Nedávno sme si pripomenuli rok, čo ruská armáda vstúpila na územie Ukrajiny. EÚ, USA a Veľká Británia odvtedy uvalili na Rusko niekoľko balíkov sankcií. Portál weforum.org však upozorňuje, že práve sankcionované Rusko má supermarkety plné poľnohospodárskych plodín, kým v Británii sú pomaly na prídel.
Problémom sú priemyselné minerálne hnojivá. Jednými z najväčších svetových zdrojov sú práve sankcionované Rusko a Bielorusko. Popri Číne, ktorá však svoj trh chráni. Pridávajú sa k tomu vysoké ceny energií a Svetový potravinový program (WFP) varuje pred hladom. Prídelovú zeleninu predpovedala aj veštkyňa z Británie.
Správa o globálnych rizikách Svetového ekonomického fóra z roku 2023 zaradila hroziacu krízu dodávok potravín medzi jednu zo štyroch hlavných hrozieb, ktorým svet čelí, pričom predpovedá, že oneskorený efekt prudkého nárastu cien hnojív zasiahne produkciu potravín na celom svete v roku 2023.
Povolenie ruského vývozu hnojív bolo súčasťou dohody sprostredkovanej Organizáciou Spojených národov s cieľom umožniť obnovenie vývozu obilia z Ukrajiny. Rusko však neskôr uviedlo, že jeho hnojivo sa nemôže dostať k zákazníkom, za čo bolo zodpovedné vylúčenie ruských bánk z platobného systému SWIFT. Pridala sa k tomu neochota poisťovatní kryť zásielky vo vojnovej zóne a uzavreté vývozné trasy po celej EÚ .
K nedostatku sa pridali vývozné obmedzenia zavedené Čínou. Tá predstavuje tretinu svetových dodávok fosfátových hnojív. Svetová banka uvádza, že čínsky export sa v roku 2022 v dôsledku opatrení na ochranu domáceho trhu znížil o 50 percent.
Nárast cien energií zároveň viedol k 70 percentnému poklesu výroby hnojív v Európe, čo ešte viac obmedzilo svetové zásoby. WFP hovorí, že polovica svetovej populácie sa spolieha na potraviny pestované s minerálnymi hnojivami.
„S blížiacim sa obdobím výsadby vo veľkej časti sveta je dôležité, aby všetci farmári dostali hnojivo, ktoré potrebujú, rýchlo a za dostupné ceny,“ varuje WFP. Ich údaje hovoria o takmer dvestopercentnom náraste cien hnojív v priebehu jeden a pol roka. To spôsobilo, že rozvojové krajiny boli nútené spoliehať sa na menej efektívne alternatívy.
„Uľahčenie obchodu môže byť jedným zo spôsobov, ako podporiť toky hnojív z Ukrajiny a Strednej Ázie, pričom tradičné trasy sú zablokované,“povedal Sean Doherty, vedúci medzinárodného obchodu a investícií na Svetovom ekonomickom fóre. Pripomenul, že z dlhodobého hľadiska možno odolnosť zvýšiť diverzifikáciou zdrojov a posilnením systémov sociálnej ochrany.
Americký prezident Joe Biden oznámil 500 miliónový program na zvýšenie domácej výroby hnojív. USA nabáda EÚ, aby prijala podobné opatrenia.
Kanada, ktorá je už teraz popredným svetovým dodávateľom potašových hnojív , oznámila v novembri 2022 20-percentné zvýšenie vývozu, ktorého cieľom je pomôcť vyplniť medzeru dodávok z iných krajín.
„Je dôležité, aby sa tento nedostatok hnojív vyriešil. Musíme produkovať dostatok potravín na dostupnej pôde – pôda je obmedzená – a hnojivo je toho dôležitou súčasťou,“povedal Stefan Meyer, ekonóm z oddelenia ekonomickej a trhovej analýzy WFP.
Britské noviny Daily Mail sa v súvislosti s hroziacim nedostatkom potravín pýtajú, koho vlastne ničia sankcie pôvodne uvalené na Rusko či Bielorusko, keďže britské supermarkety dávajú prídely vajec a regulujú aj množstvo zakúpeného ovocia a zeleniny.
Daily Mail priniesol fotky z ruského mesta Perm na Urale z ktorých je jasné, že na sankcie, ktoré západ uvalil na putinovské Rusko, dopláca práve ich iniciátor.
Daily Mail pripomína, že kým Británia si pamätá spred niekoľkých desiatok rokov rady na všetko práve zo záberov z Ruska, toto zrejme čaká ostrovné kráľovstvo.
„Supermarkety tu prideľujú paradajky, uhorky, papriku, maliny a iné ovocie. Britskí farmári zápasia s vyššími nákladmi na energiu, čo im v zime bráni používať na pestovanie skleníky,“ konštatuje Daily Mail.
Britská veštkyňa sa ako jediná venuje čítaniu budúcnosti zo stoniek špargle. Väčšina jej predpovedí sa vyplnila a zdá sa, že na konto jej pribudne ďalšia.
Jemina sa zo špargle tiež dozvedela, že v roku 2023 bude britská vláda uvažovať aj nad prídelovým systémom na potraviny a situácia Britov prinúti svoje trávniky a kvetinové záhony zmeniť na zeleninové záhrady.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme!