Peter Weiss o sebe hovorí, ako o sociálnom demokratovi na voľnej nohe. Hoci sa už roky pohybuje v diplomacii, stále má, ako bývalý politik, istý druh politického myslenia. Preto tvrdí, že táto vláda nevie vládnuť a jej spôsob vládnutia spôsobil hlbokú politickú krízu.
K vláde však ako vinníka pridáva aj prezidentku Čaputovú, ktorá niekoľkokrát síce mohla konať v prospech občana, no nespravila tak. Ani pri rozhodnutí o MIG-och, no pripomína jej chyby z minulosti, kedy prejavila zbytočný právny purizmus pri referende, nezdráhala sa podpísať veľmi diskutabilnú Dohodu s USA a tiež nekonala pri predčasných voľbách, pretože nemala pripravenú úradnícku vládu. To všetko vyvoláva v spoločnosti radikalizáciu a upokojeniu situácie nenapomáha ani minister obrany, ktorý od začiatku svojho pôsobenia vystupuje arogantne. Weiss vidí budúcnosť sociálnej demokracie v strane Hlas, ktorá je v tomto smere konzervatívnejšia.
„Babrácky urobili aj ten proces so stíhačkami. Nemám žiadnu pochybnosť o tom, že sa porušila Ústava SR,“myslí si Peter Weiss, pričom sa opiera o analýzy ústavných právnikov z Univerzity Komenského.
„Jednoducho máme vládu, ktorá padla, je len poverená a taká vláda nemá právo robiť závažné zahranično-politické rozhodnutia a toto závažné zahranično-politické rozhodnutie je, nech si o tom myslí kto chce, čo chce,“ hovorí jednoznačne bývalý diplomat, podľa ktorého malo prísť posúdenie tohto kroku Ústavným súdom, ktorý by v takejto závažnej veci určite rozhodnutie zbytočne neodkladal.
„Predovšetkým, premiér mal ukázať tú analýzu, o ktorú sa opieral. Nikomu ju neukázal. Pani prezidentka, ako vrchná veliteľka OS SR a ako človek, ktorý z Ústavy má dbať o riadny chod ústavných orgánov, mala využiť svoj priamy, aj nepriamy vplyv, aby situáciu upokojila. Takéto závažné rozhodnutie sa má urobiť takým spôsobom, aby vzniklo čo najmenej pochybností. Aby sa pochybnosti rozptýlili, nie aby sa posilňovali,“ konštatuje Weiss, pričom práve prezidentka mohla všetko dať na pravú mieru posunutím problému na ÚS SR, čím by predišla zbytočným sporom.
Politik, ktorý je zodpovedný za štát nemôže sledovať iba momentálne ciele a mal by vnímať aj domáce nálady. Vzhľadom na obrat vo verejnej mienke proti našej zahranično-politickej orientácii, podľa Weissa bolo povinnosťou ako vlády, tak aj prezidentky urobiť všetko pre to, aby verejnosť vedela, že ich rozhodnutie bolo korektné
„Takto to bude nedopovedané a bude to predmetom boja aj v prezidentskej kampani,“ myslí si Weiss.
V súčasnosti sa veľa hovorí o možnej kandidatúre P. Weissa v budúcoročných prezidentských voľbách. V médiách sú informácie o podpore Hlasu-SD, prípadne niektorých politikov. On sám hovorí, že táto otázka je momentálne v rovine špekulácií, na spôsob „kamaráti mi povedali, že by som mal“.
Po dvoch prezidentoch „bez mena“, teda antiFico Andrejovi Kiskovi a Zuzane Čaputovej s „veľkým príbehom“ by sa hlavou štátu mal stať niekto skúsený. Hoci Weiss volil Šefčoviča veril, že prezidentka si bude svoju podporu udržiavať.
„Veril som, že bude takou kotvou, ktorá bude spoločnosť spájať. Urobila nevynútené politické chyby a začala tú dôveryhodnosť strácať a momentálne namiesto toho, aby tú spoločnosť spájala, začala ju skôr polarizovať,“ vyčíta prezidentke diplomat, ktorý si myslí, že prezident by mal mať určitú stabilnú podporu naprieč politickým spektrom. Upozorňuje, že prezidentkinou hlavnou funkciou je dbanie o riadny chod ústavných orgánov a už aj tí, ktorí jej dlho fandili upozorňujú na to, že deštruuje štát a vyvolala hlbokú krízu.
Weiss pripomína, že referendum, ktoré mohla vypísať, zbytočne dala na Ústavný súd, ale Dohodu s USA, pri ktorej vznikol v spoločnosti konflikt, na ÚS nepodala, čím mohla pochybnosti rozptýliť. Práve v tom čase sa znásobil antiamerikanizmus v spoločnosti.
„Tam pani prezidentka mala zvažovať nie len ten cieľ – podpísať dohodu, mala zvažovať aj procedúru, akou sa to deje, pretože vtedy sa obišiel parlament, obišlo sa medzirezortné pripomienkové konanie, ignorovala sa vôľa a dohoda sa presadila silou a dnes sa tí istí ľudia čudujú, prečo tu máme takú silnú vôľu antiamerikanizmu,“objasňuje Weiss príčiny dnešných nálad v spoločnosti. Pripomína, že výhrady, ktoré tu v súvislosti s Dohodou s USA vznikli, neboli také bagatelizovateľné, aby sa len tak mohli zmietnuť zo stola.
„Vzápätí prišla vojna na Ukrajine, strach z nej a iné veci a máme tu takú vlnu radikalizmu, aký sme v našej spoločnosti ešte nezažili,“ dodáva politik.
Weiss upozorňuje na niekoľko chýb prezidentky v prípade predčasných volieb. On ako politik niekoľko takýchto situácii zažil a preto si myslí, že prezidentka zo svojej pozície a cez svoje právomoci mohla zabezpečiť to, aby boli predčasné voľby už v júni a vymenovať úradnícku vládu.
„Ona ju nemala nachystanú a pokladám za chybu, keď povedala, že nebude riskovať povesť šestnástich odborníkov. Ona riskovala nie povesť, ale osudy občanov, ktorí sa teraz trápia s touto vládou,“vyčíta politik prezidentke. Tá sa mala postaviť chuti Hegera ostať pri moci a neschopnej vláde, čo má za dôsledok neprechádzanie zákonov, žiadnu prípravu plánu obnovy, ktorý bude už riešiť nová vláda a ďalší rozpad spoločnosti.
Weiss sa domnieva, že nová strana Demokrati je pokusom o to, aby sa rozhádané koaličné strany spojili s KDH, PS a po voľbách získali akú-takú väčšinu a zabránili tak opozičným stranám nástupu k vláde.
„Nechce sa mi veriť, že by pani prezidentka túto kalkuláciu vôbec nezvažovala,“ upozorňuje politik, podľa ktorého je jednou z úloh hlavy štátu aj podnecovanie vnútroštátnej politickej diskusie, čo Zuzana Čaputová podľa neho nerobí.
„Slovenská spoločnosť je už od covidu veľmi nahnevaná, pretože ľudia si doteraz pamätajú, že sa s nimi nezachádzalo dobre,“upozorňuje Weiss a dokladá to informáciami od Pfizeru, ktorý podľa neho priznal, že vakcínu ani netestoval proti šíreniu infekcie. Do toho energetická kríza, obrovská inflácia, konflikt na Ukrajine, ľudia sa boja a politici by sa miesto polarizácie mali usilovať o dohodu. Tu je podľa Weissa vinníkom vláda, ktorá nezvládla svoje poslanie.
Tu pripomína, že v situácii, v ktorej sme, by mal byť tým zmierujúcim komunikátorom minister obrany Naď, ktorý práve naopak tam, kde mal komunikovať, ľuďom ponadával do opíc a dezolátov a tým si ich popudil. Teraz môže povedať čo len chce, už ho ľudia nerešpektujú.
Ficovi diplomat vyčíta určitú radikalizáciu, či už v názoroch na rusko-ukrajinský konflikt, ale aj v rámci slovenskej spoločnosti. Preto si myslí, že do budúcnosti bude lepším garantom sociálno-demokratických hodnôt strana Hlas Petra Pellegriniho.
Bol jednou z tvárí porevolučného diania v Česko-Slovensku - do roku 1996 pôsobil ako predseda Strany demokratickej ľavice. V rokoch 1992-94 bykonával funkciu podpredsedu NR SR. Peter Weiss bol po odchode z aktívnej politiky činný ako vysokoškolský učiteľ a publikoval v rôznych médiách. V rokoch 2009 – 2013 bol veľvyslancom Slovenska v Maďarsku, od roku 2013 bol veľvyslancom v Česku.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme