Jalta je prístavné mesto na pobreží Čierneho mora a na pamiatky najbohatšie letovisko Južného pobrežia Krymu.
Turisti tam prichádzajú už od prvej polovice 19. storočia. Z hľadiska rozmanitosti rekreácie a príjemnej zábavy je Jalta prekvapivo všestranná. Pasívny plážový relax a potápanie, výlety do mestských múzeí a ekoturizmus, liečba v sanatóriu a divoké párty v nočných kluboch – „perla krymského pobrežia“ poskytuje ten správny kľúč k túžbam každého hosťa. Jalta sú aj farebné staré uličky a opojná atmosféra slobody.
Územie kedysi patrilo kmeňom Taurianov, ktorí obchodovali s pirátstvom a oveľa menej často s rbolovom. Dnes sú jedinou pripomienkou zmiznutého národa pohrebné stavby (takzvané kamenné schránky), roztrúsené v oblasti Jalty. V polovici 13. storočia sa na južné pobrežie Krymu začali sťahovať benátski kupci, ktorých odtiaľ vyhnali Janovčania a tých Byzantínci. Koncom 15. storočia prišli na pobrežie Čierneho mora Turci. Jalta sa stala súčasťou Mangup kadylyku, ktorý bol priamo podriadený tureckému sultánovi.
V čase, keď sa Krym v roku 1774 stal súčasťou Ruskej ríše, bola Jalta provinčnou prímorskou dedinou s tuctom chatrčí. Po tom, čo vláda spustila program presídľovania roľníkov, sa obec začala rozrastať zrýchleným tempom a už v roku 1838 získala štatút krajského mesta. Ruská inteligencia tam začala hromadne chodiť na dovolenky po Krymskej vojne. Počas tejto doby sa mesto ešte viac rozrástlo a na jeho predmestí - Livadii - postaviloislávne letné sídlo cisárskej rodiny( palác Livadia). Počas nemeckej okupácie ,v rokoch 1941-1944, bolo zničené obrovské množstvo architektonických pamiatok. Viac sa dočítate TU
Začiatok roku 2000 bol pre Jaltu érou zmien. Mesto čakala rozsiahla rekonštrukcia, ktorá sa začala úpravou miestnych pláží a skončila kompletnou obnovou nábrežia. V roku 2015, po opätovnom pričlenení Krymu k Rusku, sa o rezort začali aktívne zaujímať cestovateľskí blogeri, ale aj Rusi a dovolenkári zo susedných krajín.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme