Dobré vzťahy s Čínou sú pre Slovensko nutnosťou
18 | 04 | 2023 I Diana Zaťková/TASR

Napriek zložitým vzťahom v rámci geopolitickej situácie a rastúcej asertivite Číny sú dlhodobé vzťahy medzi Slovenskom a Čínou charakterizované spoluprácou a konštruktívnym bilaterálnym dialógom, ako aj na úrovni EÚ. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR v súvislosti s tohtotýždňovou pracovnou cestou predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára v Číne. 

Oba štáty si vytvorili väzby v oblastiach obchodu, investícií, kultúry a vzdelávania. "Tieto väzby prispeli k vzájomnému porozumeniu a oceneniu kultúr a tradícií oboch krajín," skonštatoval rezort diplomacie. Oživenie vzájomných kontaktov, ako aj opätovné nadviazanie priameho dialógu v postpandemickom období, sú podľa MZVEZ prioritou a nutnosťou nielen v rámci Slovenska, ale vidno ich aj naprieč krajinami Európskej únie.

Medzi Slovenskom a Čínou pred pandémiou ochorenia COVID-19 dochádzalo k pravidelným stretnutiam a návštevám na rôznych úrovniach vrátane politických, hospodárskych a kultúrnych, čo podporovalo výmenu skúseností a názorov.

Diametrálne rozdielne názory ekonomike neprekážajú

Ministerstvo pripomenulo, že Slovensko a Čínska ľudová republika však majú diametrálne rozdielne názory a hodnotenie na mnohé medzinárodné otázky, primárne pri agresii Ruska voči Ukrajine, rozvoji transatlantických vzťahov či recipročných podmienok obchodnej výmeny Číny a EÚ.

"Najvýraznejšie iritanty sú však hodnotového charakteru, kde sa, žiaľ, Čína uberá inou cestou ako náš svet - v otázkach dodržiavania ľudských práv, ale aj medzinárodnopolitického usporiadania sveta," priblížil komunikačný odbor. "Slovensko rešpektujúc politiku jednej Číny podporuje spoluprácu v ekonomickej a kultúrnej oblasti aj s Taiwanom," doplnilo MZVEZ.

Diplomatické vzťahy s Čínskou ľudovou republikou boli nadviazané pred 73 rokmi v rámci medzinárodnoprávnej kontinuity bývalého Československa. Bolo šiestou krajinou, ktorá uznala novovzniknutú Čínsku ľudovú republiku. Rezort slovenskej diplomacie vysvetlil, že vzťahy a kontakty s Čínou sú dlhšie.

"Odhliadnuc od kontaktov z čias Rakúsko-Uhorska, prvé diplomatické stopy v Číne zanechal Milan Rastislav Štefánik počas svojho pobytu v čínskom Charbine v roku 1919. Za prvej ČSR pôsobili naše misie tak v Pekingu, ako aj Nanjingu a Šanghaji," uzavrel komunikačný odbor MZVEZ.

FICO: Slovensko je LACNÝM VAZALOM EÚ a tá je zase vazalom amerických záujmov
Predseda Smeru-SSD Robert Fico uverejnil v denníku Pravda svoje zamyslenie, ku ktorému ho podnietila nedávna návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Číne. Do seba zahľadená Európska únia V úvode komentáre si Fico neodpustil poznámku... Čítať ďalej
17 | 04 | 2023 | Ladislav Kováčik

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik