Slovensko-ruská spoločnosť, ktorú vedie bývalý premiér a disident Ján Čarnogurský, vydala vyhlásenie k aktuálnym udalostiam v súvislosti s kyjevským pravoslávnym kláštorným komplexom Kyjevsko-pečorská lavra.
„V Kyjeve sa v týchto dňoch dejú udalosti, ktoré by mal registrovať svet, na ktorý sa súčasný kyjevský režim obracia najmä o vojenskú pomoc. Kyjevské úrady, vrátane polície, sa pokúšajú odobrať kánonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi moskovského patriarchátu starobylý kláštor v Kyjeve, Kyjevsko-pečorskú lavru,“ upozorňuje spoločnosť v úvode svojho vyhlásenia.
Slovensko-ruská spoločnosť ďalej vo vyhlásení pripomína význam Kyjevsko-pečorskej lavry. Podľa spoločnosti sú v lavre uložené ostatky mýtického staroruského hrdinu Iliu Muromca, ako aj letopisca Nestora, žijúceho v 11. storočí, a taktiež aj ďalších významných osobností ruskej a ukrajinskej minulosti. Od svojich začiatkov v hlbokom stredoveku patrila lavra Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi moskovského patriarchátu, konštatuje Slovensko-ruská spoločnosť.
Spoločnosť tiež pripomína, že v súčasnosti sa vedie spor medzi dvoma pravoslávnymi cirkvami na Ukrajine, teda medzi cirkvou moskovského a konštantinopolského patriarchátu, o dedičstvo pravoslávnej cirkvi, vrátane cirkevných objektov.
„Slovensko-ruská spoločnosť sa necíti kvalifikovaná o zaujatie stanoviska v spore, ale zastávame názor, že štát sa nemá do sporu miešať nad rámec platného práva, aj to len reštriktívne. Zásahy ukrajinskej štátnej moci do pomerov v lavre sa zintenzívnili po dekréte prezidenta Zelenského z decembra 2022 o zrušení užívania lavry UPC,“ pripomína ďalej Slovensko-ruská spoločnosť.
Na internete sa podľa spoločnosti objavili zábery, ako do lavry vnikli výkonné zložky ukrajinskej štátnej moci a vyháňali z nej mníchov, pričom použili aj plyn. K mníchom sa pripojili pravoslávni veriaci a v dobe, keď Slovensko-ruská spoločnosť písala toto vyhlásenie, odolávali polícii, ktorá chce lavru odobrať Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi moskovského patriarchátu, píše ďalej spoločnosť a konštatuje, že mníchov v lavre úrady obviňujú z podpory Moskvy. „Na Slovensku to pripomína začiatky 50-tych rokov, keď komunistická Štátna bezpečnosť obvinila katolíckych kňazov zo špionáže pre Vatikán a súdy niektorých za toto obvinenie aj odsúdili. Ľudia vtedy bránili kňazov a niektorých polícia zastrelila,“ používa spoločnosť paralelu s históriou prenasledovania cirkví v niekdajšom Česko-Slovensku.
Spoločnosť navyše pripomenula, že Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva označil dianie na Ukrajine proti Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi za jej diskrimináciu.
„Postup kyjevských úradov proti mníchom a veriacim v Kyjevsko-pečorskej lavre pokrýva hanbou režim prezidenta Zelenského. Kyjev by nemal dostávať z Európy zbrane, demokratický štát takým spôsobom nepostupuje proti registrovanej cirkvi,“ uzatvára Slovensko-ruská spoločnosť svoje aktuálne vyhlásenie.
Podľa TASR ukrajinské úrady vyzvali osadenstvo kláštora z Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC), aby do 29. marca uvoľnili budovy v areáli lavry, a to na základe rozhodnutia pamiatkovej zóny Kyjevsko-pečerská lavra, ktorá odstúpila od nájomnej zmluvy s UPC. Vedenie UPC tvrdí, že voči odstúpeniu od nájomnej zmluvy podalo žalobu a nemieni lavru opustiť až do skončenia súdneho konania.
Metropolita Pavel, opát kláštora Kyjevsko-pečerská lavra v hlavnom meste Ukrajiny, bol predvolaný na výsluch. Fotografie zverejnené ukrajinskou bezpečnostnou službou ukazujú dôstojníkov pred Pavlovým domom v sobotu. Pavlova vetva ukrajinskej pravoslávnej cirkvi bola donedávna formálne zviazaná s ruskou pravoslávnou cirkvou. BBC uvádza, že bezpečnostné služby prehľadali Pavlov dom v Kyjevsko-pečerskej lavre.
Dodáva, že Pavel bol formálne upovedomený, že je vyšetrovaný pre obvinenia z podpory ruskej invázie na Ukrajinu a bol predvolaný na výsluch. Pavla obvinili aj z podnecovania nenávisti medzi náboženstvami. Akékoľvek pochybenie popiera.
Ruská štátna tlačová agentúra Tass cituje video zverejnené médiami Vesti, v ktorom Pavel hovorí: "Bol som poslaný do domáceho väzenia."
Ukrajinská vláda oznámila, že 29. marca 2023 ukončí nájomnú zmluvu umožňujúcu mníchom bezplatne obývať časť Kyjevsko-pečerskej lávry, ale uviedla, že proces vysťahovania môže trvať týždne. Napriek tomu, že cirkev po minuloročnej invázii na Ukrajinu oficiálne prerušila vzťahy s ruským patriarchátom, Kyjev verí, že je stále de facto závislá od Moskvy.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik