Historická Bratislava je plná legiend o rôznych mýtických bytostiach, ktoré prebývajú v jednotlivých domoch. Zahanbiť sa nenechá ani Dunaj, ktorý mestom preteká a pri ktorom na ľudí striehli všelijakí vodníci či rusalky. O inkvizičnej minulosti svedčia aj duchovia bosoriek, ktoré topili práve v Dunaji.
O mnohých z týchto bytostí ste už v detstve určite čítali v povestiach, ktoré má Bratislava veľmi slušne zmapované. Poďme sa teda prejsť starou Bratislavou a zoznámiť s bielou paňou, bratislavským čertom, ale aj s tunajším vodníkom, či mníchmi. Rytiera Rolanda určite poznáte tiež... Prečo vlastne ľudia verili takýmto, z pohľadu dnešného človeka, nezmyslom?
Na Hlavnom námestí, v Zelenom dome býval šenk. Šenkár sa kedysi zľutoval nad ženou v bielom, ktorej dal súdok malvázie. Biela pani sa mu odmenila veľkým majetkom a šenkár jej každý rok nechal pri dverách ako poďakovanie súdok. On sa pominul, no Biela pani dodnes hľadá svoj súdok s malváziou.
Zvlášť v nočných hodinách sa okolo Dunaja "motá" kadekto. Napríklad aj bosorky zo stredoveku. Sú to duše žien, ktoré inkvizícia utopola v Dunaji ako čarodejnice. Po nociach hľadajú svojich katov. Ešteže tí sú už dávno na pravde Božej, inak ktovie ako by skončili, keby ich našli.
Známy je však aj chýrny vodník z Prešporku (Prešporok - starý názov Bratislavy, pozn. red.). Ten vedel potrápiť hlavne rybárov - Dunaj totiž mnohým bratislavčanom poskytoval obživu v podobe rybolovu. Nuž, ktovie koľko dušičiek práve rybárov skončilo pod legendárnymi vodníkovými hrnčekmi.
Kedysi pradávno sa po Kapitulskej ulici vracal do kláštora mních. Toho však prepadli lúpežníci a pripravili ho o hlavu. Bezhlavý nešťastník sa preto na Kapitulskej dodnes občas ukáže. Ale buďte pokojní - nič vám nespraví. On len hľadá svoju hlavu.
V Bratislave odpradávna pôsobili aj františkánski mnísi. Preto vraj z miest, kde stojí ich kláštor, aj dnes vraj počuť z podzemia ich spev.
Hoci čert v nás vyvoláva skôr negatívne emócie, o tomto čertovi koluje aj množstvo milých povestí. Bratislavčanom vyvádzal všelijaké pestvá, no nad mestom veľakrát podržal svoju ochrannú ruku. Darmo, bol lokálpatriot. Alebo je? Legenda hovorí, že dodnes za búrky je možné stretnúť ho na nábreži pod hradom - miloval totiž rozbúrené dunajské vody.
Podľa povesti sa v silvestrovskú noc rytier Roland na fontáne, ktorá nesie jeho meno, s odbíjaním dvanástej otočí a trikrát pokloní smerom k Zelenej ulici, kde kedysi stávala radnica. Tento zázrak uvidí len čestný, čistý človek... Dnes však Rolanda neuvidí nik - bol odložený do depozitu ...
V dnešnom čase rôznych technických výdobytkov vieme, že "svetlonos" je vlastne chemická reakcia plynov unikajúcich z močiarov so vzduchom; zvuky praskajúceho dreva v dome sú výsledkom procesov v samotnom dreve, reagujúcom na teplotu v dome a búrky má na svedomí nie rozhnevané božstvo, ale procesy v atmosfére.
Naši predkovia však mali k dispozícii len vlastné zmysly a mnohé veci si nevedeli vysvetliť. Pripisovali ich teda nadprirodzeným bytostiam. Vznikli tak strašidlá a kadejaké bájne bytosti, ktoré sú pre nás už len úsmevnými legendami, hoci ešte pred dvesto rokmi ľudia v ich existenciu reálne verili. Ktovie, ako by sa dnes Prešporčania pozerali napríklad na Most SNP, či na rozhlasovú obrátenú pyramídu.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik
Potrebujeme vašu podporu, ktorú nám môžete prejaviť ZDIEĽANÍM našich článkov. Myslite na to a po prečítaní článku kliknite na ZDIEĽAŤ. ĎAKUJEME!