Obchody v nedeľu. Majú byť otvorené, alebo zatvorené? Kým poslanci v parlamente sa dohadujú, obchody sa pripravujú aj na túto možnosť. Neobídu ju úplne, ale predávať budú.
Do parlamentu sa táto téma vracia, ako bumerang, názory poslancov sa stále rôznia. Kým predkladatelia argumentujú časom potrebným pre rodiny, odporcovia zákazu poukazujú na iné povolania. Poslanci sa "naťahujú" a predajcovia sa pripravujú tak, aby keď zákon naozaj prejde, mohli v nedeľnom predaji pokračovať iným spôsobom.
„Ide o ideologický boj strážcov materníc,“ myslí si Juraj Krúpa z SaS, kým Denisu Sakovú pri tejto téme prekvapuje iná vec: „Máme vládu v demisii, ktorá sa má starať iba o najzávažnejšie otázky chodu štátu a prežitia občanov a prekvapuje ma, aké témy vládna koalícia prináša do parlamentu“.
„A čo chudáci kňazi? Ako k tomu prídu, že musia makať aj v nedeľu? A kvôli bezohľadným konzumentom ich služieb musia ťahať skoré ranné, dopoludňajšie aj večerné šichty?,“ pýta sa Juraj Droba (SaS), predseda bratislavskej VÚCky.
„Či toto je iné a oni to robia s radosťou? Milí dogmatickí zadubenci z 15. storočia, ako veriaci vám hovorím, že drvivá väčšina pracovníkov v maloobchode má na výber a v nedeľu chodia do práce len tí, ktorí chcú a dostanú za svoju prácu príplatok. Svoje voľno si radi vyberú v iný deň. Tak prosím konečne prestaňte Slovensko obťažovať nepodstatnými témami a zakrývať Vami zdevastované verejné financie a rozvrat samosprávy, ktorý ste dopustili a aj spôsobili,“zastáva sa na sociálnej sieti Droba nedeľného predaja.
„Zamestnancom - predovšetkým matkám s deťmi, treba umožniť stráviť nedeľu ako skutočný deň pracovného pokoja, bez zhonu v zamestnaní, so svojimi rodinami. Ako správny vnímam trend obmedzovať pracovný čas vo výnimočných dňoch, ktorým nedeľa bezpochyby je. Je to krok potrebný k zosúladeniu pracovného a rodinného života, rovnako k vyššej kvalite života a zdravia zamestnancov,“prezentuje opačný názor Richard Vašečka (OĽaNO/Kresťanská únia), jeden z predkladateľov zákona o zákaze nedeľného predaja.
Portál HN informuje, že už aj na Slovensku sa začína objavovať, že na benzínovej pumpe si okrem kávy so sebou môžete urobiť bežný nákup a popri tankovaní si kúpite cibuľu, pečivo a iné potraviny. V Rakúsku je tento model relatívne bežný, na Slovensku sa s ním stretávajú hlavne obyvatelia hlavného mesta.
Ľubomír Drahovský, odborník na segment maloobchodu takýto predaj v prípade zákazu nedeľného predaja, považuje za zaujímavý. Čerpacie stanice fungujú 14 hodín denne, 7 dní v týždni
„Keďže je to úspešné v Rakúsku, ukazuje sa, že tento trend by mohol prejsť aj k nám. Som presvedčený, že stratégia obchodnej spoločnosti je založená na podrobných prepočtoch. Ak im to vychádza ekonomicky a strategicky, tak to môže byť výhodná pozícia pre spoločnosť,“ myslí si Drahovský.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme