Podľa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislava Becíka (Hlas-DS) nás vláda o ukrajinskom obilí zavádza. Francúzsky portál Agritel totiž zverejnil, že do Maďarska, Poľska a na Slovensko sa za ostatný rok doviezlo takmer osem miliónov ton obilnín.
Becík tvrdí, že štát priznal problém len preto, lebo sa naň prišlo v jednom mlyne. Upozorňuje tiež, že ani len potravinová správa netuší, koľko obilia a múky na Slovensko vôbec prišlo pod hlavičkou Poľska. Tak, ako Bíreš, aj Becík upozorňuje na nemalé zdravotné problémy, ktoré Slovákov o niekoľko rokov čakajú, no nik už nebude niesť zodpovednosť za to, že tie vznikli „vďaka“ kontaminovanému obiliu. Becík pritom nechce, aby spotrebitelia prestali nakupovať múku. Čo teda chce?
Becík hovorí o naivite, keď niekto presviedča o tisícpäťsto tonách v jednom slovenskom mlyne.
„Kontroly, ktoré štát robil na ukrajinskom obilí sú tak zanedbateľné, že štát podľa mňa ani nechce nájsť problém, ale žiaľ pre konkrétny mlyn – problém sa našiel a tak museli ísť s pravdou von,“ myslí si Becík.
Bíreš (riaditeľ potravinovej správy) priznal, že potravinová správa netuší, koľko ukrajinskej pšenice na Slovensku máme. Podľa jeho tvrdení, múka a pšenica z Ukrajiny je deklarovaná, ako poľský produkt. Toto podozrenie má aj Agrární komora Česka.
Becík upozorňuje, že toto sa deje aj na Slovensku a vláda s tým nič nerobí. Bíreš tiež upozornil, že kontrolujeme minimum ukrajinskej pšenice, čo Becík „prekladá“ tak, že ju vlastne vôbec nekontrolujeme, pretože ani nevieme, ktorá pšenica je ukrajinská. Nehovoriac o tom, že zistenia potravinovej inšpekcie hovoria o obrovských zdravotných rizikách dlhodobej konzumácie takejto pšenice a výrobkov z nej. Tá sa prirodzene nachádza aj v kuracom mäse a vajíčkach.
„My tu nehovoríme o nejakom luxusnom kokosovom orechu, alebo ananáse. My tu hovoríme o chlebe, rožkoch, alebo koláčoch. Rozprávame sa o potravinách, ktoré denno-denne konzumujeme. Ak nechceme spochybňovať slová pána profesora Bíreša, tak v prípade konzumácie kontaminovaných potravín nám skutočne hrozia zdravotné problémy a ja sa pýtam, kto za toto bude niesť zodpovednosť,“ žiada Becík s tým, že sme sa vrátili do obdobia spred rok 1989, kedy nám ide naša „verchuška“ klamať len preto, aby sa zapáčila v zahraničí.
„Ak dnes zjete krajec chleba alebo rožok, ktorý bol upečený z kontaminovanej múky a v ktorom sa nachádza zakázaný pesticíd, neochoriete hneď zajtra. Ale pokiaľ ho budete konzumovať trvale, začne to kumulovať v pečeni alebo vo vašom imunitnom systéme. Môže to trvať aj mesiace a pre organizmus je to škodlivé. Po určitom čase potom človek zistí, že má niečo s pečeňou a s nervovým alebo imunitným systémom. To je tá zákernosť pesticídov,” vysvetľuje Bíreš
To nik z potravinárov nechce. Aj Becík pripomína, že chcú len, aby sme sa my, spotrebitelia začali orientovať na domácu produkciu. Pred rokom aj s Petrom Pellegrinim vyzývali vládu na ochranu nášho trhu.
„Konkrétne šlo o to, aby štát vykúpil pšenicu v objeme milión ton, čo je ročná spotreba na Slovensku. Už vtedy sme mali informácie, že s ukrajinskou pšenicou nie je všetko s kostolným poriadkom,“ pripomína Becík s tým, že namiesto odpovedí sa celý problém snažia ututlať.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik