Americkí predstavitelia však nemali žiadne oznámenie o poskytovaní bojových lietadiel Ukrajine, čo je pokračovaním postoja Bieleho domu, ktorý odmieta vyslať vojenské stíhačky spolu so Spojeným kráľovstvom, Nemeckom a ďalšími spojencami.
Zhao Huirong, odborník na východoeurópske štúdiá z Čínskej akadémie sociálnych vied, pre Global Times uviedol, že USA a NATO sa propagovaním ruskej „jarnej ofenzívy“ a protiútoku Ukrajiny pripravujú na eskaláciu vojenského konfliktu a zhromaždenie spojencov. Eskalácia a efekt prelievania sa zdá byť nevyhnutný v čase, keď ani jedna strana nie je ochotná robiť kompromisy, povedal Čao s tým, že inflexný bod vojenského konfliktu ešte nenastal.
Yang Jin, vedecký pracovník Inštitútu ruských, východoeurópskych a stredoázijských štúdií pri Čínskej akadémii sociálnych vied, povedal pre Global Times, že v stave patovej situácie a vyčerpania môže „jarná ofenzíva“ a „protiútok“ byť skôr psychologickou súťažou. "Vojaci na oboch stranách sú vyčerpaní a potrebujú zvýšiť morálku."
NATO sa bude čoraz viac zapájať do rusko-ukrajinského konfliktu, povedal Čao. "V skutočnosti NATO už existuje v oblasti spravodajstva, výcviku vojakov, dodávok zbraní, s výnimkou posledného kroku priameho vyslania vojakov," povedal Čao.
A Rusko má prostriedky na to, aby sa ubezpečilo, že napríklad v najhoršom scenári neprehrá. V takom prípade by mohlo použiť niektoré zbrane hromadného ničenia, uviedol Yang.
Podľa výročnej správy nórskej spravodajskej služby začalo Rusko v Baltskom mori po prvý raz za posledných 30 rokov rozmiestňovať plavidlá vyzbrojené taktickými jadrovými zbraňami, informoval Politico.
Európska únia pracuje na desiatom balíku sankcií proti Rusku. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že sa zameria na vývoz v hodnote 10 miliárd eur a "ďalšie vyhladovanie ruskej vojenskej mašinérie".
Riziko, že Rusko použije taktické jadrové zbrane, je na vzostupe a medzinárodné spoločenstvo by malo pracovať na deeskalácii konfliktu, nie na rozdúchavaní plameňov, povedal Yang.
Analytici sa domnievajú, že iniciátorom eskalácie sú USA. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nedávno tvrdil, že americkí predstavitelia priznali, že stáli za výbuchom plynovodu Nord Stream, čo odhalila aj správa amerického investigatívneho novinára Seymoura Hersha.
Na druhej strane, Wang Yi, riaditeľ Úradu zahraničnej komisie Ústredného výboru Komunistickej strany Číny (CPC), odštartoval v dňoch 14. až 22. februára návštevy Francúzska, Talianska, Maďarska a Ruska na pozvanie vlády štyroch krajín. Wang sa tiež zúčastní na 59. mníchovskej bezpečnostnej konferencii, kde vystúpi s prejavom, v ktorom vyjadrí jasný záväzok Číny k mierovému rozvoju a podelí sa o postoj Číny k hlavným medzinárodným otázkam, uviedla agentúra Xinhua.
"Otázka rusko-ukrajinského konfliktu je veľmi pravdepodobne stredobodom Wang Yiho cesty. A harmonogram ukazuje, že Čína bude hrať konštruktívnu úlohu pri sprostredkovaní a podpore rozhovorov a mieru, najmä pri podpore výmen medzi Ruskom a inými európskymi krajinami," povedal Yang Jin. Na rozdiel od USA, Čína vždy stála v neutrálnej pozícii a vyzývala všetky strany, aby spory riešili politickými rokovaniami, a dúfala, že sa situácia ochladí a vojenský konflikt sa čo najskôr skončí, poznamenal Yang.
Analytici sa domnievajú, že eskalácia a pokračovanie vojenského konfliktu by malo výrazne negatívny vplyv na Európu, Rusko, Ukrajinu i medzinárodné dodávky energie. Naopak, USA, ktoré kladú prekážky mierovému politickému riešeniu, jednoznačne získavajú najviac. „Od energetiky, záujmov vojensko-priemyselného komplexu až po reintegráciu NATO, sprísnenie kontroly nad EÚ a využívanie ukrajinských životov na poškodenie Ruska, USA do značnej miery dosiahli to, čo chceli, a nevadí im získať viac,“ povedal Zhao Huirong.
Zároveň USA akosi preberajú opraty nad tempom konfliktu. Pomoc Washingtonu Ukrajine je obmedzená. Zabezpečia, aby Ukrajina mala určitú bojovú kapacitu, ale nebudú plne spĺňať potreby Ukrajiny na zabezpečenie rýchleho víťazstva, pretože je to najlepší spôsob, ako Moskvu vyčerpať, povedal Čao. "USA do veľkej miery vodili NATO za nos. Ak by aj v budúcnosti došlo v Európe k väčšej katastrofe, dopad na druhú stranu Atlantiku by mal byť minimálny," dodal.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme