Zahraničná politika Slovenska sa v roku 2022 sústredila najmä na pomoc a podporu Ukrajine. Uviedol to dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer v rámci koncoročného rozhovoru pre TASR. Nezabudol vyzdvihnúť neoceniteľnú prácu v prospech Ukrajiny prezidentky Čaputovej, exministra Korčoka a povereného ministra Naďa. Akosi pozabudol, že Slováci by skôr čakali prácu v prospech Slovenska. Kritiku Mariána Kéryho si však za klobúk nedá.
"Ukrajina je náš bezprostredný sused, bezprostredne to ohrozilo našu bezpečnosť, pre ktorú je to stále obrovská výzva. Čiže zahraničná politika sa sústreďovala hlavne na podporu Ukrajiny, pretože iným spôsobom nevieme lepšie garantovať našu bezpečnosť. A druhá vec je veľmi aktívne pracovať s ostatými spojencami v EÚ a NATO. Toto definovalo celoročné aktivity," povedal minister.
Pozitívne vníma, že Slovensko aj EÚ ukázali, že sa dokážu zmobilizovať. "Ukázalo sa, že tí, ktorí pochybovali, že EÚ nie je dostatočne jednotná, že sme príliš sebeckí, sa mýlili a bolo to aj pričinením našej diplomacie, pretože sme v tom zohrávali aktívnu úlohu celý rok," skonštatoval.
Zároveň vyzdvihol prácu prezidentky SR Zuzany Čaputovej, exministra zahraničných vecí Ivana Korčoka a dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO).
SR si podľa Káčera svojou činnosťou nenaštrbilo vzťahy so žiadnou krajinou, naopak "sme krajina, ktorá je nespochybniteľne pozitívne vnímaná".
V rámci EÚ a NATO je Slovensko podľa Káčera považované za krajinu s jasnou a predvídateľnou zahraničnou politikou, ktorá jasne vníma hodnoty, na ktorých stoja jej spojenecké zväzky. "V tomto si Slovensko získalo veľmi solídnu reputáciu, je považované za dobrého spoľahlivého partnera, ktorý vie hájiť aj svoj záujem, ale vie hrať aj hru spolu s ostatnými," priblížil Káčer.
Ako uviedol, v susedských vzťahoch si podľa neho Slovensko zachovalo tradične vynikajúci vzťah s Českom, posilnilo vzťahy s Poľskom a poslinila sa tiež neformálna dimenzia Slavkovského formátu. "Napriek iným zahranično-politickým názorom a postojom Maďarska sa zachovala aj vyšehradská spolupráca. Možno ani nie v tej politickej rovine, ale v takej praktickej dimenzii určite áno," ozrejmil minister.
V takých ružových farbách ako Káčer nevidí naše kroky v zahraničnopolitickej oblasti predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Marián Kéry (Smer-SD).
Kéryho mrzí, že vládni politici aj viacerí európski lídri prestali v súvislosti s vojnou na Ukrajine hovoriť o mieri a diplomatických rokovaniach. "Ich jazyk sa zúžil len na pritvrdenie sankcií voči Ruskej federácii a dodávku zbraní pre Ukrajinu," skonštatoval pre TASR.
Podotkol, že v roku 2022 vo svete rezonovala najmä vojenská agresia Ruskej federácie voči Ukrajine. V tejto súvislosti súhlasí s humanitárnou pomocou i pomocou utečencom, kritizuje však dodávku zbraní na Ukrajinu.
"Od začiatku konfliktu hovorím, že dodávka zbraní pre jednu či druhú stranu vojenský konflikt len predlžuje," dodal. V tomto roku je podľa neho potrebné urobiť všetko pre to, aby sa vojenský konflikt na Ukrajine čo najskôr skončil. Zdôraznil, že inak ako diplomatickou mierovou cestou to nepôjde.
Marián Kéry
Vláda podľa neho nedostatočne podporuje Vyšehradskú štvorku (V4) a neváži si v nej svoje členstvo. "Takisto som si všimol, že sme neboli solidárni voči Poľsku a už vôbec nie voči Maďarsku, ktoré je obvinené zo strany Európskej komisie za nedodržiavanie právneho štátu," uviedol. Myslí si, že zo strany eurokomisie ide o trestanie Maďarska "za jeho častokrát autonómne názory."
Kritizuje aj dočasne povereného ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera. Podotkol, že ako diplomat sa často k politickým témam vyjadroval nediplomaticky. Naopak ako politikovi mu podľa neho oveľa viac vyhovuje diplomatický jazyk bez toho, že by sa šéf diplomacie k témam vyjadroval zásadným politickým spôsobom.
"Vrchol toho je jeho dezorientácia, keď povedal, že SR nie je vonkajšou hranicou schengenského priestoru. A vôbec sa mi nepáčilo, keď si na tlačovej konferencii dovolil kritizovať svojho maďarského kolegu Szijjártóa za to, že sa stretol s predstaviteľmi strany Smer-SD," dodal Kéry.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik
Potrebujeme vašu podporu, ktorú nám môžete prejaviť ZDIEĽANÍM našich článkov. Myslite na to a po prečítaní článku kliknite na ZDIEĽAŤ. ĎAKUJEME