Žiadosť Ministerstva spravodlivosti (MS) SR o doplnenie vyšetrovacích úkonov v prípade objasnenia smrti slovenského občana Jozefa Chovanca belgická vyšetrujúca sudkyňa zamietla. Voči rozhodnutiu sa Slovenská republika 3. februára odvolala. Ak by nedošlo v primeranom čase k posunu v trestnom konaní, SR zváži iniciovanie konania pred Európskym súdom pre ľudské práva.
TASR o tom informovala hovorkyňa MS SR Monika Klobušická.
V prípade, že bude odvolanie zamietnuté, Slovenská republika sa môže obrátiť prostredníctvom právneho zástupcu na kasačný súd. "Veríme, že odvolací súd posúdi vec nezaujato a nestranne a dôkladne sa vysporiada najmä s existujúcimi nezrovnalosťami v znaleckých posudkoch, ktoré sú kľúčové pre určenie spôsobu smrti Chovanca," uviedla Klobušická.
Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas zdôraznil, že Slovensko v plnej miere rešpektuje nezávislé postavenie justičných orgánov iného členského štátu Európskej únie. "Z veľmi starostlivého posúdenia všetkých podkladov sme však vyhodnotili, že je v záujme spravodlivosti, aby doterajšie postupy belgických úradov boli preskúmané nadriadenými orgánmi, keďže nám z dostupných stanovísk súdnych znalcov vyvstávajú vážne pochybnosti o príčinách smrti nášho občana," uviedol.
Karas verí, že argumenty budú zohľadnené a ministerstvom iniciované konanie prispeje k prešetreniu celej tragédie. Zároveň v mene Chovancovej rodiny požiadal o rešpektovanie jej súkromia zo strany politikov a médií.
Rezort spravodlivosti zároveň poukázal na to, že závery posudkov slovenských znalcov sa zásadne líšia od záverov posudkov znalcov, ktorých pôvodne ustanovil belgický súd. Podľa rezortu je ťažko pochopiteľné, prečo chýbajú niektoré štandardne odoberané biologické vzorky, ktoré by mohli nevyvrátiteľne preukázať spôsob smrti Chovanca.
"Avšak je úplne nezrozumiteľné, prečo sa belgickí znalci menovaní súdom pri určení spôsobu úmrtia nevysporiadali s protichodnými závermi našich znalcov, ktoré sú založené na existujúcich dôkazoch a z ktorých vyplýva, že Chovanec mohol zomrieť v dôsledku konania iných osôb a nie v dôsledku sebapoškodzovania," upozornila Klobušická.
Jozef Chovanec zomrel 28. februára 2018 v nemocnici, tri dni po policajnom zásahu v cele na belgickom letisku Charleroi. Zadržali ho v lietadle smerujúcom na Slovensko, podľa svedkov sa správal agresívne k posádke a voči privolaným policajtom.
V auguste 2020 unikli videozáznamy z policajnej cely, na ktorých je vidieť, ako búcha hlavou o dvere a krváca. Následne sa ho policajti pokúšajú násilím upokojiť, tvár má zakrytú dekou, policajti sa smejú a jedna policajtka dvíha ruku v podobe nacistického pozdravu.
Posudok belgických lekárov ukázal, že príčinou smrti boli silné nárazy hlavou, ktoré mu spôsobili edém mozgu. Lekári zároveň skonštatovali, že zastavenie činnosti srdca vyvolala až injekcia od zdravotníkov, ktorí sa ho snažili upokojiť. Belgická prokuratúra rozhodla nenavrhnúť trestne stíhať žiadne osoby.
V auguste 2020 unikli videozáznamy z policajnej cely, na ktorých je vidieť, ako búcha hlavou o dvere a krváca. Následne sa ho policajti pokúšajú násilím upokojiť, tvár má zakrytú dekou, policajti sa smejú a jedna policajtka dvíha ruku v podobe nacistického pozdravu. Posudok belgických lekárov ukázal, že príčinou smrti boli silné nárazy hlavou, ktoré mu spôsobili edém mozgu. Lekári zároveň skonštatovali, že zastavenie činnosti srdca vyvolala až injekcia od zdravotníkov, ktorí sa ho snažili upokojiť.
Viac:
Opozičná strana Hlas-SD sa s týmto tvrdením rozhodne nestotožňuje. Prostredníctvom jej poslanca Národnej rady Petra Kmeca, ktorý podal návrh na uznesenie NR SR žiada európske inštitúcie a belgickú prokuratúru na riadne vyšetrenie tohto brutálneho činu.
Peter Kmec tvrdí, že prípad Jozefa Chovanca, strana HLAS - SD nedovolí zamiesť pod koberec.
„V auguste 2020 sa dostalo do médii video, kde je vidno tento brutálny zásah, podľa viacerých lekárskych posudkoch, došlo k duseniu občana Slovenska belgickými zložkami, ktoré jednoznačne dokazujú, že mali byť príčinou úmrtia Jozefa Chovanca. To belgická prokuratúra odmieta. Je tam veľa nezrovnalostí. Myslíme si, že pomocou tohto uznesenie by mohlo a malo pritiahnuť pozornosť európskych inštitúcii, aby sa k tejto kauze oveľa viac venovali,“ uviedol vo videu na sociálnej sieti Peter Kmec z opozičnej strany Hlas-SD.
„Strana Hlas-SD cezo mňa podala návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky. K smrti slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý počas brutálneho zásahu belgickej polície zomrel v roku 2018 na letisku Charleroi," dodal Peter Kmec.
„My sme sa v Národnej rade rozhodli, že strana Hlas bude iniciovať podanie návrhu na uznesenie, aby sme vyzvali našich ústavných činiteľov, aby využili všetky diplomatické a právne prostriedky,aby vyzvali belgickú vládu i európske inštitúcie, aby sa tomuto prípadu viac venovali. Predovšetkým z pohľadu Európskeho parlamentu, aby vyslal monitorovaciu misiu, ktorá by dohliadala na aktivity belgických vyšetrovacích orgánov,“ zverejňuje Peter Kmec dôvody podania uznesenia vo videu na sociálnej sieti.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik