Portál POLITICO upozornil, že štátny tajomník SR pre energetiku Peter Gerhardt stavia Slovensko do náročnej situácie. Slovensko je stále závislé od ruskej energie, ale podľa slovenského predstaviteľ energetiky posielanie zbraní na Ukrajinu je „zásadnou záležitosťou“.
Slovensko bude naďalej podporovať Ukrajinu „bez ohľadu“ na riziko, že Kremeľ zníži vývoz energie v odvete za to, že Bratislava posiela na Ukrajinu stíhačky, povedal pre POLITICO Gerhardt.
„Ukrajinu sme podporovali v minulosti a plánujeme ju podporovať aj v budúcnosti bez ohľadu na toto riziko,“ uviedol štátny tajomník SR pre energetiku.
Ale keďže jeho krajina patrí medzi najzávislejšie v EÚ od ruskej ropy, plynu a jadrového paliva, priznal, že „by to bol problém“, keby sa Moskva rozhodla okamžite znížiť najmä dodávky ropy, píše portál.
"Toto riziko si, samozrejme, uvedomujeme," povedal s tým, že Slovensko už zažilo kybernetické útoky na vládne inštitúcie, no dodal, že "musíme sa s tým vysporiadať." Bratislavská „podpora Ukrajiny je principiálna,“ povedal Gerhardt v Bruseli koncom minulého mesiaca.
Iba 5-miliónová krajina minulý mesiac povolila štyrom stíhačkám MiG-29 zo sovietskej éry letieť na Ukrajinu, ako súčasť prísľubu darovať 13 zo svojej zbrojnice, čím sa stala prvou krajinou, ktorá vyslala bojové lietadlá do Kyjeva, píše POLITICO. Poľsko sa tiež zaviazalo poslať svoje MiGy-29 na Ukrajinu. Kremeľ prisahal, že zničí všetky darované lietadlá.
Slovensko sa nestalo prvou krajinou NATO, ktorá Ukrajine venovala bojové lietadlá. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď to povedal 15.3. po skončení dvojdňového stretnutia ministrov obrany Severoatlantickej aliancie v Bruseli, informovala TASR. Podľa neho sa na rokovaniach potvrdilo, že niektoré krajiny už Ukrajine poskytli lietadlá alebo náhradné diely k nim. "Ak niekto na Slovensku hovorí, že by sme v tom boli prví, tak nemá pravdu. Treba to jasne povedať," odkázal.
Nuž, toho, kto to povedal v marci na Slovensku možno Naď umlčal, ale umlčí aj medzinárodne uznávaný denník, ktorý to hovorí teraz?
Napriek snahe EÚ odstaviť blok od ruskej energetiky, Slovensko odtiaľ stále získava 60 percent zemného plynu, 95 percent ropy a všetko jadrové palivo, tvrdí Krzysztof Dębiec, vedúci pracovník Centra so sídlom vo Varšave pre think-tank Eastern Studies.
„Vojna na Ukrajine poukázala na našu závislosť od dovozu energie z Ruska,“ povedal Gerhardt, ale trval na tom, že Bratislava za posledný rok „strategicky začala diverzifikovať dodávky plynu“. Pred vojnou získavala asi 90 percent plynu z Ruska.
Slovensko má s Poľskom „pripravené na podpis“ memorandum o porozumení pre viac dodávok plynu cez nové prepojenie, povedal. Krajina tiež začala rozhovory o dodávkach s Litvou, ako aj talianskymi a nemeckými spoločnosťami.
"Konečným cieľom je dosiahnuť 100 percentnú nezávislosť od ruských dodávok," povedal, aj keď je to proces, ktorý "môže chvíľu trvať."
Slovensko, ktoré dostalo dočasnú výnimku z minuloročného embarga EÚ na dovoz ruskej ropy, však stále "nemá stanovený dátum" na ukončenie závislosti od Moskvy, pokiaľ ide o ropu, povedal Gerhardt.
Hoci nájsť ropu „nie je problém“, povedal, keďže Bratislava môže využívať ropovod Adria, ktorý prechádza cez Chorvátsko a Maďarsko, slovenská hlavná rafinéria je stále schopná efektívne spracovať iba moskovskú ropu Ural – čo znamená, že budú potrebné „veľké investície“, aby akceptovali iné druhy ropy.
Pokiaľ ide o jadrovú energiu, krajina je stále plne závislá od ruského štátneho Rosatomu, pokiaľ ide o palivo na poháňanie štyroch moskovských reaktorov VVER.
Gerhardt uviedol, že rokovania so súkromnými spoločnosťami, ktoré majú nahradiť Rosatom, „vychádzajú pozitívne." Ukrajina opakovane naliehala na krajiny EÚ, aby uvalili sankcie na ruský jadrový sektor za jeho úlohu pri dohľade nad okupovanou jadrovou elektrárňou v Záporoží na juhu Ukrajiny, ale blok sa zatiaľ k tomuto kroku zdráha.
"V tejto chvíli veľmi váhame s takýmito sankciami," povedal Gerhardt. "Z našej strany by nebolo veľmi vítané, keby sa niečo také zaviedlo."
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik