Európska centrálna banka zvyšuje úrokové sadzby. V priebehu tohto roka by mali stúpnuť o jeden percentuálny bod. „Preložené do ľudskej reči“ – porastú úrokové sadzby hypoték.
Podľa finančného analytika sa očakáva zvýšenie úrokových sadzieb. Radí preto refinancovanie už existujúcich úverov už v predstihu, pretože ak sa nezníži inflácia, sadzby úverov ešte porastú. Navyše sa znižujú vklady, čo môže byť tiež problém. Zdá sa, že je koniec "lacných peňazí" a čaká nás obdobie povestného uťahovania si opaskov.
Finančný analytik Marián Búlik tvrdí, že pri nových úveroch sa do konca roka predpokladá úroveň 5 percent. Staršie hypotéky sa budú refinancovať v rozmedzí 4-4,5 percenta.
„Kto si potrebuje kúpiť nové bývanie alebo mu končí fixácia úroku v najbližšom roku, mal by si dať čím skôr schváliť nový úver so súčasnými sadzbami,“ radí Búlik.
Aktuálne banky umožňujú hľadať si so schváleným úverom nehnuteľnosť 12 mesiacov a uzavrieť novú úverovú zmluvu pri refixácii s predstihom až 18 mesiacov. Týmto krokom si ľudia zaistia dnešné sadzby,“ upozorňuje analytik.
Marcová úroveň sadzby nových úverov na bývanie bola 3,65 percenta. Analytik vysvetľuje, že prenos navýšenia centrálnych sadzieb sa do úverov a hypoték má určité oneskorenie, aktuálne úroky ešte toto sprísnenie ešte nezohľadňujú.
„Pokiaľ sa dramaticky nezlepší jadrová inflácia, ktorá meria pohyb cien po očistení od sezónnych vplyvov, ECB v tomto roku zdvihne základnú sadzbu o 1 percentuálny bod. Znamená to, že úročenie hypoték bude ďalej rásť aj počas ďalších mesiacov,“upozorňuje Búlik.
Vklady budú pre banky s postupným rastom ceny peňazí stále potrebnejšie.
„Pre banky rozhodne dáva zmysel, aby začali vklady opäť vo väčšej miere využívať ako zdroj pre poskytovanie spotrebiteľských úverov aj hypoték. Fakt, že objem vkladov v bankách posledné mesiace klesá, je ďalším dôvodom, prečo banky postupne pristupujú k zvyšovaniu sadzieb v snahe prilákať nové vklady. Úrokové sadzby z vkladov by mali ísť plošne jednoznačne nahor,“ vysvetľuje Búlik s tým, že ponuka úrokových sadzieb časti bánk s ročným už hovorí o úročení 2 percentá, čo nie je koniec.
Pre vysokú infláciu budú však podľa analytika vklady strácať na hodnote.
„Jedinou reálnou alternatívou, ako ochrániť hodnotu úspor, stále zostáva pravidelné investovanie,“ uzavrel Búlik.
Podľa časopisu Trend však veľká časť obyvateľov tieto trendy zachytilo a požiadalo o refinancovanie svojich úverov.
„V kurze bolo najmä refinancovanie hypoték alebo tzv. reštart hypotéky s lepším úrokom, ale hlavne s novou, dlhšou viazanosťou úroku. Ľudia si tak chceli zaistiť v tom čase stále veľmi atraktívne úroky na čo najdlhšie obdobie,“uvádza Trend a varuje, že sa budeme musieť aj v tejto oblasti uskromniť.
Rok 2022 bude podľa Trendu rokom definitívneho konca éra neštandardných superlacných hypoték. Úrokové sadzby priniesli šok, z ktorého sa trh postupne spamätáva, no čakajú nás výrazne vyššie splátky. V tomto roku by sa však zadlžovanie malo spomaliť, pretože vyššie úrokové sadzby spôsobia, že čoraz menej ľuďom bude úver schválený, konštatuje Trend.