Predseda Hlasu Peter Pellegrini označil SMER – slovenskú sociálnu demokraciu za súpera. Súpera, ktorého treba poraziť. SMER – SSD na tieto slová a postoj reagoval stanoviskom, ktoré zaslal médiám.
Smer je presvedčený, že súperom, ktorého treba poraziť, je súčasná pravicová vláda, ktorá priviedla Slovensko za posledné roky do nešťastia.
SMER deklaroval, že nepovažuje Hlas za svojho súpera, ale za politickú stranu, v spolupráci s ktorou má záujem ponúknuť Slovensku zmysluplnú sociálno-demokratickú alternatívu.
Aj to bol hlavný dôvod, prečo SMER ako plnoprávny člen Strany európskych socialistov (PES) na osobnú žiadosť P. Pellegriniho podporil pridružené členstvo Hlasu v tejto významnej medzinárodnej ľavicovej politickej štruktúre, zdôrazňuje sa vo vyhlásení.
"SMER si kladie legitímnu otázku, prečo sa majú dve strany tvoriace ešte v roku 2020 jeden subjekt a ktoré sú v jednej politickej rodine, porážať a súperiť?"
SMER – SSD je naďalej presvedčený, že životaschopná sociálna alternatíva pre Slovensko prichádza po parlamentných voľbách do úvahy len na základe spolupráce sociálno-demokratických strán. Účasť súčasných vládnych strán, alebo pravicových novotvarov v novej vláde, bude len garanciou pokračovania chaosu a rozkladu štátu a spoločnosti, ktorý tu sledujeme od volieb v roku 2020, tvrdí stanovisko strany Smer-SSD.
Sklamanie z vývoja v Hlase proklamuje aj historik a politický analytik Eduard Chmelár. "Keď som formuloval výzvu na spoluprácu a spájanie strán hlásiacich sa k ľavici, rozhodne som nemal na mysli to, čo v piatok urobil Peter Pellegrini s Tomášom Druckerom. Dovolím si už teraz povedať, že pre Hlas to nebude Dobrá voľba," skonštatoval Chmelár na sociálnej sieti.
Pripomína, že pred dvoma mesiacmi podpredseda Dobrej voľby Rado Baťo v rozhovore pre Denník N zdôraznil, že v rokovaní s Petrom Pellegrinim si dali jednu zásadnú podmienku: že Hlas nepôjde do koalície so Smerom. Po podpise dohody o zlúčení je teda už všetko jasné. "Navyše, keďže bolo potvrdené, že na kandidátke Hlasu budú aj takí politickí turisti ako bývalý poslanec za Most-Híd Peter Kresák – po takýchto kotrmelcoch už len politicky negramotný človek môže uveriť tomu, že Hlas je „modernou sociálnou demokraciou“. Okrem jeho dlhodobo vyhranených liberálnych názorov nemôžem nespomenúť, že keď v novembri 2019 preskočil z Mostu do Dobrej voľby, odmietol, že jeho nová strana bude mať niečo spoločné s ľavicou a uviedol, že ich program bude blízky pravicovým stranám. V tom istom roku ho odmietli zvoliť za ústavného sudcu, lebo sa ukázalo, že bol tajným spolupracovníkom Hlavnej správy ŠtB s krycím menom ESTR...," upozorňuje politológ.
Oveľa závažnejšie však podľa Chmelára je, ako agresívne sa po novom Hlas vymedzuje voči Smeru. "Je mi ľúto, ale každý omyl sa dá zopakovať iba raz a ak Peter Pellegrini aj po upozornení šíri lož, že Smer utajoval svoj súhlas s perspektívou Ukrajiny v EÚ a že Smer „otáča Slovensko ku Kremľu“, stáva sa z neho klamár. Rovnako ako keď sa opakovane vykrúca, že „živého PS-kára ešte nevidel“ (čo vyvrátil sám podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek, keď potvrdil, že sa spolu stretli), tak tu vzniká podozrenie, že je to notorický klamár."
Chmelár sa zabával aj na vykrúcaní Tomáša Druckera, ktorý v auguste 2020 tvrdil, že Hlas je len Smer 2 a že si s ním nevie predstaviť spájanie, lebo mu tam nevyhovujú konkrétni ľudia ako napríklad Erik Tomáš – a dnes? „Dnes hovorím jasne, Hlas nie je Smer 2 a ak si niekto myslí, že by som sa mal ospravedlniť konkrétnym ľuďom, tak to rád urobím,“ hrdo zasalutoval Tomáš Drucker. Aké ľahké je zmeniť názor prísľubom za poslanecké kreslo!
"Obdobie zahmlievania, zatĺkania a vykrúcania sa skončilo, Peter Pellegrini jednoznačne označil Smer za súpera a Tomáš Drucker to ešte zaklincoval, keď zdôraznil, že nevníma Smer ako partnera. Za tú základnú deliacu líniu označili „nespochybňovanie nášho základného euroatlantického ukotvenia“ a jasný postoj k vojne na Ukrajine – akoby Smer niekedy spochybňoval členstvo v EÚ a NATO a akoby nemal jasný postoj, kto je agresor. Celé toto mediálne predstavenie bola čistá fraška," hovorí politológ.
Chmelár je zvedavý, ako bude odteraz Hlas útočiť povedzme na Tibora Gašpara, ktorého Tomáš Drucker vo svojom krátkom postavení na poste ministra vnútra odmietol odvolať z funkcie policajného prezidenta. A taktiež mu je záhadou, ako sa Tomáš Drucker, ktorý sa koncom minulého roka vzdal pozície predsedu Dobrej voľby, odrazu opäť stal predsedom Dobrej voľby, hoci strana odvtedy nemala snem.
"Ale tieto morálne (a právne) dilemy prenechajme na nich. Pre mňa je podstatným odkazom dnešného dňa, že Hlas nechce byť súčasťou mierovej koalície, že sa oficiálne prihlásil k podpore pokračovania vojny a jeho zlúčenie s pravicovo-liberálnou Dobrou voľbou signalizuje, že si ho môžete škrtnúť aj z ľavicového spektra. Aspoň sa vyčistil stôl a všetko je jasnejšie," uzavrel Chmelár.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik