Poslanci OĽANO ani SaS pravdepodobne nepodporia otvorenie pondelkovej (27. 2.) mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k téme skoršieho termínu predčasných parlamentných volieb a poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine.
Vyplýva to z vyjadrení poslanca OĽANO Lukáša Kyselicu a poslankyne SaS Jany Bittó Cigánikovej v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Poslanci bývalej koalície však spresnili, že neotvorenie schôdze k poskytnutiu stíhacích lietadiel Ukrajine neznamená ich negatívny postoj. Kyselica avizoval prípravu uznesenia k ich darovaniu. "Som za to, ale nebuďme prví, urobme to ako spoločenstvo a zároveň z mierového nástroja Európskej únie získajme za to naspäť nejakú náhradu," uviedol Kyselica. Pomoc by sa mala podľa neho koordinovať v rámci formátu Ramstein. Myslí si, že niektoré lietadlá by sa mohli poskytnúť aj na súčiastky.
Predseda mimoparlamentného KDH Milan Majerský s vojenskou pomocou súhlasí. Rovnako hovorí o potrebe koordinovaného postupu a pomoci v zmysle legislatívy.
Poslanec Marián Kéry zo strany Smer-SD, ktorá mimoriadnu schôdzu iniciovala, dodávky vojenskej techniky Ukrajine odmieta. Nestotožňuje sa ani s označovaním Ruska ako teroristického štátu. Rusko označil za agresora.
Kyselica aj Cigániková naďalej súhlasia so septembrovým termínom predčasných parlamentných volieb. Poukazujú na dohodu v rámci bývalých koaličných strán. Majerský aj Kéry preferujú skorší, júnový dátum volieb.
Poslanci Národnej rady (NR) SR sa majú v pondelok (27. 2.) opäť zísť na mimoriadnom rokovaní k téme skoršieho termínu predčasných parlamentných volieb a poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Mimoriadnu schôdzu inicioval opozičný Smer-SD, pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu. Rokovanie sa má začať o 13.00 h.
Smer-SD žiada, aby parlament rozhodol o skoršom termíne predčasných volieb. Navrhuje ich konanie na 24. júna, nie na konci septembra. Argumentuje, že vláda s obmedzenými kompetenciami nie je oprávnená, a tým ani schopná plniť základné úlohy a zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov.
Okrem toho chce Smer-SD na rokovaní presadiť uznesenie, ktorým má parlament vysloviť nesúhlas s odovzdaním bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Poslanci zo strany pripomenuli, že vláde bola vyslovená nedôvera, a preto nemá kompetencie rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky. Tvrdia, že medzi ne patrí aj poskytnutie stíhačiek, hovoria o rozpore s Ústavou SR.
O témach mal parlament rokovať už v polovici februára, Smer-SD už vtedy inicioval dve mimoriadne rokovania. Plénum však pri schôdzi o skoršom termíne volieb nebolo uznášaniaschopné. Na schôdzi k stíhačkám zas poslanci odmietli program rokovania.
K skoršiemu termínu predčasných volieb vyzvala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Poukázala pritom na aktuálnu politickú situáciu, charakterizovanú legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie. Nezaradení poslanci z mimoparlamentného Hlasu-SD podporujú návrh na zmenu termínu predčasných volieb. Naznačili však, že rokovanie je zbytočné, ak minimálne SaS nevyšle signál, že chce o zmene diskutovať.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik