Ako sa k ľudstvu blížila jadrová vojna 4 (VIDEO)
02 | 04 | 2023 I Milan Laca

Jadrová vojna je vzdialená len 90 sekúnd. Všetko, čo potrebujete vedieť o Hodinách súdneho dňa.

Seriál

Hlavný denník Vám ponúka seriál článkov o rizikách jadrovej vojny od zhodenia prvej americkej jadrovej bomby 6. augusta 1945 na japonsklé mesto Hirošima a skúšky prvej sovietskej atómovej bomby, až po súčasnosť. Dnes je to 4 časť. 

Začiatok

24. januára zaplavila médiá správa, že smrť ľudstva je bližšie ako kedykoľvek predtým. Ručičky slávnych "Doomsday Clock" (Hodín súdneho dňa) sa zastavili 90 sekúnd pred „nukleárnou polnocou“, čiže celosvetovou katastrofou. To sa za celú históriu ich existencie nestalo. Ale o aké hodinky vo všeobecnosti ide a aké dramatické zmeny zažila „jadrová ručička“

Ako sa to začalo

Hodiny súdneho dňa sú projektom Bulletinu atómových vedcov, ktorý vydáva Chicagská univerzita v Spojených štátoch. Samotný Bulletin založili v roku 1945 Albert Einstein, J. Robert Oppenheimer, otec americkej atómovej bomby, a Eugene Rabinovich, americký biofyzik ruského pôvodu, spolu s vedcami z Chicagskej univerzity, ktorí sa podieľali na tzv.jadrovom projekte Manhattan. Cítili, že „nedokážu stáť bokom pred dôsledkami svojej práce“ a chceli vzdelávať ľudstvo o jadrových hrozbách.

Hodiny

Príbeh s hodinami sa začal v roku 1947 (rok po začiatku studenej vojny), keď sa zmenil formát z bulletinu na časopis a tie isté hodiny umiestnili na svojej prvej obálke. Okamžite sa stali medzinárodným symbolom zraniteľnosti planéty voči katastrofe, spojenej s použitím jadrových zbraní a vyspelých technológií.

Rok 1963 Čas: 23:48. Do katastrofy 12 minút.

Počas studenej vojny ručičky neustále kolísali. Čas vzali ľudstvu vojny, nové testy jadrových zbraní v rôznych krajinách a všeobecná eskalácia pretekov v zbrojení. A pribudli zmluvy, zamerané na zníženie celkového napätia. Patrí medzi ne Zmluva o obmedzení strategických útočných zbraní (SALT) a Zmluva o protiraketovej obrane (ABM). Situácia sa však príliš nezmenila. V roku 1984 ukazovali hodiny rovnakú hodnotu ako v roku 1949. V prvej polovici 80. rokov sa dialóg medzi USA a ZSSR takmer úplne zastavil, pričom Moskva a Washington už vážne uvažovali o vesmíre ako o novej aréne pretekov v zbrojení. Čoskoro sa však pre ľudstvu ukázala skutočná nádej.

Hviezdne vojny
23. marca bolo 35 rokov odvtedy, čo americký prezident Ronald Reagan vystúpil s televíznym prejavom, v ktorom oznámil prácu USA na Strategickej obrannej iniciatíve (SDI). Ľudia to nazývali "Star Wars", Hviezdne vojny. Program rozmiestňovania rakiet vo vesmíre vyvolal medzi odborníkmi skepsu, no práve vďaka nemu začali ZSSR a USA rokovať o odzbrojení.
Ronald Reagan o SDI
Odvrátiť jadrovú vojnu
Účelom, ako zdôraznil americký prezident, bolo „znížiť pravdepodobnosť nebezpečenstva jadrovej vojny“. Avšak nový systém, hoci sa mu hovorilo „defenzívny“, obsahoval aj útočné prvky. V tom istom čase, ako píše bývalý námestník ministra zahraničných vecí ZSSR Anatolij Adamišin vo svojich memoároch, „Americká rozviedka zámerne zveličila vojenský potenciál Sovietskeho zväzu, aby administratíva mohla schváliť nové prostriedky na „obranu“ cez Kongres: „Úmyselne nás zastrašila SDI, v tomto prípade jasne zveličujúc jej nebezpečenstvo pre ZSSR. Sovietski špecialisti si uvedomili, že nie je potrebné postaviť sa priamo proti novému programu a začali pripravovať „asymetrickú odpoveď“ na SDI.
Rokovania

V začatých rokovaniach pokračoval nvý generálny tajomník ÚV KSSZ Gorbačov. Maršál Sergej Akhromeev Gorbačova, že Reagan „blafuje“. No nielen potenciálne nebezpečenstvo SDI, ale aj reálnejšia hrozba amerických rakiet v Európe, prinútila ZSSR vstúpiť do rokovaní s USA. To napokon viedlo k eliminácii rakiet.

Stretnutie Ronalda Reagana a Michaila Gorbačova v Rejkjavíku

Pripomíname, predchádzajúce časti si môžete pozrieť tu:

Ako sa k ľudstvu blížila jadrová vojna 1
Jadrová vojna je vzdialená len 90 sekúnd. Všetko, čo potrebujete vedieť o Hodinách súdneho dňa. Seriál Hlavný denník Vám ponúka seriál článkov o rizikách jadrovej vojny od zhodenia prvej americkej jadrovej bomby 6. augusta 1945 na japonsklé mesto... Čítať ďalej
30 | 03 | 2023 | Milan Laca

Ako sa k ľudstvu blížila jadrová vojna 2 (VIDEO)
Jadrová vojna je vzdialená trl minúty. Všetko, čo potrebujete vedieť o Hodinách súdneho dňa. Seriál Hlavný denník Vám ponúka seriál článkov o rizikách jadrovej vojny od zhodenia prvej americkej jadrovej bomby 6. augusta 1945 na japonsklé mesto... Čítať ďalej
31 | 03 | 2023 | Milan Laca

Ako sa k ľudstvu blížila jadrová vojna 3 (VIDEO)
Jadrová vojna je vzdialená trl minúty. Všetko, čo potrebujete vedieť o Hodinách súdneho dňa. Seriál Hlavný denník Vám ponúka seriál článkov o rizikách jadrovej vojny od zhodenia prvej americkej jadrovej bomby 6. augusta 1945 na japonsklé mesto... Čítať ďalej
01 | 04 | 2023 | Milan Laca

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik