Na sociálnych sieťach sa objavilo video, kde Zuzana Čaputová obhajuje referendum ako nástroj priamej demokracie. Vtedy však pôsobila v strane Progresívne Slovensko a jej cieľom bolo pravdepodobne iba zviditeľnenie ne ceste do prezidentského kresla. Dnes je všetko inak. Úspech sa dostavil a z vyjadrení ostali len prázdné slová a tliachanie do vetra. Prezidentka totiž vyhlásila, že nebude k účasti na referende vyzývať, ale ani nikoho odrádzať
„V Progresívnom Slovensku na to máme jednoznačný názor. V zmysle, ak sú tu prvky priamej demokracie, ako je napríklad referendum, tak má byť urobené všetko pre to, aby ho ľudia mohli realizovať, boli o ňom informovaní…” hovorí Čaputová vo videu.
Referendum sa nakoniec bude konať 21. januára 2023. Občania budú mať možnosť využiť nástroj priamej demokracie. Počas sobotného referenda dostane volič jeden hlasovací lístok s referendovou otázkou, kde zakrúžkuje odpoveď "áno" alebo "nie". Hlasovací lístok bude obsahovať jedinú otázku: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky?”.
Prvý pokus o vypísanie referenda prezidentka zmarila ihneď v zárodku. Vtedy sa opozícii v rekordne krátkom čase podarilo vyzbierať 585 816 podpisov. Prezidentka sa ihneď obrátila na Ústavný súd či otázky navrhované v referende sú alebo nie sú v súlade s ústavou. Ústavný súd vydal nález, z ktorého vyplynulo, že referendum o skrátení volebného obdobia je možné vykonať len na základe zmeny ústavy. Dokonca v tom čase poučovala Roberta Fica (SMER-SD), ak by otázky napísal správne, nemusela to takto riešiť.
Druhý pokus čiastočne vyšiel. Iniciátor petičnej akcie k referendu bol Smer- SD a spolu s opozíciou sa im podarilo vyzbierať 406.039 podpisov, ktoré odovzdali v prezidentskom paláci. Referendum, ktoré navrhol Smer obsahoval dve otázky. Prvá otázka: „Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej Republiky má bezodkladne podať demisiu?“ bola podľa prezidentky sporná, pretože v ústave nie je možnosť skrátiť volebné obdobie referendom. Zuzana Čaputová sa preto obrátila na ústavný súd, ktorý potvrdil, že otázka je protiústavná. Referendum napriek tomu bude, ale len s druhou otázko.
Podporu referendu dávajú Hlas-SD, Republika, SNS a Republika, ĽSNS, Národná Koalícia a množstvo samostatných osobností, ktoré masívne zvolávajú na účasť v tento dôležitý deň, lebo ako povedala v minulosti pani prezidentka:"V zmysle, ak sú tu prvky priamej demokracie, ako je napríklad referendum, tak má byť urobené všetko pre to, aby ho ľudia mohli realizovať, boli o ňom informovaní…"
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme