"EÚ je náš životný priestor," vysvetľuje na sociálnej sieti Andrej Stančík (OĽaNO), štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky. Je potešený tým, ako EÚ vnímajú Slováci, niektorí mu ale v komentároch zanechali odkazy s iným názorom. Stančík je presvedčený, že Slovensko má miesto v EÚ. Najnovší prieskum, ktorý hovorí o tom, že dôvera v slovenskú vládu a parlament je historicky najnižšia mu zrejme unikla a nikde sa k nej nevyjadril. Je možné, že o ňom nevie a je možné, že o ňom vedieť nechce.
"Teší ma, že väčšina Slovákov vníma naše členstvo v EÚ pozitívne. Ak by sme z nej vystúpili, čakal by nás ako exportnú krajinu ekonomický armageddon a prudký nárast nezamestnanosti," píše na sociálnej sieti Andrej Stančík.
EÚ ale nie je podľa neho len o voľnom trhu.
"Je to najúspešnejší projekt v našej histórii, ktorý nám priniesol mier, prosperitu a ochranu právneho štátu. O jej atraktivite najlepšie svedčí fakt, že všetky susedné krajiny chcú byť jej súčasťou," vysvetľuje Stančík, ktorého neteší, keď vidí politikov, ktorý EÚ zneužívajú na dolovanie politických bodov a bijú ju ako slameného panáka.
"Žiadny diktátu Bruselu totiž neexistuje," zdôrazňuje Stančík
"Od technického levelu až po politický sme totiž do tvorby legislatívy priamo zapojení. Vieme byť aj kritickí a vieme legislatívu aj odmietnuť. Tváriť sa, že nám z ničoho nič na stôl priletia návrhy, o ktorých sme nič nevedeli, je čistý alibizmus a populizmus. Bývalo zvykom, že slovenskí premiéri v Bruseli súhlasili, len aby sa na Slovensku búchali do hrude a Brusel kritizovali," myslí si Stančík.
"Táto falošná hra mala zjavne zmysel pri preferenciách, no zároveň znižuje podporu EÚ na Slovensku a ohrozuje našu budúcnosť v nej. Musíme spraviť všetko preto, aby sme o EÚ komunikovali otvorene, transparentne a férovo. Pretože naše členstvo v EÚ je náš bytostný národný záujem," uviedol v závere príspevku na sociálnej sieti Andrej Stančík.
"Áno, je super, že sme v EÚ a určite nás to posunulo ďalej, ale ten diktát z jej strany tu bol, je, aj bude, či sa nám to páči alebo nie. "Bývalo zvykom, že slovenskí premiéri v Bruseli súhlasili, len aby sa na Slovensku búchali do hrude a Brusel kritizovali. " To myslíte vážne alebo tiež populisticky?" Pýta sa v komentári Jojo Nováčik.
"Keďže náš postkomunistických priemysel neexistuje, poľnohospodárstvo nesebestačné, zdravotníctvo zaostávajú e.... musíme v tej EÚ byť... Zaujímavé to bude, ako a či sa pretransformujú automobilky," komentuje p. Valach.
Z národného prieskumu Eurobarometer, ktorí robili na vzorke 1 004 ľudí, vyplýva, že dôvera v slovenskú vládu a parlament je historicky najnižšia. Slováci hodnotia situáciu v krajine ako zlú. V dôvere k EÚ sa dostávame na spodok rebríčka, informovala RTVS vo svojom spravodajstve.
Viacerí nie sú spokojní ani s tým, aká je situácia na Slovensku. Hodnotia ju ako zlú. Dôvera v slovenskú vládu a parlament dosahuje historické minimá. Verí im 14 percent ľudí. V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ sme najpesimistickejší.
„To, čo vidíme dnes, je koktail rôznych príčin. Stále sú to tie témy – ceny, životná úroveň, ceny energie, inflácia. Veľmi do toho vstupuje celková nespokojnosť s politickou situáciou,“ ozrejmila sociologička Oľga Gyárfášová.
Prieskum tiež ukázal, že Slováci ako problém nevnímajú tému migrácie, ochranu prírody a klimatické hrozby.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik