Do volieb hlavy štátu nám chýba ešte rok, no o menách budúcich kandidátov sa už viac, či menej pravdivo hovorí. Kým niektorí svoju kandidatúru už oznámili, iní ju razantne popierajú.
O post hlavy štátu sa môže uchádzať len bezúhonný občan Slovenskej republiky, ktorý dovŕšil v deň volieb minimálne 40 rokov. Kandidát musí získať buď podpisy 15 poslancov NR SR alebo 15-tisíc podpisov od občanov. V kuloároch, ale aj verejne zatiaľ koluje mien, pričom minimálne jeden z tých, o ktorých sa intenzívne hovorí, svoju kandidatúru jednoznačne odmieta. Poďme teda na ich abecedný prehľad, hoci na hlasovacom lístku prvého kola bude zloženie kandidátov takmer s určite úplne iné.
V ostatných prezidentských voľbách získala najviac platných voličských hlasov ako v prvom (cez 800 tisíc), tak aj v druhom kole (viac, ako milión hlasov). Na otázku, či sa bude o hlasy voličov uchádzať aj v budúcoročných prezidentských voľbách, však zatiaľ priamo neodpovedala. Jej stanovisko by malo prísť čoskoro.
Emeritný ústavný sudca, bývalý poslanec NR SR a člen Súdnej rady SR je jedným z tých, ktorí rozbehli podpisovú akciu na svoju kandidatúru v prezidentských voľbách. Sám o sebe tvrdí, že hoci už plánoval prežiť zvyšok života na spisovateľskom dôchodku, súčasná situácia právneho štátu na Solovensku ho prinútila zvážiť aj tento krok.
Štefan Harabin
Prezidentské voľby 2024 nebudú prvými, v ktorých Harabin kandiduje. Po prvýkrát kandidoval v roku 2019 a vtedy tento bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a niekoľkonásobný minister spravodlivosti získal cez tristotisíc hlasov. Harabin svoju kandidatúru na prezidenta ohlásil medzi prvými, ešte na jar 2022 a iniciatívu na zber podpisov spustil vo februári tohto roku.
Bývalý politológ a pedagóg tiež nie je nováčikom v boji o prezidentský post. Chce byť silným opozičným kandidátom.
„Už viackrát som sa vyjadril, že pre mňa je prioritou, aby opozícia mala spoločného silného kandidáta, ktorý dokáže poraziť kandidáta cudzích záujmov, resp. favorita Veľvyslanectva USA na Slovensku," povedal Chmelár, ktorý si uvedomuje, že k úspechu v prezidentských voľbách potrebuje kandidát kvalitné finančné zázemie.
Vedecký pracovník v ostatných voľbách po výdatne naštartovanej kampani svojim voličom odporučil voliť Zuzanu Čaputovú. V množstve teoretických kandidátov je zatiaľ veľkou neznámou - na sociálnej sieti formou statusov začal kritizovať aktuálnu prezidentku, čo mnohým môže napovedať, že politický súboj úplne nevzdal.
"Naša krajina sa zmieta v jednej kríze za druhou a ak sa v pani prezidentke neprebudí líder, ktorý namiesto opakovania obohratých fráz a floskúl, podpisovania chaotických zmien ústavy a vajatania vo využívaní prezidentských kompetencií, nezačne konať ako hlava štátu, seriózne to zvážim,"vyjadril sa nie úplne jasno v januári Mistrík.
Jeho meno z aktívnej politiky poznajú skôr staršie ročníky. Je jedným z generácie porevolučných politikov, pôsobil ako poslanec Národnej rady a neskôr pôsobil na poste veľvyslanca. On sám svoju kandidatúru nepotvrdil, viaceré zdroje však o ňom hovoria ako o straníckom kandidátovi Hlasu-SD.
Hoci on sám túto možnosť vyvrátil, generálny prokurátor bol dlho predmetom špekulácií. Niektorí analytici ho dokonca označovali za kandidáta opozičného Smeru.
"Nikdy som neuvažoval a neuvažujem o tom, že by som kandidoval na funkciu prezidenta Slovenskej republiky," napísal Žilinka a pripomenul, že jeho funkčné obdobie trvá sedem rokov a tak kandidovanie na úrad prezidenta neprichádza do úvahy.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme