Včely aj ostatné opeľovače sú ohrozené viac ako kedykoľvek predtým
24 | 01 | 2023 I Ivan Mihale

Zmena klímy negatívne ovplyvňuje aj včelárenie na Slovensku. "Včely, ale aj ostatné opeľovače sú ohrozené viac ako kedykoľvek predtým," uviedol to pre TASR vedec zo Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraj Majtán.

Okrem pesticídov, parazitických roztočov a rôznych bakteriálnych a vírusových patogénov čelia podľa neho aj extrémom počasia v podobe vĺn sucha, požiarov, búrok a záplav. "Tieto všetky stresové faktory sa negatívne podieľajú na zdravotnom stave včiel a opeľovačov," doplnil s tým, že včiel ubúda.

Nárast teploty je takmer konštantný a odzrkadľuje sa podľa neho vo včelárskej produkcii, v prístupe zdroja potravy, v zmene biologického cyklu včelích rodín, ako aj v rozvoji včelích patogénov. Podotkol, že produkciu medu je na Slovensku ťažko predvídať, keďže sa mení z roka na rok. "Má skôr klesajúcu tendenciu," upozornil vedec.

Anna Hogenová: Svet začína nesmierne hlúpnuť. Človek nemôže žiť len na základe povelov
Česká filozofka a fenomenologička Anna Hogenová veľmi presne pomenováva procesy, ktoré sa posledné roky pretavujú do politiky a spoločnosti. A aktuálne prichádza s teóriu tzv. banalizovania a krutosti dnešnej doby. Ide o spôsob zosmiešňovania a... Čítať ďalej
18 | 01 | 2023 | Gabriela Fedičová

V niektorých častiach Slovenska sú podľa neho výpadky v produkcii medu. Môžu za to dlhotrvajúce vlny horúčav alebo, naopak, vlny daždivého počasia. Priblížil, že prikrmovanie včelstiev v období dlhodobých vĺn sucha je nevyhnutné, aby včelie rodiny vôbec prežili. Zároveň sa stáva, že včelári nevyprodukujú žiaden med.

"V prípade divožijúcich opeľovačov je situácia ešte horšia, keďže sa musia spoliehať sami na seba v zaobstarávaní potravy," podotkol. Poukázal, že na základe hodnoty poľnohospodárskych plodín, ktoré najmä včely opeľujú, možno odhadnúť, že prispievajú až 500 miliárd eur ročne do globálneho poľnohospodárstva.

Ľudia môžu pomôcť k zachovaniu úrovne produkcii včelích produktov napríklad výsadbou nektarodajných rastlín. "Kvitnú počas celého včelárskeho roku a poskytujú peľ a nektár pre správny vývoj včiel a opeľovačov," povedal Majtán. Dôležité je podľa neho aj podporiť regionálnych včelárov, napríklad kúpou ich včelích produktov.

"Zníženie produkcie medu zapríčinené aj extrémnym počasím spôsobuje, že z ekonomického hľadiska ide o stratovú činnosť," upozornil. Potrebné je podľa neho tiež kontinuálne vzdelávanie ľudí o včelách a ich význame pre náš potravinový systém a aj význame včelích produktov pre naše zdravie.

Deväť úžasných tipov Marka Twaina pre šťastný a úspešný život
Zrejme poznáte Marka Twaina a jeho populárne knihy ako Dobrodružstvá Huckleberryho Finna či Dobrodružstvá Toma Sawyera. Bol nielen spisovateľom, ale aj humoristom, satiristom a prednášateľom. Okrem toho je Mark Twain známy aj svojimi často... Čítať ďalej
20 | 01 | 2023 | Ivan Mihale

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme!