alpha Trading Investments, Ázia. Pacific Links, Sigma Technology, Sinno Electronics a Tordan Industry.
V správe Euronews sa uvádza, že Brusel má tiež v úmysle zastaviť tok tovarov vyrobených v EÚ, ktoré sa posielajú do Strednej Ázie a na Kaukaz, odkiaľ sa potom posielajú ďalej do Ruska. EÚ sa údajne zameria najmä na high-tech výrobky vyrobené v Európe, ktoré by mohli pomôcť ruskému vojenskému úsiliu na Ukrajine, vrátane bezpilotných lietadiel, radarových a rádiových systémov a polovodičov.
„Tento balík sa zameriava na vykonávanie sankcií, ich účinnosť a spôsob, ako zabrániť ich obchádzaniu, ako aj na tovar. ktorých vývoz do Ruska bol zakázaný, čo bráni tomu, aby sa tento tovar dostal do Ruska a jeho vojensko-priemyselného komplexu,“ informoval hovorca Európskej komisie, pričom Čínu nemenoval.
Ak by EÚ prijala sankcie proti komunistickej Číne, pravdepodobne by to narušilo vzťahy medzi ňou a jej hlavným obchodným partnerom.
V súčasnosti nie je jasné, akým smerom sa EÚ vydá, pričom názory na Čínu sú jasne rozdelené. Zdá sa, že niektorí v rámci EÚ, vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej , sú za tvrdší postoj voči Pekingu. Na druhej strane sa zdá, že ľudia ako predseda Rady EÚ Charles Michel a francúzsky prezident Emmanuel Macron sú za užšie väzby s komunistickým národom.
Nové sankcie voči Číne a pravdepodobný rozpad vzťahov s komunistickou špičkou by sa pravdepodobne považovali za pokarhanie prezidenta Macrona, ktorý sa po odchode Angely Merkelovej z postu nemeckej kancelárky pokúsil o akési prevzatie líderstva v Európe.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik