Mainstream občanov na referendum a prípadnú účasť na ňom nijako nepripravuje, o záujme občanov svedčia komentáre pod príspevkami tých, ktorí právu rozumejú. Právnička Judita Laššáková odpovedá na najčastejšie kladené otázky, týkajúce sa hlasovania, ktoré tu máme už o dva týždne.
Laššáková kritizuje zlyhanie RTVS v povinnosti informovať verejnosť o všetkých otázkach týkajúcich sa referenda, k jej kritike sa pridáva aj europoslanec Milan Uhrík (Republika). Sama preto odpovedá, ako si vybaviť hlasovací preukaz, či je referendum pre poslancov záväzné, že referendum nie je o predčasných voľbách, ale aj na to, prečo si myslí, že ak k referendu nepôjdeme, bude nedemokratické.
"O referende by sme mali diskutovať všetci a všetky otázky spojené s týmto referendom by mali byť zodpovedané. Facebook, YouTube a podobné siete na to nie sú určené. Na to je určená RTVS. Len žiaľ, táto debata chýba,"konštatuje Laššáková na úvod zlyhanie RTVS.
"Všimli ste si to ticho o referende? Keby to bolo referendum o povolení homosexuálnych manželstiev, tak by toho boli plné médiá. Ale je to "len" referendum o návrate moci ľuďom," skonštatoval sarkasticky europoslanec Uhrík na sociálnej sieti. Referendum je však "len" o návrate moci ľuďom, preto Uhrík vyzýva: "Nenechajte sa slepo riadiť masmédiámi. Presstitúti sú často zapredanejší ako niektorí politici."
"Stačí nám občiansky preukaz. Tí, ktorí nebudete v mieste trvalého pobytu, ale hlasovací preukaz máte, komisia vás zapíše do zoznamu a hlasujete na ktoromkoľvek mieste," vysvetľuje Laššáková. Upozorňuje však, že ak tento preukaz potrebujete, musíte prísť osobne na váš mestský/obecný úrad a na základe občianskeho vám na počkanie vydajú hlasovací preukaz.
"Bolo to možné aj listovou formou. Žiaľ, už nie je. Termín bol do 2. januára. Slováci zo zahraničia ak o hlasovacie lístky už nepožiadali, tak už nemajú šancu," dopĺňa Laššáková.
Laššáková má jednoznačnú odpoveď, že referendum pre poslancov je záväzné.
"My sa rozhodneme a jedinú vec, ktorú s výsledkami referenda poslanci môžu urobiť je to, že vyhlási výsledky referenda ako zákon," objasňuje právnička s tým, že výsledky referenda budú vydané v Zbierke zákonov a to má na starosti predseda NR SR.
"Referendum bude o tom, že sa dopíše do Ústavy, že referendum sa môže konať aj o predčasných voľbách," hovorí Laššáková a vidí v tom poistku aj do budúcnosti, že ak niekto vyzbiera podpisy, bude možné rozpustiť parlament vďaka predčasným voľbám.
"Navyše ak toto referendum prejde, už nebude nutná deväťdesiatka hlasov na rozpustenie parlamentu, ale bude potrebných už iba 76 poslancov," prízvukuje Laššáková. Pripomína tiež, že toto referendum neznamená automaticky predčasné voľby.
"Znamená to možnosť pre súčasný parlament, že sa môže sedemdesiatšestkou rozpustiť. Ak to neurobia, tak na základe ďalších vyzbieraných podpisov sa referendum vyhlási opätovne a tam ich môžeme odvolať."
Laššáková vysvetlila aj toto svoje tvrdenie, na ktoré sa jej ľudia často pýtajú. Laššáková situáciu prirovnáva k možnosti, že by materiály dostali len určití poslanci.
"Zdalo by sa vám demokratické, keby všetci poslanci v takom prípade mali hlasovať o tom, k čomu by nedostali žiadne podklady? Presne v tejto pozícii sme my, občania dnes, keďže nás neinformuje absolútne nikto," hovorí Laššáková.
"Ak by sa v diskusných reálciách striedali ústavní právnici a politológovia, bol by okrúhly stôl s bývalými prezidentmi, rozprávalo by sa o referende, tak my všetci by sme mali dostatok informácií. Keď ich už budeme mať a referenda sa nezúčastníme na ich základe, vtedy to bude demokratické a slobodné rozhodnutie," uzatvára Laššáková.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik
Potrebujeme vašu podporu, ktorú nám môžete prejaviť zdieľaním našich článkov. Myslite na to a po prečítaní článku kliknite na zdieľať. ĎAKUJEME!