Jedna z pranostík hovorí, že "V januári mráz teší nás, v januári voda to je večná škoda." Zdá sa však, že posledná januárová dekáda prinesie aj sneh. Dovtedy sa však zrejme budeme nútení uskromniť s tou vodou, teda s dažďom.
Aj keď niekde môže aj "zasnežiť", typický január vyzerá predsa len inak a niekoľkokrát svoju silu ukázal aj v nížinách. V najbližších dňoch nám nehrozí slnečné počasie. Na sneh sa môžeme tešiť až v prvej polovici budúceho týždňa. Ak ste metoeosenzitívny, zmeny však pocítite už skôr. Prečo je to tak a koho sa to vlastne týka?
Na Slovensku aktuálne panuje síce na toto obdobie teplé, no nevľúdne počasie plné dažďa a vetra. Po sviatkoch ho ovplyvňuje tlaková níž, s ktorou prichádzajú aj bohaté zrážky. Tie sa nad našim územím vyskytujú od včerajšieho dňa. Nepríjemné, vetristé, upršané počasie s plusovými teplotami bude pretrvávať aj v najbližších dňoch.
„Sneženie sa tak vráti do vyššie položených oblastí Oravy, Kysúc, Liptova, Turca a Horehronia. Na horách by podľa aktuálnych predpokladov mohlo napadnúť 10 až 20 cm čerstvého snehu,“ píše portál dnes.24.sk.
Do konca tohto týždňa sa však mínusových teplôt dočkáme len v najchladnejších oblastiach Slovenska, aj to hlavne v nočných hodinách.
Ochladzovať aj so snežením by sa podľa portálu meteoinfo mohlo začať v utorok budúci týždeň a to už sľubuje sneh aj do nižšie položených oblastí. V nížinách sa tak skoro zrejme snehu nedočkáme - meteoinfo sľubuje teplotné rozsahy 0-7°C.
Možno ste si to nikdy nedali do súvislosti, ale možno aj vy ste jedným z meteosenzitívnych ľudí. Meteosenzitivita je citlivosť ľudského organizmu na zmeny počasia. Vyskyytuje sa hlavne u starších ľudí, ale poznajú ju aj ľudia po zraneniach.
Prejavuje sa mnohokrát bolesťami, celkovou malátnosťou, ale aj psychickou podráždenosťou, ale aj zmenami krvného tlaku.
U niekoho sa meteosenzitivita prejavuje aj 1-2 dni pred zmenou, ktorú na nás počasie chystá. Na svedomí to majú zmeny tlaku vzduchu, ktorý pôsobí na tekutiny v tele. Tie sa "preskupujú", čo spôsobuje bolesti v oslabených častiach tela. Preto sa "ozývajú" staré rany, zlomeniny, ale ľudia s problémovým tlakom sú náchylnejší na infarkt.
Toto je obdobie, kedy v minulosti veľakrát prišli najvýdatnejšie snehové zrážky. Pamätná je zima z roku 1987, kedy 17. januára aj nížiny zasiahlo také sneženie, že mestá, ako Trnava, či Komárno boli "odrezané od sveta". Podobnú zimu v okolí Komárna sme zažili aj v roku 2013, kedy v rovnaký dátum napadlo behom pár hodín toľko snehu, že viazla doprava.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme