Administratíva sa za zatvorenými dverami obáva, čo môže Ukrajina dosiahnuť alebo skôr nedosiahnuť. Bidenova administratíva sa v tichosti pripravuje na možnosť, že ak jarná protiofenzíva Ukrajiny nesplní očakávania, kritici doma a spojenci v zahraničí budú tvrdiť, že Amerika tiež zaostáva, informuje POLITICO.
Stále hroziaca protiofenzíva Ukrajiny sa pokúsi znovu dobyť Rusmi zabraté územia s najväčšou pravdepodobnosťou na východe a juhu, aj keď z operačných dôvodov žiadni vysokí predstavitelia nemajú z Kyjeva podrobnosti.
Dvojhlavé monštrum
Verejne tím prezidenta Joea Bidena ponúkol Ukrajine neochvejnú podporu a zaviazal sa, že ju bude zásobovať zbraňami a ekonomickou pomocou na „tak dlho, ako to bude potrebné“. Ak však nadchádzajúca sezóna bojov prinesie len obmedzené zisky, predstavitelia administratívy sa súkromne vyjadrili, že sa obávajú, že budú čeliť dvojhlavému monštru, ktoré na nich zaútočí z jastrabieho aj holubičieho konca spektra.
Jedna strana povie, že pokroky Ukrajiny by fungovali, keby vláda dala Kyjevu všetko, čo požadoval, konkrétne rakety dlhšieho doletu, bojové lietadlá a väčšiu protivzdušnú obranu. Druhá strana bude tvrdiť, že neúspech Ukrajiny dokazuje, že Rusko nedokáže úplne vytlačiť zo svojho územia.
To ani nezodpovedá reakcii amerických spojencov, najmä v Európe, ktorí môžu považovať mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom za atraktívnejšiu možnosť, ak Kyjev nevie dokázať, že víťazstvo je za rohom.
Vo vnútri administratívy predstavitelia zdôrazňujú, že robia všetko pre to, aby jarná ofenzíva bola úspešná. „Takmer sme splnili požiadavky na to, čo Ukrajina povedala, že potrebuje na protiofenzívu, keďže sme v priebehu posledných mesiacov dodali Ukrajine zbrane a vybavenie,“ povedal jeden z predstaviteľov administratívy.
Ukrajina je pripravená! Ukrajinské sily dokončujú prípravy na dlho očakávanú jarnú protiofenzívu proti inváznym ruským jednotkám, vyhlásil minister obrany krajiny a priblížil, na čom závisí dátum začiatku úderu, informuje The Guardian.
Božia vôľa,...
Čítať ďalej
29 | 04 | 2023
|
Diana Zaťková
Za zatvorenými dverami narastajú obavy
Viera v strategickú príčinu je však jedna vec. Iná je viera v taktiku – a za zatvorenými dverami sa administratíva obáva, čo môže Ukrajina dosiahnuť.
Tieto obavy sa nedávno dostali na verejnosť počas úniku utajovaných informácií na sociálne médiá. Prísne tajné hodnotenie zo začiatku februára uvádzalo, že Ukrajina nesplní svoje protiofenzívne ciele. Aktuálnejšie americké hodnotenia sú také, že Ukrajina môže dosiahnuť určitý pokrok na juhu a východe, ale nebude môcť zopakovať minuloročný úspech.
Ukrajina dúfa, že pretrhne ruský pozemný most na Krym, no americkí predstavitelia sú už teraz skeptickí. V Pentagone však stále existujú nádeje, že Ukrajina tam bude brzdiť zásobovacie linky Ruska, aj keď úplné víťazstvo nad novo opevnenými jednotkami Ruska bude príliš ťažké dosiahnuť.
Americké spravodajské služby navyše naznačujú, že Ukrajina jednoducho nemá schopnosť vytlačiť ruské jednotky z miesta, kde boli hlboko zakorenené – a podobný pocit sa podľa predstaviteľov zmocnil aj na bojisku inde na Ukrajine. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že USA dostatočne nevyzbrojili jeho sily, a tak sa dovtedy protiofenzíva nemôže začať.
Skromnejší cieľ by sa dal ľahšie predať ako víťazstvo
Podľa amerických predstaviteľov existuje presvedčenie, že Kyjev je ochotný zvážiť úpravu svojich cieľov a skromnejší cieľ by sa dal ľahšie predať ako víťazstvo.
Podľa predstaviteľov USA sa diskutovalo o tom, že by sa to Ukrajincom nastavilo ako „prímerie“, a nie ako trvalé mierové rozhovory. Tým by sa Ukrajine ponechali dvere otvorené, aby v budúcnosti opäť získala viac svojho územia. Kyjevu by sa museli poskytnúť stimuly: možno bezpečnostné záruky podobné NATO, ekonomická pomoc z Európskej únie, väčšia vojenská pomoc na doplnenie a posilnenie ukrajinských síl a podobne. A Američania vyjadrili nádej na opätovné zapojenie Číny, aby dotlačila aj Putina k rokovaciemu stolu.
To by však stále viedlo k dileme, čo sa stane ďalej a ako tvrdo zareagujú domáci kritici.
„Ak protiofenzíva nedopadne dobre, vláda si môže sama za seba, že zadržala určité druhy zbraní a pomoci v čase, keď to bolo najviac potrebné,“ povedal Kurt Volker, osobitný vyslanec pre Ukrajinu počas Trumpovej vlády.
V Sevastopole vypukol požiar. Ukrajinci zrejme opäť zaútočili na Krym, informujú tvnoviny.sk.
Palivovú nádrž v prístavnom meste Sevastopol na Ruskom anektovanom ukrajinskom polostrove Krym zachvátil požiar pravdepodobne v dôsledku útoku dronom. V...
Čítať ďalej
29 | 04 | 2023
|
Diana Zaťková
Mnohé európske štáty by tiež mohli zatlačiť na Kyjev, aby ukončil boje
Protiofenzíva, ktorá nesplní očakávania, tiež spôsobí, že spojenci v zahraničných hlavných mestách budú pochybovať o tom, koľko ešte môžu ušetriť, ak sa víťazstvo Kyjeva bude stále viac vzďaľovať.
„Európska verejná podpora môže časom klesať, keďže európske energetické a ekonomické náklady zostávajú vysoké,“ povedala Clementine Starlingová, riaditeľka a členka think-tanku Atlantic Council vo Washingtone, DC „Rozbitie transatlantickej podpory pravdepodobne poškodí domácu podporu USA a Kongres a Bidenova administratíva môže mať problém to udržať.“
"Zlá protiofenzíva vyvolá ďalšie otázky o tom, ako bude vyzerať výsledok vojny a do akej miery možno skutočne dosiahnuť riešenie pokračovaním samotného posielania zbraní a vojenskej pomoci," povedala Starlingová.
Západu dochádzajú prostriedky a Rusko nie je stále na kolenách
Biden a jeho poprední poradcovia verejne zdôraznili, že Zelenskyj by mal začať mierové rozhovory, až keď bude pripravený. Washington však Kyjevu oznámil aj niektoré politické skutočnosti: v určitom bode, najmä keď republikáni ovládajú Snemovňu reprezentantov, sa tempo americkej pomoci pravdepodobne spomalí. Úradníci vo Washingtone, hoci na Kyjev netlačia, sa začali pripravovať na to, ako by tieto rozhovory mohli vyzerať, a pochopili, že pre Zelenského môže ísť o tvrdý politický výpredaj.
„Ak Ukrajina nedokáže dramatické zisky na bojisku, nevyhnutne vyvstáva otázka, či je čas na vyjednané zastavenie bojov,“ povedal Richard Haass, predseda Rady pre zahraničné vzťahy. "Je to drahé, dochádza nám munícia, musíme sa pripraviť na ďalšie nepredvídané udalosti po celom svete."
„Je legitímne klásť všetky tieto otázky bez toho, aby sme ohrozili ciele Ukrajiny. Je to jednoducho otázka prostriedkov,“ povedal Haass.
Protiofenzíva by sa nemala považovať za rozhodujúcu bitku.
Minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba vyzýva, aby sa ukrajinská protiofenzíva nevnímala ako rozhodujúca bitka. Posledná bitka povedie k úplnému oslobodeniu ukrajinských území....
Čítať ďalej
Tento komentár rýchlo odmietla Tamila Tasheva, vyslankyňa Zelenského na Kryme: „Ak Rusko dobrovoľne neopustí polostrov, Ukrajina bude pokračovať v oslobodzovaní svojej krajiny vojenskými prostriedkami,“ povedala začiatkom mesiaca pre POLITICO.
Americkej dôvere nepomáha, že vojna sa spomalila do brutálnej tragédie.
Obe strany si vymenili trestuhodné údery zamerané na malé mestá ako Bachmut, pričom ani jedna z nich nebola schopná úplne vytlačiť tú druhú. Ruská vlna nariadená začiatkom tohto roka, ktorá mala oživiť bojujúce vojnové úsilie Moskvy, sa zmocnila malého územia za cenu značných obetí a neurobila veľa pre zmenu celkovej trajektórie konfliktu.
Západ nedokázal splniť požiadavky Zelenského
Boje si vyžiadali daň aj na Ukrajincoch. Po štrnástich mesiacoch konfliktu Ukrajinci utrpeli ohromujúce straty – okolo 100 000 obetí – pričom mnohí z ich najvyšších vojakov boli buď odsunutí na vedľajšiu koľaj, alebo vyčerpaní. Vojaci tiež prešli historickým množstvom munície a zbraní, pričom ani ohromná produkcia Západu nedokázala splniť naliehavé požiadavky Zelenského.
Americkí predstavitelia tiež stručne informovali Ukrajinu o nebezpečenstvách nadmerného rozširovania svojich ambícií a prílišného rozmiestnenia svojich jednotiek – rovnaké varovanie dal Biden vtedajšiemu afganskému prezidentovi Ašrafovi Ghanímu, keď sa Taliban presunul cez krajinu počas stiahnutia americkej armády v roku 2021.
Ale šanca, že Ukrajina ustúpi zo svojich najvyšších ambícií, je prinajmenšom nepravdepodobná. „Je to ako keby toto bola jediná a posledná príležitosť pre Ukrajinu ukázať, že môže vyhrať, čo, samozrejme, nie je pravda,“ povedala Alina Polyakova, prezidentka a generálna riaditeľka Centra pre analýzu európskej politiky vo Washingtone, DC.
USA sú znepokojené stratou kontroly nad ukrajinskými údermi hlboko do Ruska.
Spojené štáty sa obávajú, že zvýšené údery Ukrajiny hlboko do Ruska by mohli viesť k nebezpečnej eskalácii, píše komentátor Mark Galeotti v komentári pre The Spectator....
Čítať ďalej
29 | 04 | 2023
|
Diana Zaťková
Potrebujeme Vašu pomoc
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik