V programe Bez cenzúry portálu eReport tentoraz vystúpil Doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD. politický a mediálny komentátor, publicista, historik, vysokoškolský pedagóg a občiansky aktivista. Reč bola o ukrajinskej kríze, ale aj o Slovensku a globálnej katastrofe, ktorá podľa Chmelára reálne hrozí. Zaznelo aj to, že o mier dnes záujem nie je, slovenská prezidentka vedome klame, Ukrajina je európsky Irak a že kto sa usiluje v súčasnosti o pravdu, je odstránený.
Chmelár sa v úvode pozastavil nad situáciou, v ktorej sa po vyslovení nedôvery slovenskej vláde ocitlo Slovensko. Spomína, že by sa malo do ústavy zakotviť nejaké časové obdobie, počas ktorého musia byť v tomto prípade nové voľby, pretože súčasní členovia vlády, ktorí nemajú dôveru parlamentu, môžu Slovensku podľa neho škodiť.
„Odvolaní babráci nám narobia ďalšie miliónové straty,“ povedal doslova.
V tejto súvislosti obvinil z klamstva aj prezidentku Čaputovú a vyhlásil o nej, že vedome klame, ak hovorí, že na niektoré veci v súčasnej situácii nemá právomoci.
„Bez jej súhlasu si vláda teraz nemôže kúpiť ani toaletný papier,“ demonštroval Chmelár jej úlohu, ktorej sa podľa neho ale zrieka a naznačil, že Čaputová by mohla prísť o mandát a nemala by sa krútiť ako červík v piesku.
Odvolaný premiér Eduard Heger je podľa Chmelára typický miestodržiteľ imperiálnej moci, ktorý sa snaží zapáčiť a nemyslí na vlastných občanov.
„Kam až chceme zájsť v podpore Ukrajiny?“ pýta sa ďalej a predikuje, že ak sa nič nezmení, musí súčasná situácia vyústiť do konfliktu NATO a Ruska.
„Chceme snáď dobyť Moskvu? Veď mier nie je sprosté slovo,“ apeluje Chmelár na politikov a vyzýva na mierové rokovania.
„Aj americkí generáli majú diametrálne odlišné názory a my nie sme schopní ich ani počúvať,“ pokračuje komentátor s tým, že naopak cenzurujeme názory odborníkov, nenecháme ich zaznieť.
V tejto súvislosti odkázal na protivojnové názory profesora Sachsa, ktorého slovenský spravodajský kanál TA3 vymazal zo svojich stránok a na základe kritiky a ohlasov ho tam zase musel vrátiť späť.
Reč prišla aj na novozvoleného českého prezidenta generála Pavla, ktorý bol prirovnaný k slovenskej prezidentke Čaputovej z toho pohľadu, že sa jedná o podobný marketingový produkt.
„Ten istý generál Pavel povedal v roku 2015 to isté, čo dnes hovoríme my. Že posielať viac zbraní na Ukrajinu znamená predlžovať vojenský konflikt,“ vrátil sa Chmelár do minulosti a poukázal na názorový obrat Petra Pavla, ktorý dnes naopak dodávky zbraní na Ukrajinu podporuje.
K prirovnávaniu súčasnej situácie k situácii po Mníchovskej dohode, ktoré v slovenských médiách zaznelo, sa Chmelár vyjadril tiež veľmi odmietavo.
„Čo má spoločné Mníchov, keď nás opustili všetky západné veľmoci so situáciou na Ukrajine? V dejinách predsa naopak neexistuje štát, ktorý by dostával takú pomoc od ostatných štátov, ako dostáva Ukrajina..."
Putin si podľa Chmelára nemôže dovoliť prehrať túto vojnu, pretože budúci rok budú v Rusku prezidentské voľby. Hrozí teda jadrová vojna a treba jej zabrániť a jednať o mieru.
„Keď počúvate Borisa Johnsona a podobných štváčov, že máme poskytnúť Ukrajine všetko, čo potrebuje na boj, mali by ste im odobrať svojprávnosť. Sú to šialenci, ktorí takto rozhodujú o bytí a nebytí civilizácie. Pred touto závažnou otázkou totiž v tejto chvíli stojíme. Nejde o nič menšieho."
„Na vojnu nedopláca USA, ani Čína, na vojnu dopláca práve Európa,“ je si istý a dokonca Európu prirovnal k servisnej organizácii prebiehajúcej vojny na Ukrajine.
Putinovi sa nepodarilo vyhrať vojnu bleskovo, ako plánoval, a tak sa snaží Európu aspoň znefunkčniť, čo sa mu darí. Ukrajina je dnes európsky Irak, alebo Afganistan. Rozbitá krajina.
Chmelár sa ale vyjadril ešte k jednej téme, ktorá hýbe súčasným politickým dianím, a to je vstup Ukrajiny do EÚ. Varoval pred sľubmi, ktoré v Kyjeve prezentovala Ursula von der Layen a ktoré majú v Ukrajincoch vzbudiť falošné nádeje, že ich vstup do EÚ je otázkou krátkeho času. Chmelár naproti tomu hovorí o desaťročiach prípravného procesu a pripomína, čo všetko muselo splniť Slovensko, než bolo do EÚ prizvané.
Oproti tomu je na Ukrajine situácia oveľa horšia a podľa slovenského historika bude dlhý aj proces, ktorý predchádza prijatiu Ukrajiny.
„Musí dôjsť k deeskalácii konfliktu, musí sa nastoliť prímerie, až potom sa musí jednať o mieri. Až potom príde na rad rekonštrukcia Ukrajiny. Musia tam prebehnúť všetky reformy potrebné na integráciu krajiny do Európy a až potom môžu začať nejaké rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ,“ myslí si Chmelár a je presvedčený, že to všetko nie je otázka mesiacov či rokov, ale desaťročia.
„Neklamme tých Ukrajincov,“ varuje v tejto súvislosti.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme